31 Mayıs 2017 Çarşamba

ALKOL İSLAMİYETTE GERÇEKTEN HARAM MI DEĞİL Mİ? OKUYUN KENDİ ÖZGÜN AKLINIZLA SİZ KARAR VERİN.ALKOL İSLAMİYETTE GERÇEKTEN HARAM MI DEĞİL Mİ? OKUYUN KENDİ ÖZGÜN AKLINIZLA SİZ KARAR VERİN.

29 Mayıs 2017Alkol İslamiyette gerçekten yasak mı? Yasaksa nasıl yasaklandı bilmek ister misiniz?

Biliyorsunuz kuran ayetlerinin bir iniş sıralaması vardır. Bu kur'andaki sayfa sırasından farklıdır. Bazıları bunu bilmediği için kur'anda bir çok ayetin birbirine tezat oldugunu düşünürler.

Ayetlerin inişi Toplam 22 yıl sürmüştür. Bunların bir kısmı mekke de bir kısmı hicretden sonra medinede inmiştir. Ve kuranda içki ile ilgili sadece beş ayet vardır.

1) Muhammed suresi (47), Ayet 15 (Kronolojik Sıra 62): "İyileri Cennet'e koyacağız. Cennet'te dört ırmak vardır. Temiz su, hiç ekşimeyen süt, leziz şarap ve saf bal ırmakları akar."

Bu Mekke'de inmiş suredir. Hemen belirteyim, Hicret'e kadar, yani Peygamberimiz Medine'ye göç edinceye kadar içki yasak edilmemiştir.

2) Nahl (Balarısı) Suresi (16), Ayet 67 (Kronolojik Sıra 102): "Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden içkiler yapıyor, güzel rızk ediniyorsunuz. Bundan aklı erenler için ibret vardır."

içki bu ayet indiği zaman da yasak degildir. aksine içmesini bilen insanlar için bir dostluk ve sohbet aracı olarak tesvik edilir."Bundan aklı erenler için ibret vardır." cümlesi manidardır.

3) Bakara (İnek) Suresi (2), Ayetler 219-220 (Kronolojik Sıra 105): "Sana şarap ve kumarı sorarlar. De ki: 'İkisinde de faydalar vardır. Ama büyük de günah vardır'". Bu Medine suresidir. Faydadan söz edilmiştir.Ama günahın büyük olduğu eklenmiştir.

Ancak, henüz kesin yasaklama yoktur.Hala yine yasak değildir bahsedilen fayda üzüm tarım sektöründen ve içki satışından geçim sağlayan ailelerdir. sonrasında ne yapalım diye sorulursa bu işlerden kazandığınız gelirin cocuklarınızın nafakası fazlalığını zekat verin der.

4) En 'Nisa (Kadınlar) Suresi (4), Ayet 43 (Kronolojik Sıra 106): "Ey inananlar. Sarhoşken namaz kılmayın."

Bu ayetin geliş nedeni Bir ziyafette yiyip içmişler. Akşam namazı kılmak, için safa durmuşlar. İmamlık eden sureyi yanlış okumuş. Namaz bozulmuş. Bu ayetten sonra, yatsı namazına kadar içmiyorlar. Ancak, son namaz bitince içiyorlar. Sonra yatıp uyuyorlar. ve, hâlâ tam yasaklanmış değil.

5) Maide (Sofra) Suresi (5), Ayetler 90-91 (Kronolojik Sıra 108): Ayet 90:

"Ey inananlar. Şarap, kumar, putlar ve fal okları Şeytan işidir. Bunlar pistir. Bunlardan kaçının ki, mutluluğa eresiniz."

Ayet 91: "Şeytan hileyle, şarap ve kumar yoluyla aranıza nifak ve düşmanlık sokmak ister. Sizi Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan vazgeçirmeye çalışır. Artık, bunları bırakıyorsunuz değil mi?"

Bu ayetin geliş nedeni Urban bin Malik bir ziyafet vermiş. İçmişler. Bu arada deve yenmiş. Konuklar arasında Sad bin Ebi Vakkas övünüyor. Asalet iddiasında bulunuyor. Ensar'ı hicveden bir şiir okuyor. Ensar'dan biri kızıyor.

Önünde bulunan deve kellesini Sad'ın kafasına geçiriyor. Kanlar içinde yere. Hazreti Ömer gidip Hazreti Muhammed'e şikayet ediyor. İçki konusunda açıklama yapmasını istiyor. İşte, bu sure iniyor. Artık, şarap yasaklanmıştır. bu peygamberimizin mekke'den medine'ye hicretinden sonra olmustur.

Olay bu şekildedir.

Benim favorim nahl suresi 67.inci ayettir. islamın akıl ve mantık dini olduğuna da inanırsam bence haram olan içki degil içki içtiğin zaman yaptığın kötü davranışlar olmalıdır. Herkes olayın bu şekilde oldugunu bilmesinde gerçegi öğrenmesinde sakınca olmamalı.

Haram olduğuna inanan içmesin,

Haram olmadığına inanan içsin.

Kimse kimseye karışmaşın kimse kimsenin özgürlüğünü engellemeye kalkmasın Sen içki içersen hata yapma ihtimalin var diye de kimsenin özgürlügü kısıtlanmamalıdır. Doğru olan budur.

Burda benim dikkat çekmek istediğim başka bir konu da inananlar için kuşkusuz ayetler Allah'ın emirleridir. Allah bile bir kaç yıl gibi kısa bir sürede içki gibi bir çok konuda insanların tavırlarına ve gelişen olaylara karşı düşüncesini degiştirip farklı ayetler gönderebiliyorsa ve bazı ayetlerini degiştiriyorsa bizim insanlarımızın 1400 yıldır aynı kurallarda ısrar etmenin anlamsızlığıdır.

Madem ki islam akıl ve mantık ile çelişmiyor, Ateşin insanları yakma ihtimali var diye onu yasaklayamazsın. Doğru kullanırsan ısıtır kullanmaz isen yakar. Bu insanın aklı,eğitimi yontulmuşlugu ve iradesi ile ilgilidir.

Bir yoldan geçerken kaza ihtimali var diye yoldan geçmeyi yasaklayamazsın yolu düzeltir insanları kaza yapmadan geçecek şekilde egitirsin.

Bazı insanlar kur'anda eleştiriye müsait bazı ayetler için, "o ayet o vakitlerin şartlarına göre olduğu için o şekildedir" diye savunur, o halde bize de alkolün o zamanlarda arapların hal, kültür ve davranışlarına göre geçerlidir deme hakkı doğar.

Zaten yasaklanma ayetlerin iniş sırasıda bunu gösteriyor.

Bir insan nahl suresinde belirtilmek istendigi gibi içki içtigi zaman kimseyi kırmıyor üzmüyor eşine çocuklarına dostlarına zarar vermiyor aksine bunu güzellik ve sohbet aracı olarak kullanırsa neden haram olsun.?

Haram olan içki degil içkiyi içtikten sonra bulundugun hatalı davranışlar olmalıdır.

Bunun zaten hukuk karşısında bedelini ödersin. inanıyorsan ahiretde de bedeline katlanırsın.

Ben içtigim zaman arkadaşlarımı ailemi kırıyor üzüyorsam bu davranışlarım haram olmalı yada sadece bana haram olmalı,içince güzelleşen kimseyi kırmayan insanlara haram olması haksızlıktır.

Allah haksızlık yapmaz..

Şayet bir toplumda sürekli içki kötüdür içki içen kötülük yapar diye söylenmiş ve buna inanılmışsa bu kişinin bilinçaltına işler ve o kişi bir hata yapıncaya kadar ölçüsüz içer kötülük yapmaya elverişli olur.

Her şeyin fazlası zaten zarardır, Suyun, oksijenin bile. insanları sağlıklı yasam alkol kullanımı konusunda eğitmek en önemlisidir. Avrupa'da insanların % 80 i hergün alkol alıyor ama hiç biri kötülük yapmıyor işlerini büyük bir ciddiyetle takip ediyorlar.

Ben sürekli alkol kullanan Avrupalı çoğunluğun alkollü ve alkolsüz oldukları zamanları hiç ayırt edemiyorum.

Bu insanlar alkol almasını öğrenmişler. Biz de ögrenirsek haram olması için bir neden olabilir mi? Son olarak tekrar demek isterim ki bu yazılanlar gerçek objektif ve nettir.

Bunları okuduktan sonra haram olduğunu düşünenler içmesin olmadığını düsünenler içsin.

Ne içen içmeyene ne içmeyen içene karışsın. içse de içmese de hata yapan suç işleyen cezasız kalmasın.

Bir bektaşi fıkrası ile sonlayalım.

Bektaşiye sormuşlar ya erenler alkol dinimizde haram mıdır değil midir diye Bektaşi de derki "Ağıza göre değişir" bence işte bu bilgeliktir.

kaynak: https://insan64.blogspot.cz/2016/11/alkol-dinimizde-gercekten-haram-mi.html?m=1

http://biliyomuydun.com/116214?utm_content=bufferb96bf&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer 
a45UyF587661-170531223144 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/05/31  23:19 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

ROBENSON ..
. . . . . .
Robenson, akilli Robenson?um
Ne imreniyorum sana bilsen!
Gostersen adana giden yolu,
Basimi dinlemek istiyorum.
Ben gemi olurum sen kaptan ol,
Yelken acariz bir sabah vakti
Guneste golgemiz olur deniz
Yolculuk! Derken adamizdayiz.
Isterdim tercumanim olasin,
Tanitasin beni baliklara
Vahsi kuslara ve ciceklere,
Bizdendir diyesin benim icin.
Agaca cikmasini bilirim,
Tanirim meyvanin olmusunu,
Tas kirmak da gelir elimizden,
Ates yakmak da, as pisirmek de.
Robenson, halden bilir Robenson
Adan hala batmadiysa eger,
Alip gotursen beni oraya,
Deniz yolu kapanmadan evvel!

Cahit Sitki TARANCI

Ugursuzluk uc seydedir, at, ev ve kadin.

Buhari 76/53

AKP Mitinginde Bir Monser

26 Mart 2014

Bu yaziyi belli bir elitlik seviyesindeyseniz okuyun, degilse lutfen reklamlara tiklayip gidin.

Ote yandan beni gozlemlerimi yazmam icin cesaretlendiren yazinin linki su:

http://sarapvepeynir.blogspot.com/2014/03/akp-mitinginde-bir-capulcu.html

Gectigimiz gun AKP nin Yenikapi mitingine gittim. Ne isim vardi benim AKP mitinginde?

Bu soruyu soran sadece ben degilim, goruslerimi bilen herkes ayni soruyu soruyor. Gumushane den enistem bile arayip orada ne isim oldugunu sordu. Ona cevabim su oldu: SA-NA-NE!!!!

Ama size cevabim bu olmayacak. AKP mitingine gittim cunku halkimin selametini dusunuyordum. Dedim ki, eger halkin arasina karisirsam, onlardan biriymisim gibi davranirsam ne kadar cahil ve seviyesiz olduklarini daha yakindan gorur ve onlari ne kadar cahil ve seviyesiz olduklari konusunda ikna edebilirdim.

Elbette bu, yani onlardan biri gibi davranma meselesi, sandigim kadar kolay olmadi. Mitingde dikkat cekmemek adina annemin yer bezi olarak kullandigi eski gomlegimi giydim. Ustune de uzerinde tepinerek utusunu bozdugum lacivert bir ceket gecirdim. Ama hem gomlek hem de ceket Vakko dan oldugu icin, fotografta gorundugu gibi, en ufak sekilde bozulmadi bile. Saclarimi ozenle dagittim, tuvaletten sonra elimi yikamadim ve biraz yerde yuvarlanmak suretiyle ustumu basimi toz icinde biraktim. Yeterince kotu kokmadigimi, bu sekilde dikkat cekecegimi fark edince tisortume bir miktar da sarimsak surdum. Artik cikmaya hazirdim.

Taksi ile Yenikapi ya gittim. Aslinda halktan biri gibi gorunme adina belediye otobusune binmis ama dayanamayip bir durak sonra kufrederek inmistim. Rahat bir yolculuk oldu.

Miting alani gercekten cok kalabalikti. Dikkat cekmemek adina yere tukurup bir iki gegirdikten sonra miting alanina girdim.

Oncelikle bu kitleden biraz bahsetmek lazim. Kim bu 1 milyon insan?

Onlar gormezden geldiklerimiz... Evet, hani bugune kadar gozumuzun onunde olan ama gormezden geldigimiz, olu taklidi yaparsak gider dedigimiz insanlar var ya, hani farkina varmadigimiz, hani iki kelime konusmaktan $ikildigimiz, hani uc cumle konusunca bayginlik gecirdigimiz...

Iste onlar...

Cocugumuzun bakicisi Sermin Abla...

Sitemizin guvenlik gorevlisi Mustafa...

Tekstil atolyesinde 12 saat sigortasiz calisan Makbule...

Annesi Behiye...

Kardesi Murat...

Kayinbiraderi Hulki...

Eltisi Atiye...

Iski den emekli Muslum amca...

Onlar iste...

Bir CV si olmayan insanlar... Insan usenmeyip bir seyler yazar degil mi? Yazmiyorlar. CV leri yok, anlatabiliyor muyum?

Onlar birbirleriyle konusmayan insanlar... Aralarinda Afrika yerlileri misali tuhaf sesler cikararak anlasiyorlar. Birinin hi dedigini duydum mesela, efendim demekmis, oburu iiih dedi, istemiyorum anlamina geliyormus. Sevindiklerini zaman bizim alkis dedigimize benzer tuhaf bir el cirpma hareketi yapiyorlar. Uzuldukleri zaman iyice kuculuyorlar.

Onlar yanlarinda tek bir gazete tasimayanlar. Evet hicbirinin koltugunun altinda tek bir, bakin tek bir diyorum, tek bir gazete yok. Ikiyi ucu gectim, tek diyorum, yok. Onlar telefonla internete baglanmayanlar, twitter mwitter kullanmayanlar, RT nedir bilmeyenler, FAV dan haberi olmayanlar, DM den yurumeyi hic tatmamis olanlar, interaksiyonun bereketini yasamamis olanlar...

Onlar yorgun bacaklar, nasirli eller. Neutrogena derinlemesine bakimdan haberi olmayanlar, Dove kremi gorse uzerlerine surup yagli gures yapacak olanlar...

Onlar beslenemedikleri icin boyu benden kisa olanlar... En son Japonya ya yaptigim elit seyahatte bunu yasamistim. Ama onlarin gozler cekik oldugu icin gene sempatiklerdi. Bunlar boyle, tovbe Tanrim, cuce gulyabaniler gibi, 1 otuz boylari hepsinin. Japonlarinki genetik ama bunlarinki opera seyretmedikleri icin, kla$ik muzik dinlemedikleri icin kisa kalmisti. Fark edilmemek icin biraz egilmek zorunda kaldim.

Otobusle geliyorlar cunku arabalari yok cogunun...

Olsa da benzine paralari yok...

Olsa da nasil calistiracaklarini bilmiyorlar...

Nasil calistiracaklarini bilseler de ayaklari gaz pedalina yetismez. Cunku kisalar.

Nerede ise tamami geldikleri ilce teskilati tarafindan saglanan anlik veya devamli yardima muhtac... AKP Esenler teskilati karti tasiyan bir genc elinde biberonla insanlara su iciriyor ve bir yandan da agizlarina ekmek sokusturuyordu, onlari en azindan miting suresince hayatta tutmaya calisiyordu. Muhtemelen pek cogu mitingden sonra olmustur.

Bunlar bizim Makarnaya, bulgura oyunu satiyorlar! diye kizdigimiz, asagiladigimiz, yeri geldiginde bir iki tokat caktigimiz, dersini almazsa uzerlerinde sigara sondurdugumuz insanlar.

Ama o makarna oyle degerli ki onlar icin. Kendi onunla doyuyor, cocugunu onunla doyuruyor. Bizim gibi Nusret te yemiyor, steak den haberi bile yok. Birine yaklasip Hanimefendi surada yarimsar porsiyon kofte yer miyiz? dedigimde uzayli gormus gibi bakip benden uzaklasmasi bundandi. Oysa makarna deseydim tipis tipis gelecekti.

Makarnanin neden onlar icin bu kadar onemli oldugunu nerden mi anladim? Yanimda getirdigim bir liralik simit ve 50 kurusluk suya yutkunarak bakmalarindan. Resmen icime duseceklerdi, dudaklarini dilleriyle islatip yalvaran gozlerle bakiyorlardi. Simitten bir parca koparip havaya attim, ortalik birbirine girdi, size su kadarini soyleyeyim, en son bu sahneyi Uskudar-Eminonu hattinda martilarla yasamistim. Pet sisemden de avucuma bir miktar su alip yuzlerine serptim, bu onlari bir sure idare ederdi.

Yalniz bayanlara karsi cok kibarlar. Yoldan bir kadin gectiginde kafasina bir tane gecirmek yerine yol falan veriyorlar. Beni en cok sasirtan bu oldu.

Dunyadan haberleri yok, Roma da moda haftasi baslamis umurlarinda degil, Londra da insasi devam eden opera binasinin iki senedir hala bitmemesini tinlamiyorlar.

Selfie nedir bilmiyorlar. Birine hocam bir selfie alalim mi soyle hep beraber dedigimde sen al, ben yanimda ekmek getirdim diyecek kadar en onemli olaylardan bihaberler. Selfie yi bir cikolata markasi, yahut bir yiyecek turu zannediyorlar. Neden? Cunku ben uykumdan feragat edip gecenin bir yarisi Oscar odul torenini izlerken bu amcamiz aksam 10 da tavuk gibi uyumustur da ondan. O ozel gecede ben dakikalari sayarken, Ellen in cektigi fotografla buyulenirken bu amca ruyasinda makarna goruyordu da ondan.

Derken Tayyip geliyor. Helikopterle once alanin uzerinde bir tur atiyor, sonra asagiya emirler yagdirmaya basliyor, saflari $iklastiralim, arkada bos yerler var gibi. Eski imam-hatipli ve IETT calisani oldugu icin bunlar normal. Normal olmayan ise bu insanlarin bu kadar itaatkar olmasi. Adam gokyuzunden emir veriyor, bunlar uyguluyor. Vay be dedim kendi kendime, bu kitle asagilanmayi cok seviyor. Hemen test etmek icin yanimdaki amcaya naber lan ibis dedim, soyle bir dondu bakti, nasil gidiyo lan dumbuk deyince uzerime yurudu ve kacmak zorunda kaldim. Belli ki baska bir partinin ajaniydi, yoksa hosuna giderdi.

Peki bu insanlar neden mi boyleler? Cunku yonlendirilme disinda alternatifleri yok. Hayatlari boyunca talimat aliyorlar. Ali copu at, Hatice yerleri sil, Memduh boslari al... Ac kalmamak adina itaat etmisler. Oysa ben kimseye itaat etmem, annem copu dok dediginde, masallah benden saglamsin git kendin dok, derim. Hemen dokmem yani, bir sorgularim, irdelerim, once bir miktar kla$ik muzik dinlerim. Boylece uzun boylu ve elit bir insan olurum.

Sonuc:

Bu mitinge katilanlar cahil ve seviyesiz insanlar, boylar bir otuz, fakirler ve ancak disaridan yardimla hayatta kalabiliyorlar. Cok buyuk bir maceraya girdim ama cok onemli bir ders cikardim: Onlarla iletisim kurmamiz gerekiyor. Biliyorum iki cumle sonra $ikiliyoruz ama lutfen onlarla konusalim ve onlara ne kadar cahil ve seviyesiz olduklarini soyleyerek kendi partilerimize oy vermeye cagiralim. Bunu basarabiliriz.

http://beyinsizadam.net/
lukasaluka@gmail.comGrup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder