11 Mayıs 2017 Perşembe

Ali ERCAN : FRANSA'DA SEÇİM


 


Ali ERCAN : FRANSA'DA SEÇİM

daliercan@gmail.com

Değerli arkadaşlar, Almanya'dan sonra AB nin ikinci büyük Ülkesi olan Fransa'da Başkanlık yarışını daha düne kadar pek tanınmayan, 39 yaşındaki Rothschild Bankacısı Emmanuel Macron kazandı... (Morisson Firması temsilcisi Demirel de 40 yaşında Başbakan olmuştu)

"En marche" (yürüyelim!) hareketinin başı Macron Seçimin birinci Turunda %24 le birinci sırada, Ulusal Cephenin lideri Bayan Marine Le Pen ise az bir farkla, %21 le ikinci sıradaydı... İkinci belirleme turunda Macron %66 , Le Pen ise %34 aldı; yani birinci turda elenenlerin çoğu AB yanlısı genç Macron'a destek verdiler.

Diğer Avrupa Ülkelerine kötü (!) örnek olabilecek bir Frexit tehlikesinin (şimdilik) bertaraf edilişi ve önümüzdeki 5 yıl için Macron'un Fransa'ya Başkan seçilişi, başta Almanya olmak üzere, AB Kapitalizmini çok rahatlattı; ilk tepki Borsalar yükseldi, Euro Dolar karşısında değer kazandı...

Seçime resmi katılım oranı %75 oldu, ama seçime katılıp her iki adaya da tepkisel "boş oy" veren seçmenleri de hesaba katarsak, Seçmen katılım oranı aslında %68 de kaldı, diyebiliriz.... (Türkiye'de Seçime katılım oranı ortalama %85 ile Fransa'nın hayli ilerisinde geçiyor) Bu açıdan bakıldığında Macron Fransız seçmenlerinin ancak %45 kadarının oyu ile Başkan olmuştur. Öte yandan tüm AB Ülkelerinde kabaca %40 düzeyinde AB karşıtlığı zaten bilinen bir gerçektir...

***

Ortalama yaşam* süresinin 82 yıl olduğu Fransa'da 67 milyon toplam nüfusun 4,5 milyonu Oy hakkı olmayan yabancılardan oluşuyor... Geriye kalan 62,5 milyon Fransız Yurttaşı içerisinde (ki bunun da 3 milyon kadarı Fransız Vatandaşlığına geçmiş yabancılardır) normal olarak, (1-18/82) x 62,5 = 48,8 milyon seçmen olması beklenirdi; Oysa Kayıtlı toplam seçmen sayısı 47,6 milyondur. 1,2 milyon fark 18-40 Yaş arası dağılım anomalisinden (çöküntüden) kaynaklanıyor. (bkz. grafik)

Termo-nükleer silahlara sahip olduğu için BM lerde Veto hakkı olan 5 daimi Üye Ülkeden biri olan Fransa'da Fert başına gelir 40 bin $ dır. Ayranımız kabardığında "Eyy Fransa ! " diye söze başlarken, adamların bizden çok daha adil bir dağılımla, ortalama 4 kere daha fazla gelirleri olduğunu ve ortalama 20 yıl daha uzun yaşadıklarını da unutmayalım... ?

Sevgilerimle...æ

_________________

* Bir toplumun y yılındaki Ortalama Yaşam süresi, o yıl içerisinde ölenlerin ölüm yaşlarının aritmetik ortalamasıdır.... 
a45UyF587661-170511122003 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/05/11  13:30 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

Birlik ve beraberlik; olumden baska her seyi yener.

K.Ataturk

...Bir millet, kendini bozmadikca, Allah onlarin hallerini degistirmez..

(Rad, 13/11)
Lutfen bundan sonra Muslumanlardan eza, cefa ceken, basina bir musibet gelenler aglayip, zirlamasin.
Cunku baslarina gelen her turlu olumsuzluk onlarin Allahin sevgili kullarindan oldugunu gosteriyor.
Ben demiyorum, hadisler, ayetler boyle soyluyor.

Iyi ki Turk Dogmusum

14 Subat 2014

Gectigimiz gunlerde bir milletvekili Ataturk olmasaydi gene olurduk ama isimlerimiz Dimitri olurdu, Yorgo olurdu. dedi.

Konu tartisilirken bir arkadasim gozyaslari icerisinde benim fakirhaneyi ziyaret etti. Aklina takilan bir sey varmis ve onu cok uzuyormus. Soyle sevgili arkadasim, nedir senin sorunun? dedim. Arkadaslarimin sorunlariyla ilgilenmeye bayilirim.

Benim ismim, biliyorsun, Dimitri. dedi. Ataturk olmasaydi herkesin ismi Dimitri, Yorgo olacakti ama Ataturk vardi ve buna ragmen benim ismim neden Dimitri? Ben neden faydalanamadim? dedi ve gozyaslarina boguldu.

Ona bir cay getirdim ve teskin etmeye ugrastim. Bak dedim, herkes Turk olamaz, bu bize dogustan verilmis bir hediye, sen Turk degilsin ve buna uzulmeni anlayabiliyorum, senin yerinde olsam ben de uzulurdum, insan icine cikmazdim, talihime saydirirdim, belki hayatima son vermek isterdim. Ama Turk degilsin diye hepten koyverme. Hayata 1-0 yenik baslamissin, daha cok calis, ne bileyim cok iyi bir curling oyuncusu ol, hayatina bir anlam kat. Benim herhangi bir basariya ihtiyacim yok, Turk dogmusum zaten, anlatabiliyor muyum ama senin cilginlar gibi calisman lazim.

Birbirine yapismis islak kirpiklerinin altindan utanc dolu bir bakis atti. Devam ettim. Inan ki seni anliyorum. Denize dokulmussunuz mesela, bu bir travmadir. Denize dokulmek ne abi ya? Ahahaha. Ozur dilerim, sinirlerim bozuldu. Ama Tanri askina, denize dokulmek ne abi? Nasil basardiniz bunu? Ahahaha. Ay devam edemeyecegim.

Gulme krizini atlatmak icin elimi yuzumu yikayip dondugumde Dimitri yi salondaki Turk bayragini koklayip yuzune surerken buldum. Beni gorunce aniden bayragi elinden birakti. Fena yakalanmisti. Yanina gidip omzundan tuttum.

Gizli gizli Turk bayragini opmen kesinlikle ayiplanacak bir sey degil. dedim. Muhtemelen kendi kendine Onuncu Yil Marsi ni da mirildaniyorsundur. Inan ki imkan olsa ben de senin Turk olmani isterdim. Ama bu mumkun degil, anliyor musun? Mendel kanunlari diye bir sey var. Kanuna karsi gelinmez.

Caylari tazeledim. Icim bir tuhaf olmustu. Dimitri yi hala teselli edememistim. Bak dedim, cayimdan bir yudum alarak, O olmasaydi benim de ismim bugun Dimitri olacakti. Sen Dimitri, ben Dimitri, herkes Dimitri, muthis bir kaos, dusunsene. Allah korumus. Ayrica ben annemden yine dogardim ama babam kimdi bilemezdim. Kastan gozden az cok tahmin ederdim ama kesin sudur diyemezdim. Cunku Soyadi Kanunu diye bir sey olmazdi. Elli tane Mehmet var, hangisi babam nereden bilecegim?

Bir nebze sakinlesmisti. Kalkti ve gitmeye koyuldu. Turk bayragini katlayip Dimitri nin cebine $ikistirdim. Itiraz edecek oldu ama usteledim. Genc adamsin, yaninda dursun. dedim. Ellerime sarildi, opturmedim. Hickira hickira gitti. Dimitri, ismini kesinlikle yazmamami rica etmisti. Ama ismini yazmadan cok anlamsiz olacagi icin yazdim. Ismi Dimitri. Uskudar da oturuyor, gozluklu, saclari onden hafif dokulmus, gorseniz hemen tanirsiniz.

Tarihimizi biliyor muyuz?

Vezir Tonyukuk olmasaydi bugun ismimiz Luo-Jin, Yang-Hai, Feng-Sushi idi.

Alaaddin Keykubat olmasaydi bugun ismimiz Refik Jebbour, Aatif Chachehou, Salma Hayek idi.

Barbaros Hayrettin Pasa olmasaydi yuzmeye Yunan adalarina gitmek zorunda kalirdik.

Cengiz Han olmasaydi ne iyi olurdu.

Baltaci Hasan Pasa olmasaydi Kopruluzade Damat Numan Pasa vardi, o da duzgun bir insandi.

Aslan Yurekli Richard olmasaydi bugun ismimiz Tony, Scott, Michael idi. Adam Hacli seferlerini eline yuzune bulastirdi.

http://beyinsizadam.net/
lukasaluka@gmail.com


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder