31 Mayıs 2017 Çarşamba

FATİH'İN GEMİLERİ KARADAN YÜRÜTMESİ ŞEHİR EFSANESİDİR, ÇÜNKÜ;FATİH'İN GEMİLERİ KARADAN YÜRÜTMESİ ŞEHİR EFSANESİDİR, ÇÜNKÜ;

- 1203'de ki 4. Haçlı seferinde Latinler İstanbul'u işgal edip, 150 bin Rum'u kılıçtan geçirip, 220 bin kişiyi de sürgün edip şehirden kaçırtmadan önce, İstanbul'un nüfusu 550 bin kişiydi.

Fatih İstanbul'u teslim aldığında ise nüfus 36 bine çoktan inmişti bile...

-Aziz Pavlus, 1054 yılında Ortadoks Kilisesi'ni Vatikan'dan ayırdıktan sonra, Latinler, intikam yemini etmiş her fırsatta Bizans'ı zayıf düşürmüşlerdi...

- Vatikan'ın elçilerine, Bizans İmparatorunun sağ kolu meşhur Grandük Notoras'ın "Şehirde Latin külahı görmektense Türk sarığını görmeyi yeğlerim" diyerek, halkının duygularını en veciz şekilde ifade etmesinin altında yatan bu büyük mezhep kavgasıydı...

- 1054'de kiliselerin ayrılmasıyla Batı ile kan davalı olan Bizans, Ağustos 1071 de ilk büyük darbeyi Malazgirt Ovası'nda Selçuklu Sultanı Alp Arslan' dan almış ve Anadolu' dan geri çekilişini başlatmıştı...

- Bizans'a 2. Büyük darbeyi bir başka Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan

Denizli Düzyol Yaylası'nda vurmuş, (Eylül 1176) Bizans' ın yeni 100 bin kişilik ordusunu geçitlere çekip- bölüp- perişan edip-teslim almış ve böylece Anadolu' nun anahtarını Bizanstan geri almıştı...

- İspanya ve Portekiz'den Müslümanların atılması üzerine Ortadoğunun kontrolünü de Müslümanlardan geri almak için Papa'nın çağrısı üzerine düzenlenen Haçlı Seferlerine (1096-1272) Selçuklu Sultanları karşı koymuş durdurmuş ama kendileri de çok yıpranmıştı.

- Haçlı Seferleriyle hırpalanan ve akabinde beyliklere bölünen Selçukluların mirası üzerinden de İstanbul' un burnunun dibinde, (1299, Söğüt'de) küçük bir devlet kurulacaktı. Bu devlete sonradan Batılılar, Otman, Ottoman veya Osmanlı diyecekti...

- 1335' de Bursa' ya da hakim olup Başkent yapan Osmanlılar, 1365'de de Rumeli'ye geçer ve Edirne'yi 1453'e kadar başkent yaparlar.

Ve hatta daha batıya giderek 1392 de Mekadonya'yı da teslim alıp vergiye bağlamışlardı.

- Batı da Vatikan' ın, Doğu da ise Selçukluların hışmına uğrayıp, kolu kanadı kırılmış Bizans, sürekli içine kapanıyor ve de küçüldükçe güçsüzleşiyordu...

- Malazgirtten Mekadonya ya kadar tüm Anadolu'yu ve Trakya' yı kaybedip iflas eden, sur içine hapsedilen Bizans'ı 1453 de yenmek çok zor olmadı zaten. Surda gedik açmanın zor olduğunu anlatmak için abartılı efsaneler ürettiğimizi söyleyenler bu manada haklıdırlar...

- İstiklal Harbimizi çok yazdığım için şimdi teferruatına girmeyeceğim ama, 1923'de İstanbul'u, İngiliz ve Fransız işgalinden kurtarıp geri almak, 1453'de ki gücümüzle kıyaslandığında çok çok daha zor şartlarda başarılabilmişti...

Bu çok büyük işi başaran Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına şükranlarımızı sunarken, devletimizin değerini de yeniden anlamaya çalışalım artık...

"ANLAMAK MARİFETE TABİDİR..."

Saygılarımla Arz ederim.

Bahtiyar Aydın/ 29 Mayıs 2017

 
a45UyF587661-170531230352 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/05/31  23:19 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Bilmiyorum demeyi birakan kisi, olecegi yerden yaralanir, gider.

Hz.Ali

Bakiyorum da, senin Efendi Tanrin, yalnizca senin seyinin keyfini hevani yerine getirmek icin kosuyor.
Buhari, 1721

Soyleyen Muhammed in eslerinden Aise


Ulkeyi terk ediyorum

14 Subat 2014

Ulke gundeminin ne kadar hizli degistigi malum. Siz bu satirlari okurken su anki gundem muhtemelen gene degismis olacak.

Bu basdondurucu hiz benim gibi usengec insanlara gore degil. Inanin yoruluyorum. Ben en son Turkiye nin Dunya Kupasi na katilamayisini tartistigimizi hatirliyorum. Hangi ara o konuyu isleyip bitirdiniz?

E sen de gundemi takip etme o zaman! dediginizi duyar gibiyim. Agresiflesmenize gerek yok, musaade edin aciklayayim.

Simdi, eger gundemi takip etmezseniz, her turlu ortamda dut yemis bulbule donuyorsunuz. Evde, isyerinde, misafir gezmesinde herkes hararetle tartisirken oylece kalakalmak hic hos degil. Sosyal hayatiniz sifirlaniyor.

Bu sebeple cozum olarak sakin bir ulkeye yerlesmeye karar verdim. Turkiye yi terk ediyorum.

Hafta boyunca internette arastirma yaptim. Ihtiyacim olan kucuk bir Avrupa ulkesiydi. Pek cok secenek arasindan Andorra gerek nufusu gerek yuzolcumu itibariyla sicak geldi.

Ulke gundeminde neler oldugunu gormek icin Google dan Andorra gazetelerini arattim. Iki sonuc cikti: Diari d Andorra ve Bondia.

Diari d Andorra gazetesine tikladigimda sok oldum, cunku acilan sayfada soyle yaziyordu: Bu alan adi satiliktir! (Inanmayan internetten kontrol etsin) Dusunun artik gundem nasil tikandiysa, adamlar yeter deyip isi birakmislar.

Diari d Andorra nin kapanmasiyla meydan Bondia ya kalmis. Uzulerek fark ettim ki Andorra da tek sesli bir medya var. Basin susturulmus, sindirilmis, alan adlari satiliga cikarilmis, veya is guc olmadigi icin kendiliginden susmuslar.

Bondia nin internet sitesine girdim, neyse ki o calisiyor. Calisiyor ama gazete demeye bin sahit ister. Verdikleri haberler bizde kadinlarin altin gunlerinde konustuklari turden. Asagida Google Translate ile cevirdigim, gunun mansetlerini gorebilirsiniz. Anlam bozukluklari tamamen Andorrali gazetecilere ve Google a aittir.

Fotograf yarismasi ile MoraBanc duzenlemek takvim 2014 Andorra Manzaralar

Kesin gundeme bomba gibi dusmustur bu. Butun evlerde sohbetlerin konusu manzara fotografi yarismasidir.

YANGINLA ILGILI GOZALTINA ALINAN KIRACI

Haberin haber degeri bir kenara, goruyoruz ki kiraci her yerde eziliyor. Hemen de suclu ilan etmisler, adam bile bile kendi evini niye yaksin?

Vives geleneksel Noel resepsiyonda guclendirilmesi kardeslik cagrisi

El kadar ulke, herkes birbirini taniyordur muhtemelen, hala daha kardesligi guclendirme pesindeler.

DA ve kari$ik bir grup PS Ergen tum yasa degi$ikligi reddetti

Bunu cozemedim ama sanirim orada da ergenler var ve her zamanki gibi gene bir seyleri reddediyorlar.

Bir araba ve bir moto$iklet arasinda bir carpisma iki kucuk yaralanmalar

Boyle manset mi olur yahu? Bizim mahallenin Mobese sinde bile daha agir vakalar var.

Gazeteyi cikaranlarin kendileri de yaptiklari isin oyle elle tutulur bir sey olmadigini fark etmis olsalar gerek ki soyle bir ibare koymuslar: Gazeteniz Bondia ucretsizdir.

Sonuc olarak, Andorra bana muthis guzel geldi.

Soyle bir hayal ettim. Yerlesirim Andorra ya, sabahlari on dakika Bondia ya bakarim, hangi moto$ikletli kaza yapmis, hangi resim yarismalari baslamis bir goz gezdiririm, ondan sonra butun gun kafa rahat. Aksam bir misafir geldiginde moto$ikletli hakkinda iki dakika konustuktan sonra muhabbetimize bakariz.

Ote yandan, ulkede kayda deger bir olay yasanmadigi icin esimizle dostumuzla, arkadaslarimizla aramizin bozulmasi da imkansiz hale gelir. Yanginla ilgili gozaltina alinan kiraci hakkinda ne kadar tartisirsak tartisalim, kanli bicakli olamayiz. Noel resepsiyonunda kardesligin guclendirilmesi cagrisini dogru bulanlar Noel resepsiyonunda kardesligin guclendirilmesi cagrisini gereksiz bulanlari agir sozlerle itham etmez. Gul gibi gecinip gideriz. Alti ustu azami doksan yillik omrumuzu iyi, guleryuzlu, mutlu insanlar olarak geciririz.

Dort bir tarafi cennet olmayan, jeopolitik konumu bes para etmez, sanli bir tarihe sahip olmayan, yer alti ve yer ustu kaynaklariyla tam bir fiyasko olan mutlu insanlar ulkesi Andorra ya sevgiler.

http://beyinsizadam.net/turkiyede-bilim-neden-ilerlemiyor/
lukasaluka@gmail.com


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder