25 Eylül 2016 Pazar

Ahmet TAKAN: Azez- Cerablus hattı delindi!..

Görünen o ki, Fırat Kalkanı operasyonu arazinin PYD için temizlenmesine yaramış.
Eğer bu harekata piyade güçleriyle tam kadro katılmazsa, derinlikte Suriye'yi doğu batı yönünde ikiye bölen bir işgal yapmazsa, bu uğurda Amerikayla yüzleşmezse olacak şey çok açık.
ÖSO dağılacak, biz elimiz böğrümüzde bölgeyi PYD ve Amerikan özel güçlerinin doldurmasını izleyeceğiz.
Böylece bizim attığımız binlerce atım Fırtına obüs mermileri, F-16 sortileri bölgenin PYD/ABD güçleri için Irak Şam İslam Devleti(IŞİD/DAİŞ)'den arındırılmasına yaramış olacak.
Kürt koridoru kurulmuş olacak, Türkiye'nin Araplarla teması kesilecek, Hatay'ın koridora bağlanması isteneceğinden Hatay tehlikeye girecek, Rojava Kürdistanı mesafe kat etmiş olacak, Türkiye Kürdistanın ilerletilmesi için baskılar artacak.

Sorunları artık halı altına süpüremeyiz.
Zaman kazanma, top çevirme taktikleri artık işe yaramaz.
Yüzleşmek zorundayız.
Bu uğurda gerekirse ülkemiz Yeni Dünya Düzeninde yerini değiştirmeli.
Recep Tayyip ERDOĞAN(RTE) bu dönüşüm sırasında mecburen devletin tepesindeki kişi olarak sorumluluk almak zorundadır.
Bu güne kadar işlediği suçları ve günahları affettirme şansı vardır.
Önümüzdeki netameli günlerde artık devlet adamlığı yaparsa eğer, belki bir ihtimal o hep hayalini kurduğu tarihe geçen bir kişi olma imkanını yakalamış olabilir.

Artık çağdaş, Kemalist, modern, laik insanlarla itekleşmeye, ötekileştirmeye son vermesi şarttır.
Zaman birlik ve beraberlik zamanıdır.
En azılı mürtecilere de çağrım budur.

Önümüzdeki günlerde bölücü, mezhepçi isyanlar ve kalkışmalar olması beklenmelidir.
Yabancı müdahaleler, çok cepheli askeri çatışmalar ve savaşlara hazırlıklı olmak gereklidir.
Herkes yerini ve pozisyonun bu hal ve şartlara göre seçmeli, seçimlerinin sonuçlarını çok iyi hesaplamalıdır.

Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA       


Ahmet TAKAN: Azez- Cerablus hattı delindi!..

Yine, acaba nereden başlasam, nasıl başlasam, nerede sonlandırsam diye kıvrandığım bir yazının başındayım.

Son kararımı verdim!..

Uzatmayacağım. Fırat Kalkanı operasyonundaki son can sıkıcı gelişmelerden başlayacağım;

Türkiye'nin güvenliği ve sınırlarımızdaki terör örgütlerinin temizlenmesi maksadıyla başlatılan operasyonunun yavaşladığını dün aktarmıştım. Bugünkü yazıya başladığım saatlerde bölgedeki askeri kaynaklardan çok daha moral bozucu bilgilere ulaştım. Şöyle;

Azez- Cerablus hattı diye tanımladığımız bölgede kesik yedik!.. Terör örgütü IŞİD, ABD'nin desteği ile araya girdi ve Çobanbey civarında bazı kritik köyleri ÖSO'dan alarak ele geçirdi. Bu ne demek?.. El Bab'a doğru ilerleyişlimizin en azından şimdilik sekteye uğraması demek. Daha da vahimi; ileriki aşamalarda yaşanacak gelişmeler ve bunların doğuracağı sonuçlarla planladığımız güvenli bölgenin -en azından- güdük kalması... ÖSO'nun dağıldığı... ÖSO'nun güvenilmez bir yapı olduğu eleştirilerinin doğru çıktığı... Buraların PKK/PYD'ye teslim edilmesi Kürt koridorunun oluşması... Tüm sonuçları ile birlikte ağır bir Suriye fiyaskosu ve yenilgi demek.

Felaket tellallığı yapmıyorum!.. Sağlam kaynakların aktardığı bilgilerden süzerek sahadaki gerçekleri dile getirmeye çalışıyorum. R. Erdoğan BM toplantısı için gittiği New York'ta ABD'ye Rakka operasyonu için "PYD'yi bırak bizimle yap" çağrısı yaptı. Ancak, sahadaki gerçekler açıktan farklı yaşanıyor. ABD, YPG ve IŞİD'i silahlandırıyor. Fırat Kalkanı operasyonunda destek verdiğimiz ÖSO'yu parçaladı. ÖSO'nun Arap bileşenleri Türkiye'yi sattı. Şu son cümleyi nasıl bu kadar kesin bir ifadeyle yazdım?.. Çünkü; ÖSO'nun Arap bileşenlerinden bazılarının ABD/IŞİD tarafına geçmesiyle Azez-Cerablus hattı delinde de ondan!.. Ve bir acı gerçek daha. Ellerimizle, sınırdan geçirdiğimiz ABD özel kuvvetleri askerleri Çobanbey tarafından mevzilendi. Bu da IŞİD'e koruma veriyor demek. Eğer, TSK etkili ve kararlı bir şekilde duruma müdahale etmezse bu bir süre sonra her zaman olduğu gibi(!) "IŞİD'i temizleyemiyoruz bu iş YPG'nin görevidir" haline gelecek. ABD'nin manivelası IŞİD hiç çatışmadan ele geçirdiği yerleri PYD'ye teslim edecek... Rakka'ya giderken evdeki bulgurdan da olacağız!.. Sonrası; vazgeçilmez aldatılmışların hamaset dolu sözde efelenmeleriyle acıların çocuklarını yaşamaya devam edeceğiz.

Ülkeyi idare edenleri stratejik çukurluktaki vahim hataları, TSK'ya düzenlenen tasfiye operasyonları, diplomasimizin yetersizliği ve çaresizliği...

Türkiye nereye gideceğini nerede duracağını bilemez halde!..

YÖK uyuyor mu?

Şırnak'da gözlerden kaçırılan bir gerçek... Bölge için hayati önemde olan Şırnak Üniversitesi'nde de yeni eğitim-öğretim yılı 19 Eylülde başladı. Fakat kağıt üstünde. Bir hafta oldu, Şırnak Üniversitesi'nin yeni kampüsüne gelen tek öğrenci yok. Zaten Şırnak ilimiz şu anda metruk bir şehir görüntüsünde. Çatışmalar yer yer devam ediyor. Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü'nden öğrencilerine gönderilen elektronik iletilerle 3 Ekim'den sonra üniversiteye gelmeleri istendi. Öğrencilere ve kamuoyuna söylenmeyen gerçekler var. Şırnak'ta vefakarca görev yapan polis ve askeri güçlerimizin yetkilileri, yeni kampüse yerleşmek istiyorlar. "Askerimiz, polisimiz sokakta yatıyor" diye haklı taleplerini Rektöre bildirmişler. Nasıl içinden çıkılacağı belirsiz zor bir durum söz konusu.

O zaman üniversite öğrencileri nerede yatacak, nerede barınacak?.. Diyelim, güvenlik güçlerimize bir bina verildi. Üniversite kampüsü içinde polis ve askerlerle, öğrenciler nasıl eğitime devam edecek?.. Çok sakıncalar doğurabilecek bir durum.

Büyük bir çıkmaz içinde Şırnak Üniversitesi. Kapanması bile söz konusu olabilir. Şırnak Üniversitesi Rektörlüğünün İdil'de Cehennem Deresi mevkiinde yeni bir kampüs için oldukça geniş bir araziyi satın aldığı söyleniyor. Halbuki Şırnak'taki yeni kampüse de Mart ayında taşınmışlar fakat meskun mahal operasyonları yüzünden eğitime Batman'da devam etmişlerdi. Üniversite yönetimi 2016 ödeneğini de şimdiden tüketmiş durumda. İdil'de alınan araziye yeni bir kampüs inşa etmek ne kadar zaman alır?.. PKK'lı teröristlerin cirit attığı Cehennem Deresi yakınlarına bir üniversite taşımak ne kadar doğru!..

Şırnak'taki polisimizin askerimizin durumu ne olacak? Barınmaya çalıştıkları binaları dev beton duvarlarla ördüler. İntihar saldırılarına karşı böyle korunmaya çalışıyorlar.

Rektörlük çaresizlik içinde kıvranıyor. Çözüm bulamıyor, üretemiyor...

Bir gecede tüm dekanların istifasını alan YÖK ne yapıyor?.. Çaresiz kalan bir Rektör için ne düşünüyor? Yoksa, gerçekten olup bitenlerden habersiz mi?...

 
a45UyF587661-160925175256 Oraj Poyraz At Openmail oraj.poyraz@openmail.cc
2016/09/25  22:30 2  65  islamvebilim@googlegroups.com


 


Insanin degeri, onem verdigi seye goredir.

Hz.Ali

Bela, hastalik ve musibetler, gunahlarin kefareti (affolmasi) icin gelir.
Dunyada musibetlere maruz kalip da guzelce sabreden kimse, ahirete gunahsiz gider veya gunahlari azalir
Her musibet, affedilecek bir gunah icin gelir

(Ebu Nuaym)
Lutfen bundan sonra Muslumanlardan eza, cefa ceken, basina bir musibet gelenler aglayip, zirlamasin.
Cunku baslarina gelen her turlu olumsuzluk onlarin Allahin sevgili kullarindan oldugunu gosteriyor.
Ben demiyorum, hadisler, ayetler boyle soyluyor.

Eger Tanri gercekten varsa, onu yok etmemiz gerekir.

Mikhail Bakhunin


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo LiteCoin URL:   LTtsCJ2mLUXLLs8v5US8w5zQeq66eakPtU

NameCoin URL       :  N7wbJyxqoueznDHu9tnu56y1V7B9P1Phs4
FeatherCoin URL     :  6rHGzeMefFvzqmBM5VNqmUziCxtga4wpDs
TerraCoin URL        :  1GQFs8GpaTXxoeTAsGmo56WNfYSZRy2mBD

PeerCoin URL         :  PMeBpz6X9RRLQxdFs5Jws5JwFec3Mzen8q6Twg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder