30 Mart 2017 Perşembe

SONER YALÇIN :BIR SÖYLENTININ ANALIZI

 


SONER YALÇIN :BIR SÖYLENTININ ANALIZI

30 Mart 2017Medyasında çalışmadım.

Ama…

Haberi okurken içim burkuldu.

Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet'in 7 yıl 1 aylık cezası onandı.

Evet. Bir dönem Türkiye'nin en zengin işadamı hapse girecek.

Evet. Bir dönem dünyanın en zenginleri arasında gösterilen işadamı iş dünyasından uzaklaştırılacak.

Yıl, 2002.

Karamehmet; 4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin 1'inci, dünyanın 87'nci zenginiydi.

Evet. Dünyanın en zengin ilk yüz kişisinden biriydi.

Yıl, 2015.

Karamehmet; 1.2 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin 33'üncü, dünyanın 1605'inci zenginliğine düştü.

Dünyanın en zengin bin kişisinden biri değil artık. Yetmezmiş gibi, çöküş, 2016'da da devam etti. Oysa…

Sahibi olduğu Turkcell bile sadece Türkiye devi değil; Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Gürcistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Almanya mobil pazarına girmişti.

Ne oldu da Karamehmet, böylesine bir çöküşü yaşadı?

Peki. Benzerinin Uzan Ailesi'nin başına gelmesi tesadüf mü?

Kemal Uzan 2002 yılında, 1.3 milyar dolar servetiyle dünyanın 351'inci zenginiydi. Yok edildiler.

Türkiye'nin ulusal sermaye birikimi hangi küresel güçlere peşkeş edildi?

"Doğrudan yatırım" adı altında Türkiye'nin fabrika, otel, banka, madenler gibi yatırımları hangi global spekülatif sermayeye sunuldu?

2014 yılı itibarıyla ülkemizde yaklaşık 50 bin yabancı sermayeli şirket var. 916 adet yabancı firmanın da irtibat bürosu var.

Pazarın bu derece kontrolsüz açılması; ekonomik bağımlılık yaratarak Osmanlı'nın sonunu getiren 1838 Ticaret Anlaşması'nı anımsatıyor!

Mesele sadece bu da değil…

Hülleli satış

Mesele…

Sadece yerli sermayenin kör bir bilinçle küresel haydutlara yem edilmesi değil.

Karamehmet aynı zamanda önemli bir medya patronuydu.

AKP gözünü bu medyaya dikti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Karamehmet'in (şirketlerine ve) medyasına el koydu. Sonra tek tek sattı bunları. Örneğin…

Türkiye'nin en büyük dijital platformu olan Digitürk'ü Katarlı beIN Media Group'a verdi.

Diğerleri ise, iktidar yandaşlarına -üç kuruşa- "armağan" edildi!

Satışların tek ölçüsü vardı; AKP'nin yandaşı olmak!

Karamehmet medyasının; Akşam, Güneş gazeteleri, SKYTÜRK kanalı, Alem, Platin dergileri, Alem FM ve Lig Radyo "Erdoğan'a anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun" diyen Siirtli işadamı Ethem Sancak'a verildi. Keza…

Ethem Sancak Uzanlara ait, Kanal 24 ve Star gazetesinin de sahibi edilivermişti!

Tüm bu satışlarda -satıp geri almak gibi- kafa karıştırıcı "ticari işlemler" yapıldı; sahip isimleri, şirket adları sürekli değiştirildi. Bu ticari hülleler "hukuki" bulundu.

Bin bir emekle oluşturulan milli sermaye darmadağın edildi.

Sonunda…

Ethem Sancak EsMedya'yı kurarak, Karamehmet ve Uzanlardan aldıklarını 2016 yılında bir çatı altında topladı.

Çok geçmedi. Medyada şu haberler çıktı:

"Ethem Sancak medyadan çekildi!"

"EsMedya el değiştirdi!"

İddiaya göre, "Milletin a…na koyan" EsMedya'yı satın almıştı.

Kimine göre, satış işlemleri henüz tamamlanmamıştı.

Peki. Ne oluyordu?

Şehzade-damat çekişmesi

Sabah gazetesi ve atv kanalını Dinç Bilgin kurdu.

TMSF el koydu.

Turgay Ciner'e verildi. Sonra…

Ciner'den alınıp Ahmet Çalık'a verildi.

Çalık'tan alındı ve Bitlisli işadamı Cemal Kalyoncu'ya ikram edildi. (17-25 Aralık Operasyonu'ndan sonra havuz medyası oluşturma görüşmeleri FETÖ tarafından sızdırılmıştı. Neyse.)

Bugün…

Sabah, Takvim, Yeni Asır, Fotomaç, atv, ahaber gibi medya organlarına sahip Turkuvaz Medya Grubu'nu (Erdoğan'ın damadı Bakan Berat Albayrak'ın ağabeyi) Serhat Albayrak yönetiyor.

Bu bilgiden sonra tekrar Ethem Sancak'a ve medyasına dönmek istiyorum.

EsMedya çatısı altında bulunan; Akşam, Star, Güneş, Kanal 24, SKYTÜRK 360 vd. kim yönetiyor?

Turkuvaz Medya Grubu'nu nasıl Serhat Albayrak yönetiyorsa, Es Medya'yı da İcra Kurulu Başkanı Ahmet Bayraktutar yönetiyor!

"Hadi anladık" diyorsunuz; "biri damadın ağabeyi Serhat Albayrak, diğeri Ahmet Bayraktutar kim?"

Bilal Erdoğan'ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden en yakın arkadaşı.

Diyeceksiniz ki:

"Erdoğan'a aşık olduğunu söyleyecek kadar ona bağlı Ethem Sancak değil de, Bilal'in arkadaşı mı EsMedya'da daha iyi Erdoğan/Reis propagandası yaptıracak?"

Mesele sadece "daha iyi Reisçi olma" meselesi mi?

Demek ki…

Bir gün size, Osmanlı Sarayı'ndaki şehzadeler ile damatların çekişmesini yazmam gerekiyor! Çünkü, saray dıştan göründüğü gibi değildir!

Sahi, Bilal Erdoğan'ın son dönemlerde toplantılara katılıp konuşmalar yapması da dikkatinizi çekmiyor mu? Ben ilgiyle, beğenerek takip ediyorum. Neyse. AKP içindeki Pelikancıların kimleri örtülü olarak hedef aldığına filan girmeyeyim.

Nereden nereye geldik…

Malvarlığı çarçur edilen Karamehmet'in ayrıca hapse girecek olması canımı sıktı.

New York borsasına girmiş ulusal sermayenin göz göre göre yok edilmesine üzüldüm.

Meselem kişiler değil; iktidar hırsı uğruna ulusal sermayenin -hangi görüşten olursa olsun- siyasetçiler eliyle darmadağın edilmesidir. Oysa.

Mevzubahis olan vatan olmalıydı!

Biz ise, hâlâ damat-şehzade söylentileriyle uğraşıp duruyoruz!

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/soner-yalcin/bir-soylentinin-analizi-1763819/

 
a45UyF587661-170330143025 Oraj Poyraz oraj_poyraz@alpinaasia.com
2017/03/30  15:30 2  65  alelma@yahoogroups.com


 --

Basa kakmak suretiyle iyiligini bosa gidermez.

Hz.Ali

3-Araplar Icin Yazilan Kuran

Islam ortaya ciktigi tarihlerde Kuran kitaplasmis degildi. Sayfalar halinde daginik durumda ve hafizlar tarafindan ezberlenerek muhafaza edilmekteydi. Zaten kuranin yazildigi yillarda ki islevi gunumuzun Kanun Hukmunde Karanamelerinden farkli da degildi. Cogunlukla ortaya cikan bir soruna cozum bulmak icin yazilmis sayfalardan (ayetler) olusmaktaydi. Kuran sureler ve ayetler halinde Halife Osman zamaninda bir araya toplanarak kitaplastirilmistir. Hz.Muhammed kendi doneminde Kurani kitap haline getirme ihtiyaci duymamasi ilginc ve bir okadar da dusundurucudur. Bir postaci dusunun kendisine emanet edilen postayi yerine ulastirmadan ve kaybolma ihtimalini umursamadan olsun gitsin. Iste Hz.Muhammedin yaptigida tam olarak budur. Zaten Kuran sadece o gunlerle ilgili oldugunu ortaya koyan ayettlerle doludur. Ustelik Kuran da yazanlar sadece o gunlerle ilgili olmakla kalmaz, Araplar icin yazilmis bir kitap oldugunuda acikca dile getirir. Hernekadar Meal carpitmalari ile bu gercek gizlenmeye calissa da gercek gun gibi ortadadir.

Yasin-5 Kur an, atalari uyarilmamis, bu yuzden de gaflet icinde olan bir kavmi uyarman icin gonderilen.

Ibrahim-4 Her kavme sadece o kavmin kendi diliyle seslenir. O kavimden olan birini peygamber yollariz.

Fusilet-3. Bir kavim icin indirdigimiz Ayetleri detaylica aciklanmis Arapca bir Kurandir.

Ayettlerde acikca her kavme sadece kendi dilini konusan kendi icinden olan bir peygamberi elci atarim yaziyor. Bir baska seklide hic bir kavme o kavmin kendi dilinde olmayan bir Kitap gondermem ve o kavmin irkindan olmayan bir peygamber de atamam demektir. Bu durumda Kurana gore Turklere de Turkce konusan Turk bir peygamber atanmasi zorunludur, Kurana gore Turklere Bir Arap peygamber gonderilemeyecegi gibi Turklerin Kutsal kitabi Arapcada olamaz.Turklere Arap kavminin diliyle inen kitapla o kavimden bir peygamber gecerli degildir. Fusilet-3 ayetinde bir kavim icin oldugu aciktir ve bunlar Turkler degildir. Kuranin bakis acisina gore olmasi gereken budur.

Yusuf-2 Biz onu, akil erdiresiniz diye Arapca bir Kur an olarak indirdik.

Kuran kendini Arapca ve Arap kavmiyle sinirliyor. Bu ayeti Turklere uygularsak, eger Araplarin akil erdirebilmesi icin Arapca kuran gerekli ise Turklere de Turkce bir kitap indirilmesi gereklidir. Turkce indirilmemis bir kitabi Turklerin anlamasi yani akil erdirmesi beklenemez.

Butun insan dillerine cevrilemeyen, hatta Arap olmayanlarin dogru sekilde okumasi imkansiz olan bir kitabi butun insanlara yollamis olabilir mi? Kuran bunumu iddia ediyor? Hayir asla. Kuran tam tersini soyluyor. Kuran sadece Arapca konusan Arap kavmi icin geldigini soyler. Butun kavimlere ve butun dillere geldigi iddasinda degildir.

Kuran her kavme sadece o kavmin kendi dilinde inen mesajla seslenmek gerektirigini dile getiriyor. Yabanci bir peygamberle ve yabanci dilde inen kitapla degil. Yabanci dilde mesaj olmamalidir. Kuran yabanci dilde inen kitaba itiraz etmeyi mesru goruyor.

Fussilet-44 Eger biz onu baska dilde bir Kur an yapsaydik onlar mutlaka, Onun ayetleri genisce aciklanmali degil miydi? Baska dilde bir kitap ve Arap bir peygamber oyle mi? derlerdi. De ki: O, inananlar icin bir hidayet ve sifadir. Inanmayanlarin kulaklarinda bir agirlik vardir ve Kur an onlara kapali ve anlasilmaz gelir. (Sanki) onlara uzak bir yerden sesleniliyor (da anlamiyorlar).

Bu ayete gore Turkler in neden dilimizde degil sorusunu sorma hakki dogmaktadir. Bu mantiga gore Turk olana Turkce olmayan bir kitap yollanamaz. Madem Araplar neden dilimizde inmedi demesinler isteniyor, Araplar sorabiliyor ise biz Turkler Turklere hic Arapca bir Kuran gonderilir mi diye neden sormayalim? Yoksa Tanri Allahin katinda biz Turklerin kayda degecek bir Millet olmadigimizi mi kabul edecegiz? Elbette Turk Milletini bu gozle kimse goremez. Bu ayete gore de Kuran dan biz Turkler sorumlu olamayiz.

Zuhruf-44 Suphesiz bu Kur an, sana ve kavmine bir ogut ve bir sereftir, ondan hesaba cekileceksiniz.

Nahl-64 Sana kitabi, ancak ayriliga dustukleri seyleri onlara aciklaman icin ve iman eden bir topluma dogru yolu gosterici ve rahmet olarak indirdik.

Bu ayetlerde butun kavimler ondan sorumludur denmiyor. Ayetler acikca Hz.Muhammed in ve Araplarin Kuran dan sorumlu olduklarini bahsederek, Ustelik Kuran nin yazilma nedeninin Arap kavminin sorunlarini cozmek oldugunu dile getiriliyor. Islamcilar, Kuran in bir Kavim e degil butun kavimlere gonderildigini anlatmak icin bir ayeti kanit gosterirler.

Enbiya-107 Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gonderdik.

Islamcilar Yukarda saydigimiz o kadar ayet ve kanit karsisinda, bir tek bu ayete sarilarak her seyi kurtarma cabasina girerler. Bu ayetteki Alem Arapca dir. Ayeti gordugunuz gibi ayetin her yeri cevrilirken, sadece Alem kelimesi Arapca olarak birakilmistir.

Alem kelimesi Kuranda bir cok yerde bilen kisi anlaminda cevrilirken burada oylece birakilir. Diyelim ki, Dogru ve bir sekilde Alem lafi herkes anlamindadir. Bu yeterli olmuyor. Turkce de ancak Dunya alem kelimesi herkesi ifade eder. Alem olarak Mekke alemini kastetmeniz de mumkundur. Kuranin geldi dendigi donemde Araplar icin Alem Mekke ve Medine ve yakin cevresinden ibarettir.

Hz.Muhammed soyle bir emir gonderse, cumle alem gelin en fazla Mekke nin hepsi gelsin yada soyledigi kisinin ailecek hepsinin gelmesini istemistir. Buradan tum Dunya anlami cikmaz. Kurani anlayarak okumak Islam in ilk kosuludur. Kurani okuyan Turk, Iranli, Afganli Musluman olamaz. Bu Milletler kendilerine ait olmayan bir dinle kandirilmislardir. Turk milletini kandirmanin en kolay yolu dindir. Bu dogru. Ama birde isin oteki yuzu var. Arap ne anlatirsa anlatsin Turkler Islama girdikleri ilk yillarda kendi islam oncesi inanclari ile harmanladiklari Islam inancini olusturdular. Yari Samanist yari Musluman bir toplum oluverdiler. Daha dogrusu Arap Muslumanligina degil, Turk tipi Muslumanliga inandilar.

Simdi Kurana bakarsak Turklerin kafasindaki Kuran ile gercek Kuran in birbirine hic uymadigini goruruz. Verilen ayetlerde goruldugu gibi Kuran kendini sadece Arap Kavmi icin duzenlenmis gosteriyor. Oysa Turklerin kafalarindaki hayali Kuran,butun kavimler icin duzenlenmis zannedilen bir Kuran. Gelin diger ayetlere de bakalim;

Sura-7 Sehirlerin anasi (olan Mekke de) ve onun cevresinde bulunanlari uyarman ve asla suphe olmayan toplanma gunuyle onlari korkutman icin, sana boyle Arapca bir Kur an vahyettik.

Enam-92 Iste bu (Kur an) da, bereket kaynagi, kendinden oncekileri (ilahi kitaplari) tasdik eden ve sehirler anasini (Mekke yi) ve butun cevresini (tum insanligi) uyarasin diye indirdigimiz bir kitaptir.

Mealciler; sehirler anasini (Mekke yi) ve butun cevresini (tum insanligi) uyarasin diye indirdigimiz bir kitaptir der. Mekke cevresini yazan yeri tum insanlik diye cevirirler. Bir sehrin cevresi anlamindaki kelime tum insanlik anlamina getirilir. Ustelik Kuranda her kavmin ayri bir memleketi ve ayri bir ana kenti oldugunu soyler. Yani her kavmin ana kentine ve cevresine ayri bir peygamber gereklidir. Yani ana kent yok ana kentler var.

Kasas-59 Rabbin kendilerine ayetlerimizi okuyan peygambeleri memleketlerin ana merkezlerine gondermedikce, o memleketleri helak edici degildir. Zaten biz ancak halki zalim olan memleketleri helak etmisizdir.

Her memleketin bir ana sehri bir de cevre sehirleri vardir. Kurana gore her memeleket icin o memleketin ana sehrine elci gonderilirdi. Hz.Muhammed Araplarin ana kentini ve Araplarin cevre kentlerini uyarmak icin Arap memleketinin ana kenti Mekke ye yollandi. Kuran a gore ayni sekilde diger memleketlerin ana kentlerini ve cevre kentlerini uyarmak icin peygamberler yollanmalidir.

Kasas-59 Rabbin kendilerine ayetlerimizi okuyan peygambeleri memleketlerin ana merkezlerine gondermedikce, o memleketleri helak edici degildir. Zaten biz ancak halki zalim olan memleketleri helak etmisizdir

Suara-208 Biz, hicbir kenti helak etmedik ki onun uyaricilari olmasin (helak etmeden once mutlaka uyarici gonderdik)

Talak-8 Rabbinin ve O nun elcilerinin emrinden uzaklasip azmis nice memleketler vardir ki, biz onlari (ahalisini) cetin bir hesaba cekmis ve onlari gorulmemis azaba carptirmisizdir.

Yani diger memleketlerinde ana kentleri ve kendilerine ait ayri birer peygamberleri vardir, Kurana gore var olmak zorundadir. Hz.Muhammed sadece bir memleketin ana kentine ve cevre kentlerine yollaniyor. butun memleketlerin ana kentlerine degil. Mesela Ad kavminin uyarmak icin o kavmin ana kenti olan Irem sehrine Hud peygamber yollanmis.

Fecr Suresi-6-8 Rabbinin Ad (kavmin)e ne yaptigini gormedin mi? Yuksek sutunlar sahibi Irem e. Ki sehirler icinde onun bir benzeri yaratilmis degildi.

Furkan-51 Eger Isteseydik butun beldelere ayri ayri Peygamber yollardik.

Burada anlatilan tek sey bir kavme vahiy yollarken hangi tarzda yolladiginin aciklanisindan ibarettir. Bir kavmin her kentine degil sadece ana kentine peygamber yollariz diyor. Zaten diger ayetler Ana kent Mekke ve cevre kentlerin arap beldeleriyle sinirli oldugunu acikca soyluyor. Ustelik Kurana gore Hac ziyareti ile yukumlu olan kisiler; Arabistan memleketi, Ana kenti Mekke ve cevresindeki colde yasayan Araplardan baskasi degildir.

HACC-25 Mescidi Haramin(kabenin) oldugu kente oturan yerliler ve cevresindeki colden buraya gelenler (Mekke de oturmayan araplar) icin ziyaret yeri yaptik.

Sonuc olarak Kuran da bir kavmin yasadigi memlekette her sehre ayri ayri peygamber yollamayiz. Sadece o kavmin ana kentine, O kavmi ve yasadiklari cevre kentlerini de uyarsin diye, o kavmin dilinde peygamber yollariz denmektedir. Kuran nin bu hukumlerini Islama uyarlarsak Hz.Muhammed Arabistanin ana kendi Mekkeye gonderilmis ve sadece Araplari uyarmakla gorevli bir peygamberdir. Bu mantiga gore Islam da Arap dinidir, Turkler veya baska bir millet Islam dan sorumlu tutulamaz.

https://islamingercekleri.wordpress.com/2013/05/27/3-araplar-icin-yazilan-kuran/

Insanin olumsuzlugune inanmiyorum ve etigi gerisinde insanustu hicbir otoritenin olmadigi sadece insani bir kaygi olarak goruyorum.
I do not believe in immortality of the individual, and I consider ethics to be an exclusively human concern with no superhuman authority behind it

Albert Einstein, letter to a Baptist pastor in 1953; from Albert Einstein the Human Side, Helen Dukas and Banesh Hoffman, eds., Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 1981, p.39.


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder