28 Mart 2017 Salı

ULUSLARARASI YARGIÇLAR BIRLIĞI ‘DEHŞET IÇINDE’: TÜRKIYE’DE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ SONA YAKLAŞTIULUSLARARASI YARGIÇLAR BIRLIĞI 'DEHŞET IÇINDE': TÜRKIYE'DE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ SONA YAKLAŞTI

28/03/2017 14:11

Uluslararası Yargıçlar Birliği bir 'çağrı' yayınlayarak Türkiye'de hukukun üstünlüğünün sonuna gelindiğini belirtti.

Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı Christophe Régnard'ın kaleme aldığı açıklamada, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 2014 yılından bu yana 'tamamıyla' hükümetin hakimiyetinde olduğu, darbe girişimi sonrasında ise hükümetin 'çok önceden hazırladığı listeler doğrultusunda' bireysel dava açma hakkı tanımaksızın usule aykırı bir şekilde yargıçları ihraç ettiği ifade edildi.

Régnard, darbe girişiminden bu yana tüm hakimlerin yüzde 24.4'ünün ve tüm savcıların yüzde 24.3'ünün ihraç edildiğini ve çoğunun tutuklu olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Bu yazgı, örneğin eskiden beri görevi başında olan ya da yakın dönemde yeterli tecrübesi olmaksızın atanan hakim ve savcıları da tehdit etmektedir. Bu durumdaki bir yargının bağımsız olarak tanımlanması çok şüphelidir."

'Dehşete düştük'

Uluslararası Yargıçlar Birliği başkanı, Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu'nun Türkiye'deki anayasa değişiklik tekliflerine ilişkin analizini görünce 'dehşete düştüklerini' ifade etti. Régnard komisyonun 'başkanlık sistemi'ne geçilmesinin ardından devletin ciddi şekilde yargısal denetime ihtiyacını olacağı ve bu değişikliklerin 'zaten yürütmenin üzerindeki mevcut yetersiz yargısal denetimin daha da zayıflayacağı' yönündeki uyarılarını dikkate aldıklarını söyledi.

Başkan, açıklamasının sonunda Türkiye ve Avrupa'nın diğer yerlerinde yaşayan 'iyi niyetli insanlar'a Türkiye'de yargı bağımsızlığının sağlanmasına katkıda bulunmaları için çağrı yaptı.

Venedik Komisyonu: Türkiye tek adamın önüne geçecek mekanizmalardan yoksun

Venedik Komisyonu: Türkiye'de yargı bağımsızlığına açıkça müdahale ediliyor

http://www.diken.com.tr/uluslararasi-yargiclar-birligi-dehset-icinde-turkiyede-hukukun-ustunlugunun-sonuna-gelindi/

 
a45UyF587661-170328170349 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/03/28  17:29 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

--

Hata yapma ki, ozur dilemek zorunda kalmayasin.

Fatih sultan mehmet

Seleme Ibnu l-ekva (Radiy Allahu anh) anlatiyor:
resulullah (Aleyhissalatu Vesselamesselam) bir gazve sirasinda basimiza hz.ebu bekir (Radiy Allahu anh) i komutan tayin etti.
Bu seferde musriklerden bir gruba gece baskini yaptik.
Onlardan cokca olduruldu.
Ben kendi elimle yedi kisi oldurdum.
Bunlar, farkli ailelerdendi.
O gun parolamiz: ey mansur (yardim goren) oldur, oldur! idi
Ebu davud, cihad 78, (2596),102, (2638).

Tarihte emsali gorulmemis olan bu vahsetin faili Ermeniler olup, Muslumanlar ancak namus ve hayatlarini muhafaza kaydiyla mukavemet ve mudafaada bulunmuslardir.
Yirmi gun devam eden Maras katliaminda Muslumanlarla birlikte sehirde kalan Amerikalilarin bu hadise hakkinda Amiral Bristol a cektikleri telgraf, facia sebeplerini, tekzip edilemez bir sekilde tayin etmektedir.
General Keret in geri cekilmesiyle neticelenen bu muharebelerden sonra Kuvayi Milliye ye teslimiyet arz eden muharip Ermeni kuvvetlerine karsi hicbir ceza tatbik etmeyip bilakis onlari sefkatli sinesine ve himayesine alan milletimizin alicenapligini Maras Ermenileri de minnet ve sukran ile teyit etmektedirler.
Su halde Ermenilerin intikam fikri ve tecavuzleri neticesi meydana gelmis bazi vakalar var ise, bunlarin mesuliyeti milletimize degil bizzat Ermeni milletine ve onun tahrikcilerine ait olmak lazim gelir.

(20 Subat 1920)
K.ATATURK


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder