5 Ekim 2016 Çarşamba

Artık kimse "teğet geçti" diyemiyor

Bakın bu da çok önemli.
Savaşlar her zaman ekonomik krizlerle beraber gelirler.
Siz ona göre kendinizi hazırlayın.
Benden söylemesi.

Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA       


Artık kimse "teğet geçti" diyemiyor

Gelinen durum ortada, herkes de farkında olduğu için artık kimse teğet geçti demiyor, diyemiyor. Şimdilerde moda, yaşananlarda bizim suçumuz yok demek

05.10.2016 21:36

2012 tarihli "Neo-Liberalizm Batı'nın başına çöküyor" başlıklı yazım; "Avrupa'da sokaklar, meydanlar, hane halklarının borçlandırılmasına dayalı neo-liberal aşırı finansallaşmanın neden olduğu ekonomik krizin kaybedeni orta sınıf insanlarla dolu. İnşaat sektörü ve banka kredileriyle şişirilen/büyütülen, neo-liberal mucizenin kahramanı ülkeler; İspanya Portekiz, Yunanistan, İtalya tarihlerinde görmedikleri bir hezimet duygusu ve aşağılanmayla karşı karşıya" sözleriyle başlıyor. (1)

O günlerde bizde işler nispeten tıkırındaydı. Tıkırında olmasının nedeni, ABD ve AB Merkez Bankalarının ortalığa para saçarak kendi krizlerini atlatma çabası idi. Ortalığa saçılan paralardan, nispeten daha yüksek faiz ödeme bedeli karşılığında, biz de payımızı almış, borç parayla ödünç refah ekonomimizi, sorunları daha da artırma pahasına sürdürme fırsatı bulmuştuk. Tabii ki olay kamuoyuna bu şekilde sunulmamış, "kriz bizi teğet geçti" gibi gerçek dışı bir söylemle toplum kandırılmış, muhalefetin anlamlı sessizliğinin de katkısıyla, ekonomik sorunların siyasi sorunlara dönüşmesi engellenebilmişti.

Zaman geçti, ABD para musluklarını kesip faizleri artırma noktasına gelince, bizde de sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Daha doğrusu uygulanan dış borca bağımlı ekonomik politikaların gereği olarak zaten var olan sorunlar fark edilir hale gelmeye başladı. 2012 yılı Ekim ayından bu güne TL'deki değer kaybı, sepet kur bazında yüzde 54'den fazla olmuş durumda. TL bazında büyüyor ancak dolar bazında küçülüyoruz. Dış borçla tüketimi artırarak, kişi başına milli geliri 10 bin doların üstüne çıkardık diye övünen hükümet, tüketecek borç para bulunamaz olunca ve bunun sonucu olarak kişi başına milli gelir 2015'te 9286 dolara düşünce bu konuda sessizliğe büründü.(2)

SAMAN BİLE İTHALAT LİSTESİNDE

Dış ticaretin, turizmin durumu ortada. Döviz kazanamıyoruz ancak dövize ihtiyacımız da durmuyor. Samanın bile ithalat listesine girdiği, yurt dışından faizle alınan borç paranın inşaata yatırıldığı bir ülkede buna şaşırmak pek de mümkün değil.

İş öyle hale geldi ki, "Böylesine bir konjonktürde Türkiye, 2016 yılının Ocak-Ağustos dönemi itibarıyla ihracatında yalnızca yüzde 2,4 kayıp yaşamıştır" denilerek ihracattaki azalışın düşük gelmesine dahi sevinir hale geldik.(3)

ARTIK KİMSE TEĞET GEÇTİ DEMİYOR

Gelinen durum ortada, herkes de farkında olduğu için artık kimse teğet geçti demiyor, diyemiyor. Şimdilerde moda, yaşananlarda bizim suçumuz yok demek, suçu, bir zaman dost olan şimdiki düşmanlara, kim olduklarını net olarak ifade etmedikleri iç ve dış şer odaklarına atarak sorumluluktan kurtulmak, içi boş söz ve vaatlerle güzel bir gelecek umudu yaratmak. Anadolu Ajansına açıklamalarda bulunan Mehmet Şimşek'in; "Özetle bu sene bir takım iç ve dış şoklar nedeniyle OVP rakamlarında sapmalar var ama bunlara eğer biz doğru tepki verirsek ki vermeye çalışıyoruz, bunlar geçici iniş çıkışlar olur. Türkiye hızlı bir şekilde 2017 yılında zemin kazanacak, tekrar bir çıkış yaşayacak" değerlendirmesinde bulundu" şeklindeki sözleri tam da bu konsepte uygun düşüyor.

Bizzat Başbakanın ağzından kamuoyuna duyurulan Orta Vadeli Program'da 2016 için büyüme tahmini yüzde 4.5'ten 3.2'ye, 2017 için yüzde 5'ten 4.4'e düşürürken, 2016 cari açık/GSYH hedefini yüzde 3.9'dan 4.3'e, işsizlik oranını ise yüzde 10,2'den 10,5'e yükseltilmiş durumda. OVP bu haliyle, başlı başına başarısızlığın itirafı aslında. (4)

Görünen o ki, her ikisi de, 2016'da çoğu henüz yaşanmamış sorunların varlığını inkar noktasını çoktan geçmiş durumda. Tam tersini dile getirerek, bir yandan vatandaşı kaçınılmaz sona hazırlamaya çalışırken, diğer yandan 2017'de her şey iyi olacak, temellerimiz sağlam, vb. sözlerle, toplumu yaşananların geçici olduğuna ikna etmeye çalışıyorlar. Geçici olmasının gerekçesi olarak, son dönemde yapılan düzenlemeleri, teşvikleri gösteriyorlar.

Alınan önlemlerin karşı karşıya olunan sorunların çözümünde etkili olma şansının çok da yüksek olmadığını, sorunların nedeninin, yok edilen çağdaş eğitim sisteminde, dış borca bağımlı neo-liberal iktisat politikalarında yani daha derinde olduğunu, daha önce de sizlerle paylaşmıştım. (5)

Anlaşılan o ki ne Mehmet Şimşek, ne de Başbakan bizle aynı kanıda değil. Bu durumda,"madem bu düzenlemeleri yapınca her şey yoluna giriyordu", "madem temeller bu kadar sağlamdı da, niçin bu duruma düştük" ya da "şimdiye kadar niye beklediniz bu önlemleri almak için" diye sormak gerekiyor kendilerine.

Ahmet Müfit

Odatv.com

Kaynaklar:

(1) http://odatv.com/n.php?n=neo-liberalizm-batinin-basina-cokuyor-3009121200

(2) http://www.hurriyet.com.tr/2016-yilinda-kisi-basina-gelir-9-bin-364-dolara-iniyor-40039088

(3) http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1924935-zeybekci-ihracat-yalnizca-yuzde-2-4-kayip-yasadi

(4) (http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1925763-ovpde-buyume-tahminleri-dusuruldu)

(4) http://odatv.com/duvara-toslama-noktasina-geldik-1009161200.html

http://odatv.com/artik-kimse-teget-gecti-diyemiyor-0510161200.html 
a45UyF587661-161005222113 Oraj Poyraz At Openmail oraj.poyraz@openmail.cc
2016/10/06  03:30 2  65  islamvebilim@googlegroups.com


 --

Sol lucet omnibus.
* * *
Gunes herkes icin parliyor.

Latin Atasozu

Adil olmayan, zalim olan bir Musluman kesinlikle iyi bir Musluman degildir.

Mehmet Sevket Eygi
Murtecilerin cok sevdigi ve onemsedigi fikir adami.

Kure Isiniyorsa Bana Ne?

23 Temmuz 2013

Kuresel isinma var! diye bagirip cagiranlar... Derdiniz nedir? Kure biraz isinsa ne olur sorarim size? Dogalgaz faturamiz yari yariya dusse kotu mu? Buzullar eriyecekmis. Bak sen! Ne faydasini gordun buzullarin? Valla su yasima geldim, ben bir faydasini gormedim. Goren varsa buyursun soylesin. Bilakis insanoglu olarak buzullarin pek cok zararini gorduk. Eskimolara hayati zindan eden, Titanic i batiran bu buzullar degil mi? Yuzlerce masum insan o geminin batmasiyla hayatini kaybetti. Bunlarin ailelerini de hesaba katsan muthis bir rakam cikiyor ortaya. Sebep kim? Buzullar. Kimse bana buzullari savunmasin.

HER SEY BBC NIN ZARARINA! 

Burada kritik soru su: Buzullarin erimesi kimin zararina? Hemen soyleyeyim, buzullarin erimesi sadece her sene buzullarda bir belgesel ceken BBC ye koyar... BBC kimin? Israillilerin. Simdi bir seyler netlesiyor mu?

Kuresel isinmayla ilgili bir Kyoto Protokolu nden bahsediliyor. Internette ufak bir arastirma yaptim. Ve sonuc: Kyoto, Japonya da bir sehir. II. Dunya Savasi nda Pearl Harbour a saldiranlarin da Japonlar oldugunu hatirlatmama gerek yok sanirim.

Bir de su acidan bakalim: Kure isininca ne olacak? Dev enerji sirketleri, ozellikle dogalgaz deposu Rusya bundan olumsuz etkilenecek. Rusya kimin? Ruslarin. Hala bir seyler netlesmedi mi?

Kutup ayilarinin nesli tukenecekmis. Bir kutup ayisinin hayatimizin hangi asamasinda isimize yaradigini biri anlatabilir mi? Soylari tukenecekse bu onlarin basarisizligi olur. Bizimle alakasi yok. Soyu tukenmeyen nasil tukenmiyor?

Insanoglu mu suclu? Ya insanoglu tabiattaki en yardimsever canlidir ya. Insanlara laf atanin alnini karislarim. Kutup ayilarinin neslinin tukenmesiyle ilgilenen baska bi canli soyleyin? Pandalar mi? Su yilanlari mi? Guldurmeyin beni. Gercekten cok komiksiniz, ornekleriniz bile sacma. Onlarin kendilerine faydasi yok. Kimse kusura bakmasin ama sen bir kutup ayisi olarak neslinin tukenmemesi icin ne yaptin? Kis uykusu adi altinda alti ay afedersin bir tarafini devirip yattin. Yalansa yalan de. Tabiatta milyonlarca cins hayvan var. Ben her hayvanin neslini koruyacaksam benim neslimi kim koruyacak? Fatih in nesliyiz biz. Bizi kim koruyacak? Ote yandan bir kisim medyanin soylari tukeniyor diye bas bagirdigi kutup ayilari hic de oyle zor durumda degiller sanki. Reklamlarda gordugumuz kadariyla kola icip keyif yapiyorlar ve hallerinden gayet memnun gorunuyorlar. Kutup ayilarinin acisindan rant devsirenler kim, asil soru bu.

DINOZORLARI DA MI BIZ YOK ETTIK?

Ayrica adaptasyon denen bir sey var. Buzullar eridi diyelim. Kutupta duramayan kutup ayilari gelsinler soyle Orta Avrupa ya dogru. Basimizin ustunde yerleri var. Bir sicak bir ates basar, iki uc nesil sonra onlar da alisir. Alisan nasil alisiyor?

Her seyde insanoglunu sorumlu tutmak da moda oldu. Vurun abaliya. Yahu insanoglu daha 50 bin yildir falan var. Dunya ise 5 milyar yasinda. Biz yokken her sey daha mi iyiydi? Dunya gulluk gulistanlik bir yer miydi? Iste bundan kuskuluyum. Dinozorlari kim yok etti? Biz mi yok ettik? Neticede tabiatta bir dongu var, herkes birbirini yiyor. Biz insanlar hepinizi yiyoruz. Ve bu cok hosumuza gidiyor.

Ben inaniyorum ki kuresel isinmayi protesto edenler yarin gezegenimiz birazcik daha isindiginda, mesela subat ayinda plaj keyfi yapmanin tadina vardiginda hatasindan donecek ve kandirilmis oldugunun farkina varacak. Asil korkulmasi gereken kuresel isinma degil, icimizde ve disimizda bizi bolmek isteyen unsurlar. Umarim farkina variriz.

http://beyinsizadam.net/
lukasaluka@gmail.com


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo LiteCoin URL:   LTtsCJ2mLUXLLs8v5US8w5zQeq66eakPtU

NameCoin URL       :  N7wbJyxqoueznDHu9tnu56y1V7B9P1Phs4
FeatherCoin URL     :  6rHGzeMefFvzqmBM5VNqmUziCxtga4wpDs
TerraCoin URL        :  1GQFs8GpaTXxoeTAsGmo56WNfYSZRy2mBD

PeerCoin URL         :  PMeBpz6X9RRLQxdFs5Jws5JwFec3Mzen8q6Twg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder