22 Kasım 2016 Salı

"JANET YELLEN’İNCE"

 


"JANET YELLEN'İNCE"


"İmam yellenince…." diye başlayanı yılların deneyiminden süzülerek gelen sayısız özdeyişten birisidir!

Çoğumuz derin uykudayken Janet Yellen'ince olanlar oldu! Amerikan doları (bize göre) gece mesaisi yaptı böylelikle.

Döviz borçluları karalar bağlamakta!

Böylesi krizlerin değişmez unsuru işsizlik olduğuna göre bence diğer borçlular da kaygılanmalı!

Üretimsiz, yatırımsız, ekonomik açıdan hiçliğe eşdeğer; Turizm, İnşaat, Tekstil üçlemesinin çıkmaz sokaklarında debelenen hovardalığın borç ödeme zamanı hızla yaklaşıyor!

On beş yıldır yenilip, içildi! Sofradan kalkma zamanı geldi. Lokanta artık servisi kapattı. Kalkmamakta üsteleyenler kaba güçle kaldırılıp sokağa konacaklar! Elbette, borçlarını da ödemek koşuluyla.

Bunda ne var diyecekleredir sözüm!

Toplumsal yapımızı bir piramide benzetirsek piramidin dibindekiler oluşan borcun aslan payını; bu borca kaynaklık eden hovarda ekonomiden kaymak yiyen tepedekiler her zaman olduğu gibi ise pek azını ödeyecekler. Gelir paylaşımının tersi bir oranla gerçekleştiğini de ekleyelim.

Her birimizin en az zararla bu süreci tamamlamasını dilemekten başka bir şey gelmiyor elden!

Türkiye'de okuyan, yazan, dirsek çürüten ve aydın sınıfından sayılanlarda oluşan bir ezbere değinerek sonlandıralım sözü!

Yaygın kanı şu!

Türkiye'de iktidarlar hiçbir etkiyle değilse de ekonomik krizle değişir.

Uzunca zamandır Türkiye'nin başına çöreklenmiş son iktidarın da bu yolla değişeceği beklentisi sözünü ettiğim kesimde son derece yüksektir!

Kuşkusuz büyük kazanım olur böyle bir toz dumanın ardından!

Bu beklenti sahiplerinin ağzının tadını kaçırmak istemem ama dile getirmeden de edemem!

Böylesi toz dumanların ardından iktidara çöreklenecek kurtarıcıların Kemal Dervişgiller olduğunu üzülerek anımsatmak isterim.

Anlayacağınız "kırk katır mı, kırk satır mı" durumu!

Dervişizmin bir önceki uygulamaları Türk ekonomisini felç eden öldürücü darbeler içermekteydi. Bugünkü yıkıma giden yolun da ilk adımları atılmıştı sayesinde!

Her iki seçenek de kötü!

Seçenek üretememenin bedeli kaçınılmaz şekilde ödenecek!

https://cumhuriyetciyorum.wordpress.com/2016/11/18/8359/ 
a45UyF587661-161122224443 Oraj Poyraz At Alpinaasia oraj_poyraz@alpinaasia.com
2016/11/23  01:42 6  64  uyarlama@googlegroups.com


 --

Butun despotizmler icerisinde demokrasi, en az dayaniklisi olmakla birlikte en kotusudur

Fisher Ames

Yeryuzu baligin sirtindadir.
Cennete girecekler ilk olarak bu baligin cigerinden yiyecektir.

Buhari 3/51

Eurovision da Verilen Puanlarin Ic Yuzu

24 Temmuz 2013

eurovisonIngiltere nin icinde Canakkale yi gecememenin acisi mi var? Yunanistan, 560 senedir Istanbul u kaybetmenin uzuntusunu mu unutamadi? Peki ya Malta nin yagciligina ne demeli?

MALTA Turkiye ye verdigi puan: (8) Verdiginiz bu puani cok da ciddiye aldigimi soyleyemeyecegim. Aklinizca bize yanasmaya calisiyor, yagcilik yapiyorsunuz. Ne anlami var simdi Allah inizi severseniz bize bu kadar oy vermenizin? Ortak bir kulturumuz mu var, neyimiz var? Bu tarz hareketlerle gundeme gelmeye calismaniz sizi sadece kucultur. Kucuk ulkelerden hic hazzetmem, cok entrikaci olurlar. Bizden uzak durun!

Turkiye nin verdigi puan: (2) Kucuk bir ulkesiniz, bu puan sizi biraz cesaretlendirmek icindi. Yillardir takip ediyorum, ulkenizde en ufak gelisme yok. Boyunuz ne uzuyor ne kisaliyor. Amaciniz ne su dunyada, cok merak ediyorum. Ingilizce dil kurslariyla en fazla ne kadar buyuyebilirsiniz ki? Uzatmanin alemi yok bence. Gelin kendinize itiraf edin Biz bu ulke isini beceremedik deyin. Inaniyorum ki saglikli bir sekilde oturup dusundugunuzde bana hak vereceksiniz. Manda ve himaye dusunurseniz kapimiz size her zaman acik...

ROMANYA Turkiye ye verdigi puan: (3)Komsuluktan anladiginiz gercekten bu ise diyecek hicbir seyim yok. Hakaret eder gibi uc puan vermek de ne oluyor? Bir yonuyle baktiginda uc puani alan taraf olduk, futbolda olsa kabul edilebilir ama Eurovision da daha farkli puanlar bekliyor insan. 12 puani gittiniz Moldova ya verdiniz. Sorarim size, ne hayrini gordunuz Moldova nin? Onlarin kendilerine faydasi yok. Tarihte hicbir basarisi olmayan silik bir ulke. Benim Moldova ile ilgili tek hatirladigim eski Fenerbahceli futbolcu Viorel Moldovan dir. Ustelik o bile Moldovali degil Romendi, dusunun yani. Ayiptir.

Turkiye nin verdigi puan: (4) Komsularimizin bir kisminin Eurovision a katilmamasinin ekmegini yiyorsunuz. Bu puan size fazla bile.

INGILTERE Turkiye ye verdigi puan: (1) Hic vermeseydiniz bari. Canakkale yi gecememis olmanin acisi belli ki hala dinmemis. Bu kin ve nefretle bir yere varamazsiniz. Turk dusmanligindan vazgecin artik.

Turkiye nin verdigi puan: (0) Ne bekliyordunuz acaba? En buyuk hataniz yarismaya kendi dilinizde bir sarkiyla katilmak oldu. Siz de diger ulkeler gibi yabanci dilde sarkiyla katilsaydiniz pekala basarili olabilirdiniz. Bunu gormek cok mu zor? Onlar da bilirdi kendi dillerinde katilmayi. Herkes aptal, bir siz mi akillisiniz? Neticede sondan ikinci oldunuz. Kina yakin. Tavsiyem seneye Turkce bir sarkiyla katilmaniz, en azindan bizden ve Azerbaycan dan alacaginiz 24 puanla son siralardan kurtulmaniz garanti olur.

YUNANISTAN Turkiye ye verdigi puan: (0) Her sene size ucer beser puan vermemize ragmen karsiliginda tek bir puan alamiyoruz. Ustelik komsuyuz. Simdi biz buradan sinirlarimizi genisletip Makedonya ile komsu olsak hosunuza gider mi? Bence gitmez. O halde komsu olmanin sorumlulugunu yerine getirin. Biz neden Isvec-Norvec, Romanya-Moldova, San Marino-Italya gibi bir cift olmayalim? Neden kanka olmayalim? Istanbul u fethettigimiz icin bize kizgin olabilirsiniz. Ama inanin su an yapacak bir sey yok. Bir kere fethetmis bulunduk. Geri de veremeyiz bu saatten sonra, zaten aldiktan sonra epey de yiprandi. Bence bu duruma artik alismalisiniz. 560 sene gecti ustunden, bazi seyleri unutmak icin iyi bir sure bu.Tamam, belki Bizans filmlerinde size biraz haksizlik etmis olabiliriz. Bizans askerlerinin Malkocoglu nun en ufak hareketinde yedi-sekiz kisi birden olmesi sizi incitmis olabilir. Butun Bizans prenseslerinin ilk gordugu Turk e a$ik olmasi sizi yaralamistir belki. Ama siz de lutfen gecmisinizle yuzlesin. Allah inizi severseniz Istanbul un fethi sirasinda Halic in agzini demir bir zincirle kapatmak kimin fikriydi? Birazcik Age of Empires oynamis bir liseli bile daha iyi bir taktik bulurdu. Cok kaliteli bir beyin firtinasi yasanmamis orada, kabul edin.

Yillardir biz size adim atiyoruz, karsiligini goremiyoruz. Yahu biz Fedon u bagrimiza basmis bir milletiz. Dikkat edin Fedon diyorum! Kolay kolay bagra basilacak biri degil takdir edersiniz. Surekli tabak kiran, yanik tenli bir insandan bahsediyoruz burada. Peki siz aynisini yapar miydiniz? Ornegin siz Kahtali Mici ya sahip cikar miydiniz, onu Atina barlarinda gorebilir miydik? Hic zannetmiyorum. Siz Kahtali Mici ya vize bile vermezdiniz. Iste siz busunuz.

http://beyinsizadam.net/turkiyede-bilim-neden-ilerlemiyor/
lukasaluka@gmail.com


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo LiteCoin URL:   LTtsCJ2mLUXLLs8v5US8w5zQeq66eakPtU

NameCoin URL       :  N7wbJyxqoueznDHu9tnu56y1V7B9P1Phs4
FeatherCoin URL     :  6rHGzeMefFvzqmBM5VNqmUziCxtga4wpDs
TerraCoin URL        :  1GQFs8GpaTXxoeTAsGmo56WNfYSZRy2mBD

PeerCoin URL         :  PMeBpz6X9RRLQxdFs5Jws5JwFec3Mzen8q6Twg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder