24 Kasım 2016 Perşembe

Arslan BULUT : Bunlar kimin kahramanları?

 


Arslan BULUT : Bunlar kimin kahramanları?

23.11.2016 00:00 arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr


26 Nisan 2015 günü, Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde kırsal alanda inşa edilen bir anıt mezar törenle açıldı. Mezar, Elazığ'da bir çatışmada öldürülen ve Orhan Bakır adı ile bilinen TİKKO adlı örgütün yöneticilerinden Armenak Bakırcıyan'a aitti. Konu ile ilgili Agos gazetesinin haberini Hollanda'dan Sefa Yürükel hatırlattı. Ona da bir emekli general mesajla bildirmiş.

***

Gerisini 28 Nisan 2015 tarihli Agos gazetesinden takip edelim:

"Dersim'in Nazımiye ilçesinde, soykırımın 100. yılında TİKKO yöneticilerinden Armenak Bakırcıyan'a ait anıt mezarın açılışı yapıldı. Nazımiye ilçesi Xarik Köyü'nde inşa edilen anıt mezarın açılışına HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, HDP, DBP, DHF, EMEP, ESP, DERADOST, Partizan gibi dernek, parti ve örgütlerden temsilciler katıldı. Yanı sıra Yunanistan, Fransa gibi yurt dışından gelen diaspora üyeleri törende hazır bulundu.

Nazımiye ilçesi Perisuyu Nehri üzerine kurulan Pembelik Baraj gölü sahiline inşa edilen anıt mezara bir yürüyüş gerçekleştiren grup, 'Ermeni Soykırımı'nı lanetliyoruz, Armenak Bakırcıyan'ı anıyoruz' ve "Hrant'tan Sevag'a; 100. yılında Ermeni Soykırımı sürüyor" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüş sırasında, jandarma ve halk arasında pankart açma yüzünden kısa süreli gerilim yaşandı.

Törende Ermeni soykırımında hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve Bakırcıyan'ın mezarına kırmızı karanfiller bırakıldı.

Mezartaşında, 'Armenak Bakırcıyan, Hrant Dink, Manuel Demir, Nubar Yalımyan, Kevork Çavuş, Monte Melkonyan, Antranik Uzunyan.. isimsiz mezarsız tüm kahramanlara' yazısı bulunuyor.

TKP-ML TİKKO'nun merkez komitesi üyesi Armenak Bakırcıyan, Elazığ Karakoçan'da, 13 Mayıs 1980'de jandarmayla girdiği çatışmada hayatını kaybetmişti."

***

Peki mezar taşına adları yazılan diğer "kahramanlar" kimdir?

Monte Melkonyan: 1980'li yıllarda ASALA'nın elebaşlarından biri ve Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin desteğindeki Ermeni güçlerin komutanı idi. 1980'li yılların ortalarında ASALA adına Avrupa'da Türk diplomatlara karşı çeşitli saldırılarda bulunmuş ve karıştığı cinayetler sonrasında Fransa'da tutuklanmış ve 1989'da serbest bırakılmıştı. 12 Haziran 1993'te meydana gelen çatışmada Azerbaycan ordusunda görevli asker olan İbad Hüseyinov tarafından öldürüldü. Azerbaycan Hüseyinov'a madalya verdi. Melkonyan ise "Ermenistan Ulusal Kahramanı" ilan edildi!

Antranik (Paşa) Uzunyan: (1865-1927) Şebinkarahisar'da doğdu. 1890 yılında babası ile tartışan bir Türkü öldürdü. Sason, Muş ve Van ayaklanmalarına katıldı. Balkan Savaşı sırasında Bulgarların, 1. Dünya Savaşı'nda Rusların safında Osmanlılara karşı savaştı. General unvanı aldı. Çekilen Rus birliklerinin boşalttığı işgal bölgelerinde katliamlar yaptı. Erzurum ve Van'daki Akdamar adasındaki katliamların sorumlusudur. Kâzım Karabekir komutasındaki kuvvetlere karşı mağlûp olan Ermenistan, Türk Devleti ile barış yaptığı halde Antranik, bir gönüllü çetesinin başına geçerek katliam yapmaya devam etti. Ermenistan Hükümeti'nin emriyle çetesini dağıtarak silâhlarını teslim etti. Erivan'a heykeli dikildi.

Kevork Çavuş: Sason isyanına katıldı. Çok sayıda Türkü katletti. 1907 yılında Muş'taki bir çatışmada öldürüldü. 22 Nisan 2015 tarihli Radikal gazetesinde karısı Heghine'nin silâhlı bir resmi de yayınlanarak "ünlü Ermeni fedai" diye tanıtıldı.

Nubar Yalımyan: Ergenekon davasında savcıların ifşa ettiği resmi bilgilere göre Türk diplomatlara saldırılar düzenlemesi sebebiyle Abdullah Çatlı tarafından Hollanda'da öldürülen ASALA militanıdır.

Manuel Demir: 1988 Ocak ayında Kandıra Piyade Alayı'ndan silah çalınması olayı sonrası, Sefaköy'de düzenlenen operasyonda öldürülen TİKKO militanıdır!

Yoruma gerek var mı?

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/bunlar-kimin-kahramanlari-40592yy.htm

 
a45UyF587661-161124140029 Oraj Poyraz At Openmail oraj.poyraz@openmail.cc
2016/11/24  16:08 6  64  uyarlama@googlegroups.com


 


Benim elime buyuk yetki ve guc gecerse ben sosyal hayatimizda istenilen inkilabi bir anda bir coup ile yapacagimi zannederdim.
Zira ben, bazilari gibi halki ve ulemayi yavas yavas benim goruslerimin derecesinde gormeye ve dusundurmeye alistirmak suretiyle bu isin yapilabilecegini kabul etmiyorum ve boyle harekete karsi ruhum isyan ediyor.
Ben, bu kadar yillik yuksek ogrenim gordukten, sosyal ve uygar hayati inceledikten sonra neden halk seviyesine ineyim?
Onlari kendi seviyeme cikaririm.
Ben onlar gibi degil, onlar benim gibi olsunlar; su da var ki bu konuda incelemeye deger bazi noktalar var; bunlari iyice kararlastirmadan ise baslarsak hata olur.

Mustafa Kemal Ataturk

Karga fa$iktir.

Buhari 59/16; Hanbel 2/52

11 Haziran ogleden sonra saat ucte bu zavalli halk, Kahyaoglu Ciftligi ne vardiginda silahli otuz Ermeni den kurulu bir cetenin saldirisina ugrayarak erkekler bir eve, cocuklarla kadinlar bir baska eve doldurulmus, kirk uc erkek, yirmi bir kadin ve sayisi saptanamayan cocuklar kamadan gecirilmislerdir.
Ayrica, dordu erkek ve on sekizi kadin olmak uzere yirmi iki yarali vardir.
Kadinlarin kollarini keserek bileziklerini ve kupelerini almislardir.
Adana nin 10 km dogusundaki Incirli koyunde 9 Haziran 1920 gunu Ermeni ceteleri butun koy halkini bir yere doldurup bomba ile havaya ucurmuslardir.

(13 Haziran 1920)
K.ATATURK


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo LiteCoin URL:   LTtsCJ2mLUXLLs8v5US8w5zQeq66eakPtU

NameCoin URL       :  N7wbJyxqoueznDHu9tnu56y1V7B9P1Phs4
FeatherCoin URL     :  6rHGzeMefFvzqmBM5VNqmUziCxtga4wpDs
TerraCoin URL        :  1GQFs8GpaTXxoeTAsGmo56WNfYSZRy2mBD

PeerCoin URL         :  PMeBpz6X9RRLQxdFs5Jws5JwFec3Mzen8q6Twg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder