22 Mart 2017 Çarşamba

82 ülkeyi kapsayan araştırma: Dindar ülkelerin matematik ve bilim performansları daha kötü

Şaşırdık mı?
Asla.
Aslında günümüz dünya haritalarını karşımıza alır da bakarsak gördüğümüz siyasi manzara da bu çıkarımla orantılıdır.
Hatta günümüz Türkiyesinde konuşulan gündelik olaylar, gazetelerin manşetleri, üçüncü sayfa haberleri, Türklerin hasbıhal ettiği Google ve Yahoo gruplarında konuşulan konulara bakarsanız da aynı çıkarımın tutarlı olduğunu göreceksiniz.

Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA     


82 ülkeyi kapsayan araştırma: Dindar ülkelerin matematik ve bilim performansları daha kötü

Independent'a konuşan araştırmanın ortak yazarlarından Profesör Gijsbert Stoet, "Dindar olan ülkeler eğitim performansında daha düşük puanı alıyor" dedi.

12:5322 Mart 2017

Leeds Beckett Üniversitesi ve Missouri Üniversitesi'nden akademisyenlerin ortak araştırmasıyla ortaya çıkan araştırma, orta öğretim okullarında din eğitimi için harcanan zaman ile genel performans arasında "güçlü" bir negatif korelasyon olduğunu ortaya koydu.

Bir akademik yayın olan Intelligence'da yayımlanan araştırmadaki bulgulara göre, 82 ülke "dindarlık" skoru ile 0'dan 10'a kadar puanlandı ve ülkelerin son 10 yıldaki akademik performansı için de veritabanları incelendi. Profesör Stoet ve Dr. David Geary, Uluslararası Öğrenci Değerlendirmesi (PISA) ve Eğilimler Uluslararası Matematik ve Bilim Çalışması (TIMSS) programındaki verileri, eğitim performans puanlarını değerlendirmek için birleştirdi. İkili daha sonra Dünya Değerleri Anketi ve Avrupa Sosyal Araştırması'nı kullanarak dindarlığı ölçtü.

 

Helsinki Üniversitesi araştırması: Dindar insanlar, dünyayı anlamada daha zayıf kalıyor

Sıralamada Çek Cumhuriyeti, Japonya, Estonya, İsveç ve Norveç'i okul içi dindarlık açısından "en laik ülke" olarak belirledi. İngiltere 14. sırada yer aldı. Ürdün, Yemen, Mısır, Endonezya ve Katar ise en dindar ülkeler olarak bulundu.

Bulgular, evrim ile geleneksel inançlar arasındaki uyuşmazlık nedeniyle yüksek dindarlık puanı bulunan ülkelerdeki öğrencilerin bilim sonuçlarında düşük puan alabileceğini ortaya koydu. Profesör Stoet, Suudi Arabistan'ı dindarkta 72. sırada olmasıyla 2004'te -1.8 olan Matematik skorunu duruma uygun bir örnek olarak nitelendiriyor. Körfez krallığı, herhangi bir iç çatışma ile mücadele etmemesine ve ücretsiz eğitime sahip olmasına rağmen, her hafta saatlerce din temelli eğitime ayırıyor.

Anketlerde, öğrencilere doğrudan doğruya dine ilişkin bir soru sorulmadı ve bu nedenle Prof Stoet doğrudan bir nedeni ve sonucun ortaya çıkmadığını vurguluyor. Okulların hala öğretilmesi gereken dinlere ve kutsal hikayelerde liyakate ihtiyaç duyduğuna, ancak o zaman inancın nasıl kullanılacağı konusunda öğretime ayrılmamasının gerektiğine inandığını söyledi.

 

Prof. Dr. Zafer Toprak: Atatürk, evrim kuramını savunan H.G. Wells'in 'Dünya Tarihi' kitabını Türkçe'ye çevirtmişti!

Kendini ateist olarak tanımlayan Stoet, "Kişisel olarak, okulların seküler olması gerektiğini düşünüyorum. Din ile eğitim arasında bir bağlantı olduğunu görüyoruz ve eğitim sisteminde bilim ve matematik üzerine yoğunlaşmak için zaman yaratılmasının bir yararı olacağını düşünüyorum. Okullar dinler hakkında bilgi vermeli ama inanca dayalı konularını öğretmemesi gerektiğini düşünüyorum. " diyor.

Araştırmada ayrıca kadınların erkeklerden daha dindar olduğu tespit edildi.

 

Prof. Dr. Celal Şengör Sözcü'ye konuştu: Evrim teorisine çürümüş demek cehaletin daniskasıdır

Profesör Stoet, "İnanç eğitiminin toplulukların ayrımcılığa yol açtığı zaten bilinse de, dindarlığın aslında daha düşük performansla doğrudan ilişkili olduğu açıktır. Kesin mekanizmaların daha fazla incelenmesi gerekmesine rağmen, politika yapıcılar için tavsiyem, eğitim ve dini ayrı tutmak ve eğitime ve eğitim politikasına laik bir yaklaşım getirmeleridir." diyor.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL

 

Evrimsel Psikolog Baumard: Elitler, yoksulları kontrol altında tutmak için ahlakçı dinleri teşvik ettiler

http://www.sozcu.com.tr/2017/egitim/82-ulkeyi-kapsayan-arastirma-dindar-ulkelerin-matematik-ve-bilim-performanslari-daha-kotu-1748986/

 
a45UyF587661-170322140553 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/03/22  14:44 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

--

Diem perdidi
Gunumu kaybettim. (Roma Imparatoru Titus)

Latin Atasozu

Siddet Savas
ENFAL 39.fitne ortadan kalkincaya ve din tamamen Allah in oluncaya kadar onlarla savasin!(inkara) son verirlerse suphesiz ki Allah onlarin yaptiklarini cok iyi gorur.
TEVBE 29.kendilerine kitap verilenlerden Allah a ve ahiret gunune inanmayan, Allah ve resulunun haram kildigini haram saymayan ve hak dini kendine din edinmeyen kimselerle, kuculerek elleriyle cizye verinceye kadar savasin.
TEVBE 39.eger (gerektiginde savasa) cikmazsaniz, (Allah) sizi pek elem verici bir azap ile cezalandirir ve yerinize sizden baska bir kavim getirir; siz (savasa cikmamakla) o na hicbir zarar veremezsiniz.
Allah her seye kadirdir.
BAKARA 190.size karsi savas acanlara, siz de Allah yolunda savas acin.
Sakin asiri gitmeyin, cunku Allah asirilari sevmez.
BAKARA 191.onlari (size karsi savasanlari) yakaladiginiz yerde oldurun.
Sizi cikardiklari yerden siz de onlari cikarin.
Fitne, adam oldurmekten daha kotudur.
Mescid-i haram da onlar sizinle savasmadikca, siz de onlarla savasmayin.
Eger onlar size karsi savas acarlarsa siz de onlari oldurun.
Iste kafirlerin cezasi boyledir.
NISA 74.o halde, dunya hayatini ahiret karsiliginda satanlar, Allah yolunda savassinlar.
Kim Allah yolunda savasir da oldurulur veya galip gelirse biz ona yakinda buyuk bir mukafat verecegiz.

Varolma nedenleri bize gore bir Tanri tarafindan, aslinda sadece insanin zaafinin bir yansimasindan baska bir sey olmayan bir Tanri tarafindan belirlenmis olan, bu yaratilmis seyleri odullendiren ve cezalandiran bir Tanri tasavvur edemiyorum.
I cannot imagine a God who rewards and punishes the objects of his creation, whose purposes are modeled after our own a God, in short, who is but a reflection of human frailty.
Neither can I believe that the individual survives the death of his body, although feeble souls harbor such thoughts through fear or ridiculous egotisms

Albert Einstein, quoted in The New York Times obituary, April 19, 1955; from George Seldes, ed., The Great Thoughts, New York: Ballantine Books, 1996, p.134.)


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder