24 Nisan 2017 Pazartesi

HDP’den Ermeni Soykırımı açıklaması: 102 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Ermeni Soykırımı'yla ilgili olarak Anadolu'nun kadim halklarının torunları olarak diye başlayan bir cümle kurmuş.
Buradan anlıyoruz ki, HDP Kürtlerin değil, Ermenilerin partisi..

İkinci olarak suçun cezasız kaldığından ve bu nedenle tekrar ettiğinden bahsediyorlar.
Yani Türklerin bir cezaya uğratılmasını talep ediyor bu metnin yazarı olan Garo Paylan.

Artık paşa gönlünüz bilir Türk müsünüz, Kürt müsünüz, Ermeni misiniz?
Hakkınızda ne istenir buna razı mısınız?
Bu laflarla, bu taleplerle nasıl kardeş kardeş yaşayacağız onu da bir düşünelim bakalım.

Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA       


HDP'den Ermeni Soykırımı açıklaması: 102 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

Tarih: 24 Nisan 2017HDP MYK Ermeni Soykırımı'nın 102. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada soykırımın planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olduğunu belirterek acılarını paylaştığını ifade etti. Milletvekili Garo Paylan da yaptığı yazılı açıklamada soykırımla yüzleşilmesi gerektiğini belirtti

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Ermeni Soykırımı'nın 102. yıldönümünde yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada "Planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük Felaket" olarak tanımlanan Ermeni Soykırımı'yla ilgili "Anadolu'nun kadim halklarının torunları olarak, 102 yıllık acıları paylaşıyor, yaşanmış olan utancı ve insanlık trajedisini yüreğimizin derinliklerinde duyuyor, o süreçte yaşamını yitirenleri bir kez daha hüzün ve saygıyla anıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı:

"102 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz
Planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük Felaket'in (Metz Yeğern) üzerinden 102 yıl geçti. 102 yıl önce, 24 Nisan 1915'de, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin örgütü Teşkilat-ı Mahsusa tarafından iki yüzden fazla Ermeni aydınının evlerinden alınarak ölüme yollanması ile başlayan süreç, yüz binlerce Ermeni'nin sürgünü ve pek çoğunun sistemli olarak katledilmesiyle devam etti.
Hedefinde farklılıkların tekleştirilmesi, tek ırk, tek din ve tek dil olan tekçi devlet anlayışı homojen bir toplum yaratmak adına Ermenilerden sonra bölgedeki diğer halklara da saldırdı. Bu topraklarda farklı halkların ve inançların yaşadıklarını unutturmayı hedefleyen inkarcı ve retçi devlet anlayışı toplum üzerinde hakimiyetini kurdu.
Farklı halkların ve inançların bir arada yaşadığı bu topraklar üzerinde, hiçbir etnik kimlik, dil, kültür ya da inancın bir diğerinden üstün olmadığı gerçeği onlarca yıl sonra tekçi anlayışın iflası ile bir kez daha görüldü. Ancak ne yazık ki, coğrafyamızı çoraklaştıran büyük suçlarla yüzleşmek konusunda çok geç kalındı.
Dünyadaki örneklerden de biliyoruz ki, insanlık suçlarını lanetlemek, hakikatlerle yüzleşmek, mağdur halklar ve inançlardan özür dilemek, onarıcı adalet yollarına başvurmak, birbirini anlamak ve yaraları samimi bir yaklaşımla sarmak için, vicdan ve adalet duygularının gelişmesi için son derece önemli adımlardır. Acıları paylaşmak, ortak düşünmenin, demokratik, barışçı ve eşit bir geleceği birlikte kurabilmenin de parçasıdır.
Anadolu'nun kadim halklarının torunları olarak, 102 yıllık acıları paylaşıyor, yaşanmış olan utancı ve insanlık trajedisini yüreğimizin derinliklerinde duyuyor, o süreçte yaşamını yitirenleri bir kez daha hüzün ve saygıyla anıyoruz. "

Garo Paylan: Gelin inkarcılık tarihinin önüne geçelim

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da ayrı bir açıklama yayımlayarak Ermeni Soykırımı'yla yüzleşilmesi çağrısı yaptı.

Garo Paylan'ın açıklaması:

Medz Yeğern'in [Büyük Felaket] üzerinden 102 yıl geçti. Ancak bu topraklarda yaşanmış büyük insanlık suçu olan Ermeni Soykırımı'yla hâlâ yüzleşilmedi.

Oysaki Soykırım'la, geçmişle ve hakikatle yüzleşmek ülkemizde toplumsal barışın sağlanmasına ancak katkı sunabilir. Unutmayalım ki cezasız kalan her suç, ancak o suçların tekrarlanmasına sebep olur. Olmaya da devam ediyor…
Gelin hep birlikte, yazılan bu inkârcılık tarihinin önününe geçelim. Hakikatin ortaya çıkmasını sağlayalım. İyileşelim.
Ermeni Soykırımı kurbanlarını saygıyla anıyorum.
Ruhları şad olsun."

Kaynak: Agos

http://sendika34.org/2017/04/hdpden-ermeni-soykirimi-aciklamasi-102-yillik-acilari-ve-yasi-paylasiyoruz/

 
a45UyF587661-170424174106 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/04/24  18:34 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

Insan hakki

Said-i Nursi ye gore, insanlik; dinsizlik, imansizlik, zindiklik ve masonluk ve komunistlik batagindadir.
Tum mucadelesi bunlara karsidir.
O yuzden Allah in varligini ispatlama yoluna gider.
Tesadufun olmadigini anlatmaya calisir.
Ornekler verir.
Ama kitaplarinda, kendisini ve kitaplarini ovmekten baska kaydadeger yeni bir sey goze carpmaz.
Edebiyati iyi degildir.
Agdali, aristokrat ve saray cevresinin kullandigi; kendisini elit gostermek isteyenlerin dilini kullanir.
Arapca ve Farsca terkiplerin yogunlugu yuzunden, Turkce nin neredeyse hic kullanilmadigi, anlasilmaz bir yazin turune donusmustur.

(Emirdag Lahikasi-2 24,29) (Emirdag Lahikasi-1 233) (Sozler 759) (Tarihce-i Hayat 27)

Koklesen Yanilmalar

Bir kisinin yanilmasi butun halkin yanilmasina yol acar, butun halkin yanilmasi da sonradan teklerin yanilmasina. Boylece yanlislik elden ele gelistikce gelisir, bicimden bicime girer; o kadar ki isin en uzagindaki tanik, en yakinindakinden daha cok seyler bilir; olayi son ogrenen ilk ogrenenden daha inancli olur. Bunda da sasilacak bir sey yok; cunku insan bir seye inandi mi ona baskasini da inandirmayi bir borc sayar, kolay inandirmak icin de anlattigina diledigi gibi ceki duzen vermekten, bir seyler katmaktan cekinmez: Karsisindakinin karsi koyma gucunu kirmak, onun kafasinin alabilecegini sandigi gibi konusmak ister.

Michel de Montaigne : Denemeler


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder