5 Nisan 2017 Çarşamba

Aselsan 1000km'lik bölgeyi gözetleyebilecek yerli İHA için çalışıyor

 


Aselsan 1000km'lik bölgeyi gözetleyebilecek yerli İHA için çalışıyor

28 Eylül 2016, Çarşamba

Altoy Havacılık, Türkiye'deki önemli bir boşluğu doldurmak ve ülkeye HALE sınıfı İHA kazandırmak için ASELSAN ile birlikte çalışıyor. İşte bu heyecan verici gelişmenin detayları:

Küresel Gözlem Uçağı

UAS – İnsansız Hava Sistemi Genel Bakış

ALTOY-Küresel Gözlem Uçağı (GO) yüksek irtifada uzun süre havada kalabilen (HALE) insansız hava aracı sistemidir (UAS). İnsanlı ve insansız hava araçları yeteneklerine ilaveten uydulardaki gelişmiş özellikler de bu gözlem aracında birleşmektedir. Stratosferde görev yapabilen GO, yeryüzünden 20 km yükseklikte havada asılı bir naklen yayın aracı gibi durmakta ve 1000 km çapında bir alanı gözetleyebilmektedir. Uçağın tüm parçaları diğer sabit kanatlı uçaklardan 3-4 kat daha fazla esneklik ve havada kalma kabiliyeti sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Devrimsel nitelikte olan sıvı hidrojen yakıtlı itme sistemi, oldukça hafif ve dayanıklı gövdesi sayesinde daha önceden hiç tasarlanmamış düzeyde bir kabiliyet ve yarar sağlamaktadır. Tek depo yakıtla 5 gün havada kalabilmektedir. 66 ton fosil yakıtla (JP-8) yapılabilecek uçuşu 1 ton hidrojen yakıt ile gerçekleştirebilmektedir.

Görev Kabiliyetleri

Muhabere İrtibatı

53.3 metrelik kanat genişliği (Boeing 737'nin kanat genişliği 34.32 m) ile kapsama alanında bir uydunun yapabileceği tüm muhabere yeteneklerine sahiptir. Uygun maliyetli, sürekli ve net bir muhabere imkanı sunmaktadır. Topografik açıdan oluşan engelleri ortadan kaldırarak daha iyi iletişim sağlamakta ve komuta kontrol merkezlerine gerçek zamanlı bilgi aktarmaktadır. Birbiri ile daha fazla bağlantılı bant genişliği ve rota verileri sağlamaktadır.

Doğal Afetlerde Kullanımı

Küresel Gözlem Uçağı deprem, kasırga, yangın gibi afetlerde kesintisiz haberleşme imkanı sunmakta, bu olayların izlenmesinde, tahliye, ilk yardım ve müdahale operasyonları için bilgi ve komuta kontrol sağlayabilmektedir. Gelişmiş yük kapasitesi ve geniş kanatları ile zarar görmüş haberleşme merkez ve antenleri, mikrodalga röle ve uydu bağlantılarında alternatif muharebe irtibatı sağlamaktadır.

Sınır Güvenliği

1000 km çapı içerisinde kamera ve sensörler istenilen noktaya yönlendirilip kara ve denizden oluşabilecek sınır ihlalleri, kaçakçılık gibi faaliyetler Küresel Gözlem Uçağı tarafından gerçek zamanlı olarak istenilen merkezlere aktarılabilecektir. Uçtuğu rotanın 500 km sağı ve solunu görebilmektedir.

Teknik Özellikleri

Özellikler

Stratosferik İnsansız Hava Sistemi

Yararlı Yükü

400 lb'ye kadar (181.5 kg)

Havada Kalma Kabiliyeti

5 gün, gelişmiş versiyonu 7 gün

Hızı

Stratosferde 120 Knot (meteorolojik etkiler minimumdur)

Uçuş Yüksekliği

55.000 feet, gelişmiş versiyon 65.000 feet

Kanat Açıklığı

175 ft(53.3 m)

Uzunluğu

70 ft(21.3 m)

Kalkış/İniş Pist İhtiyacı

147 ft (genişlik)x6000 ft (uzunluk) pist ihtiyacı, NATO standardı. 4200 ft. (1.280 m) kalkış ve iniş mesafeleri.

İtme sistemi

Hidrojen (LH2) ile çalışan içten yanmalı santralden alınan elektrik ile %98 verimliliğe sahip 4 adet elektrikli motor

Broşür  : 

http://www.altoy.com.tr/assets/globalobserver.html

Ayrıca Bkz.Yerli insansız hava aracı Puma görev yapmaya başladı

Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık Kimdir?

Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık şirketi, elektrikli kara taşıtları ve insansız hava araçları konusunda uzmanlaşmış AeroVironment ortaklığında kurulmuş. Şirketin %49'u Amerikalı, %51'i ise Türk. Adını Anadolu coğrafyasında da sıklıkla görülen Toy kuşundan almış bir şirket. Toy kuşu dünyanın en büyük uçan kuşlarından biri. 18kg ağırlığa ve 260cm kanat açıklığına erişebiliyor.

Mini İHA sınıfında olan Puma, sadece 6.1kg ağırlığında. Uzunluğu 1.4m, kanat açıklığı ise 8.8m. Saatte 37-83km arasında hızla uçabilen aracın operasyon menzili ise 15km. Manuel kontrol özelliklerinin yanı sıra otonom geri dönüş işlevi de bulunan araç, karaya ve denize iniş yapabiliyor. Puma'nın gövdesi suya dayanıklı bir yapıda geliştirilmiş. Araç ikincil GPS'i ile daha hassas konumlama özellikleri de sunabiliyor.


http://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Aselsan-1000kmlik-bolgeyi-gozetleyebilecek-yerli-iHA-icin-calisiyor.htm 
a45UyF587661-160928173954 Oraj Poyraz At Openmail oraj.poyraz@openmail.cc
2017/04/05  16:25 2  65  alelma@yahoogroups.com


 


GUN OLUR
. . . . . .
Gun olur, alir basimi giderim,
Denizden yeni cikmis aglarin kokusunda.
Su ada senin, bu ada benim,
Yelkovan kuslarinin pesi sira.
Dunyalar vardir, dusunemezsiniz;
Cicekler gurultuyle acar;
Gurultuyle cikar duman topraktan.
Hele martilar, hele martilar,
Her bir tuylerinde ayri telas!...
Gun olur, basima kadar mavi;
Gun olur basima kadar gunes;
Gun olur, deli gibi...

Orhan Veli KANIK

Andolsun biz Kur an i ogut alinsin diye kolaylastirdik. ogut alan yok mu?

54:17
Bu ayetin aynisi su surelerde tekrar edilmektedir. 54:22, 54:32 ve 54:40.

Yilmaz Odabasi : Marilyn ve Rabia


Marilyn Monroe, olumunun uzerinden gecen yarim yuzyila ragmen hala bir efsane.

Gayri mesru olarak dunyaya gelen ve annesini timarhanede yitiren Marilyn nin, mutsuz bir cocukluk gecirdigi ve bakimevlerinde istenmeyen bir esya gibi gorulme duygusuyla yasadikca didistigi bilinir.

Rabia yi ise, Diyarbakir da bir asiret reisi olan Haci Huseyin in kizi olmasina ragmen, aile cevresi disinda kimseler tanimaz.

Rabia, Marilyn e kiyasla, ailesiyle birlikte mutlu bir cocukluk gecirmis, bes kardesin en guzeli ve en kucugu olarak bir dedigi iki edilmemistir.

Bu iki kadinin Hollywood kokenlisi, genclik yillarindan itibaren unun doruguna cikmis, bas dondurucu bir populerlik ve servet edinmis, diledigi erkekle birlikte olup firtinali asklar yasamistir.

Rabia ise, ergenlik donemine geldiginde taliplerinden Sefer e, o yillarin torelerine uygun bicimde -baslikla- gelin edilmistir.

Marilyn, uc kez evlenip onlarca erkekle flort ederken, Rabia ise esi Sefer e varligini armagan edip, o gunden itibaren yazgisina itaatle boyun egmistir.

Daha sonra Rabia nin kocasi Sefer, bir omrun yoksullukla gecmeyecegine karar verip, birkac yil icinde Almanya dan zengin bir adam olarak donecegine Rabia yi ikna etmis ve Almanya da otomotiv sektorunde isci olarak calismaya basladiginda, Rabia ise kaynanasi ve iki cocuguyla aci dolu gunleri, yillari saymaya koyulmustur.

Marilyn, genis salonlarda onlarca erkegin iltifatlariyla suh kahkahalar atarken, Rabia ise sirret bir kaynananin bekciliginde her gun aglamayi yazgi bilmistir.

Rabia, evinin perdelerini acamaz, dis kapisinin onunu bile -bir baska erkege bakmasin diye- supuremez olmustur. Kaynanasi ve kayinlari, Rabia, Sefer i namusuyla (!) beklesin diye onu birkac gunde bir tokatlamayi da huy edinmislerdir.

Butun gazeteler Marilyn in bir narsisist oldugunu yazarken, Rabia nin ise hic secmeden, hic istemeden Diyarbakir in varoslarinda bir mazosist olabildigini kimseler bilmemistir...

Uc yil sonra Almanya dan donecegine soz vererek giden sefer, her yil sadece on bes ila yirmi gun tatile gelebilmis ve Rabia nin butun sitemlerine ragmen iki daire ve bir ekmek firini parasi biriktirmeden Diyarbakir a donemeyecegini, soyleyerek ona sadece sabir dilemistir...

Marilyn, firtinali yasamindan dolayi p$ikolojik tedavi gormeye baslarken, Rabia ise bir kaynana ve iki cocugu ile dort duvar arasinda silik ve dingin, bunaltici yillar gecirmekten giderek p$ikolojik bir vaka haline gelmistir.

Onu tedavi eden de olmamis, aradan upuzun on yil gecmis ve Sefer, iki daire, bir de ekmek firini parasi biriktirip nihayet- Almanya dan donmustur.

Kaynanasi ve kayinbiraderleri gorevlerini yapip (!) tam on yil boyunca Rabia nin yanina bir erkek sinegi bile yaklastirmayarak, onun bedenini Sefer adina bir yetkiyle korumuslardir. Bedenini korumuslardir ama, Rabia nin ruhsal durumu yillarca yasadigi intihar boguntulariyla artik paramparcadir...

Marilyn, cevresinde sohreti ve parasi icin dolasan yuzlerce insandan hangisinin gercek dost, hangisinin sevgili oldugunu kalabaligin kusatmasinda anlayamadigi icin tedavi gorurken, Rabia ise on yil suren upuzun bir yalnizlikta sadece Sefer in adini sayiklamaktan bir sizofrendir artik...

Marilyn, Saint Exupery, Dostoyevski, Miller okurken ve Miller le flort ederken, ilkokul cikisli Rabia ise Sefer i bekledigi gunlerdeki yalnizlikta cocuklarinin hikaye kitaplarini okumus, radyo programlari, haberlerden vb yerlerden Napolyon un, Gorbacov un kim olduklarini ogrenmistir.

Diyarbakir a yillar sonra donen Sefer, artik Rabia yi taniyamamaktadir; cunku Rabia, her sabah Napolyon Bonapart in selamini Gorbacov a ulastirmak uzere evden cikmakta ve Sefer in Almanya dan getirdigi fotr sapkayi giyip, dudaklarinin kiyisina bir sigara ilistirip dussel olarak kurguladigi ordulara kendince komutlar vermektedir.

Belki de kendini hep arzuladigi bir ozgurlugun kollarina boyle birakmaktadir; artik suursuzdur...
Rabia yi bir sure gozleyen Sefer, anasina, artik Rabia nin kendisine kadinlik yapamaya cagini, bu yuzden yeni bir evlilik icin genc ve guzel bir kadin bulmasini soyler. Baslik parasi fazlasiyla odenir ve kirk bes yasindaki Sefer e on yedi yaslarinda bir kiz bulunur civar koylerden; incecik, gencecik bir kiz.


Rabia, artik otuz yedi yasina gelmis ve yillarca evde oturmaktan hayli kilo almis bir delidir (!) Sefer, kucuk bir oda tutar Rabia ve cocuklarina; kendisi de genc esiyle yeni aldigi daireye cekilir. Rabia yi baglamak da bir cozum getirmez ve kaldigi evin duvarlari disinda ne varsa her seyi paramparca ederek disari, sokaklara kacar durur...

Rabia, artik Diyarbakir in muhtelif semtlerinde kah Napolyon un askerlerine komutlar verirken, kah yollarda, kaldirimlarda oturup bir basina aglarken gorulmektedir. Artik kocasi Sefer in hicbir isine yaramayan Rabia nin onuru ve delirmis yalnizligi ne kaynanasinin ne kayinbiraderlerin umurunda degildir...

Rabia, bir aksam Diyarbakir in Dagkapi semtinde SSK hastanesi bitisigindeki askeri karargah civarinda yururken, nasilsa kirmizi sapkali kizin buyukanne kiligina giren kurt tarafindan yenmek uzere oldugunu dusler. Kirmizi sapkali kizin kulubesi ise, askeri karargahin icindeki karanlik alandadir.
Rabia, arkasinda yuruduklerine inandigi Napolyon un askerlerine komut verir ve kirmizi sapkali kizi kurtarmak uzere tel orgulerle cevrili yasak alana girer...

Nobetci askere, karargaha parolasiz girmeye kalkan olursa ona vurmasi emredilmistir. Asker uyarir, bagirir, ama kirmizi sapkali kizi kurtarmaya giden Rabia, o an hicbir sey duymaz...


Nobetci askerin once bir, ardindan ik kursun Rabia nin bedenine isabet eder. Rabia, vurulup yere duserken bile hala Napolyon un askerlerine komutlar vermektedir.

Namlusundan dumanlar cikan nobetci er, onun mirildandiklarindan hicbir sey anlamaz.Askerin onun hakkinda bildigi tek sey dur ihtarina uymadigidir...
Nobetci er, siyasal gerilimin alabildigine boyutlandigi o gunlerde olaganustu hal bolgesi kapsamindaki Diyarbakir daki kisla nobetinde, aklinca kendisine verilen emre itaat etmistir(!)

Rabia, sonraki gun sahipsizler mezarligina gomulur ve o yil bazi insan haklari dernek ve kurumlarinin yilliklarinin Guneydogu daki yargisiz infaz lar listesinde adi gecer. Oysa ki olumu degil, asil Rabia nin yasami bir yargisiz infazdir...

Bu iki efsane kadin, benim kalbimde yillar yili ev sahibi gibi oturup kalmislardir ve daha kalmaktalardir. Cunku Marilyn, biricik platonik askim, Rabia ise oz teyzemdi benim...

Sevgili Marilyn, Cemal Sureya nin dedigi gibi, simdi cennette Nietzsche nin metresi olmalidir ; anamin kara gozlu bacisi Rabia ise, belki cennette bile hala Sefer i sayiklamaktadir...

Yilmaz Odabasi - Sevginin Herkesten $ikayeti Var adli kitabindan


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo LiteCoin URL:   LTtsCJ2mLUXLLs8v5US8w5zQeq66eakPtU

NameCoin URL       :  N7wbJyxqoueznDHu9tnu56y1V7B9P1Phs4
FeatherCoin URL     :  6rHGzeMefFvzqmBM5VNqmUziCxtga4wpDs
TerraCoin URL        :  1GQFs8GpaTXxoeTAsGmo56WNfYSZRy2mBD

PeerCoin URL         :  PMeBpz6X9RRLQxdFs5Jws5JwFec3Mzen8q6Twg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder