3 Mayıs 2017 Çarşamba

ÖYMEN: "PYD SAVAŞ SUÇLUSU AMA KİMSE SES ETMİYOR"

Esas başlık bence KÜRT DEVLETİ OLUŞMASINI İSTİYORSANIZ! Olmalıydı.
Evet, yapılan şey budur.
Rusya ve ABD tarihte ilk defa ittifak etmiştir.
Bu elbette bizim stratejik çukurluğumuzun sebep olduğu bir durumdur.
Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA      


ÖYMEN: "PYD SAVAŞ SUÇLUSU AMA KİMSE SES ETMİYOR"

03.05.2017 12:09

Suriye'de bir Kürt koridorunun oluşturulmasının her iki devletin de işine geldiğini ifade eden Emekli Büyükelçi Onur Öymen, oyunun sonucunun bir Kürt devleti olduğunun gayet açık şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

ABD ve Rusya'nın Suriye'de PYD ile ayrı ayrı işbirliğine girmesi karşısında Türkiye, politika oluşturmakta zorlanıyor. Suriye'de bir Kürt koridorunun oluşturulmasının her iki devletin de işine geldiğini ifade eden Emekli Büyükelçi Onur Öymen, oyunun sonucunun bir Kürt devleti olduğunun gayet açık şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

Öymen, "Onlar Suriye'de PYD'yi kullanarak kendi açılarından kendi menfaatlerini gerçekleştirebileceklerini düşünüyorlar. Türkiye ile işbirliği yapmaktansa Kürtlerle işbirliği yapmayı tercih ediyorlar" dedi.

Bu tavrın Rusya için anlaşılabilir olduğunu belirten Öymen, öteden beri Rusya'nın Kürtleri destekleyen bir politika izlediğini aktararak şunları söyledi: "ABD açısından bir NATO üyesinin silahlı terör örgütünü desteklemesi gerçekten rahatsızlık verici bir şey. Şunu düşünmek gerek. Orada ne yapmak istiyorsunuz? Suriye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyorsanız bu politikanın izah edilebilmesi mümkün değil. Ancak Suriye'nin ve Irak'ın bölünerek orada bir Kürt devleti oluşmasını istiyorsanız bu ancak izah edebilir izledikleri politikaları. Daha çok bir Kürt devleti kurulmasını ister bir yaklaşımları var."

Kürt devletinin denize açılması için Kürt koridorunun da gerekli olduğuna vurgu yapan Öymen, "Rusların da ABD'lilerin de işine geliyor. NATO üyeliği başka, menfaatleri bir yana. Biz söyleyeceklerimizi de tam söyleyemiyoruz. Uluslararası raporlar var. Amnesty Internatonal'in geçenlerde yayınlanan raporunda, 'Kürtler işgal ettikleri bütün yerlerde köyleri yıkıyorlar, imha ediyorlar evleri. Neticede bu bir savaş suçudur' deniyor. Savaş suçlusu olarak nitelendiriyorlar PYD'yi ve YPG'yi. İngiliz büyükelçisi de Ankara'da, 'PYD ile YPG arasında bir bağ olmadığını söyleyenler sadece akılsızlardır' dedi. PKK ile işbirliği olduğunu bile bile bağımsız bir devlet kurmak istediklerini bildiğiniz halde onları destekliyorsunuz. Onların menfaati açısından Türkiye-Irak Suriye arasında bağımsız Kürt devleti kurulması daha iyi" dedi.

Türkiye'nin yanında kimsenin olmadığını belirten Öymen, "Irak bağımsız Kürt devletine karşı olduğunu söylüyor ama ileride ne yapacağı belli değil. Şimdiden onların silahlı güç olarak varlığını sürdürmesi anlamlı. Suriye açısından da öyle. Belli ki orada Türkiye ile Suriye arasında bağımsız Kürt devletinin kurulması işlerine geliyor. Sevr antlaşmasından beri böyle. İngilizler petrol bölgeleri ile Türkiye arasında bir Kürt devleti kurmak istiyor. Tarihi bir boyutu var. Bunu yüz yıldır savunuyorlar. Kendi menfaatlerine hizmet edeceğini düşünüyorlar" diye konuştu.

Batılıları bu politikadan silahla vazgeçirmenin zor olduğuna vurgu yapan Öymen, şunları anlattı: "Kendi tanklarını diziyor onu vurmak istiyorsan önce beni vuracaksınız diyor. Esaslı bir ikna diplomasi uygulayarak onları kendi çizginize çekmeniz gerekiyor."

İlgili Haberler


ABD askerleri, PYD'li teröristlerle                Türkiye sınırında nöbet tuttu

Kaynak: Öymen: "PYD savaş suçlusu ama kimse ses etmiyor"

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/oymen-pyd-savas-suclusu-ama-kimse-ses-etmiyor-162762h.htm


a45UyF587661-170503140738 Oraj Poyraz At Alpinaasia oraj_poyraz@alpinaasia.com
2017/05/03  14:30 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

Zina yapan evlilerin taslanarak oldurulmesini emreden ayet, Ayse nin doseginin altindaki sahifede yazili bulunuyordu.
Peygamber olunce Ayse onun defin islemleriyle mesgul iken, evin acik kapisindan iceri giren bir keci o sahifeyi yedi ve boylece taslama cezasi Kuran dan cikti; ama hukmu devam ediyor.

Ibni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131, 132, 183; 6/269

Allah Teala nin hayrini murad ettigi kul, belaya maruz kalir

(Taberani)
Lutfen bundan sonra Muslumanlardan eza, cefa ceken, basina bir musibet gelenler aglayip, zirlamasin.
Cunku baslarina gelen her turlu olumsuzluk onlarin Allahin sevgili kullarindan oldugunu gosteriyor.
Ben demiyorum, hadisler, ayetler boyle soyluyor.

Iran Mektuplari ndan

Eger bir prens, uyruklarini mutlu yasatmak bir yana, onlari bunaltmak ve yok etmek isterse, itaat gerekcesi ortadan kalkar.
Hicbir sey uyruklari baglamaz, hicbir sey onlari prense baglamaz.
Dogal ozgurluklerine geri donerler.
Ingilizler, hicbir sinirsiz gucun mesru olamayacagini, zira bu tip guclerin kaynaginin asla mesru olamayacagini iddia ediyorlar.
Zira diyorlar, bir baskasina kendi uzerimizde, bizim sahip oldugumuz gucten daha buyuk bir guc veremeyiz.
Bizim kendi uzerimizde sinirsiz bir gucumuz yok.
Ornegin, kendi canimizi alamayiz.
O halde diye bagliyorlar, dunyada kimse boyle bir guce sahip degildir.

Montesquieu- nun Iran Mektuplari ndan


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder