3 Nisan 2017 Pazartesi

Öyle bir deprem geliyor ki... 17 Aralık halt etmiş!

 


Öyle bir deprem geliyor ki... 17 Aralık halt etmiş!

İran ve doğalgaz kaynaklı, gündemde iki yıl boyunca deprem üstüne deprem yaratan 17 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk iddialarının bir benzeri ve daha büyüğü ufukta göründü.

İran ve doğalgaz kaynaklı, gündemde iki yıl boyunca deprem üstüne deprem yaratan, dört bakanın istifasına neden olan 17 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk iddialarının bir benzeri ve daha büyüğü ufukta göründü.

Hükümetin, Kuzey Iraklı Kürt aşiret lideri Mesut Barzani ile birlikte gizli anlaşmalar yaparak, ABD'nin itirazlarına, Irak hükümetinin kıyamet koparmasına karşın Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden dünyaya aktarılmasının altındaki ilişkiler açığa çıkmaya başladı. Kuzey Irak petrollerinin taşıyan şirketin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın patronu, Sabah ve Atv'yi önce iktidar medyası yapan, sonra havuz medyasına devreden Çalık Holding'e ait olduğu ortaya çıktı.

Arkasında "çözüm süreci" diye adlandırılan İmralı pazarlıklarından AKP hükümetinin Kerkük'ü Kürtlere satmasına kadar, siyasette deprem yaratacak ilginç ilişkilerin yer aldığı anlaşılan ve ortakları gizlenmeye çalışılan şirketin korkunç kazanç sağladığı belirlendi.

Hürriyet Washington temsilcisi Tolga Tanış'ın, Kuzey Irak petrollerine ilişkin gizli anlaşmaların altındaki ilişkileri irdelediği "Potus ve Beyefendi" kitabı yayımlandı. Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır gezisinde, Mesut Barzani'nin başındaki konfetileri "Bu ne aşk ya rab!" dedirtircesine temizlemesinin nedenine ışık tutan kitapta çarpıcı, 17 Aralık depreminin altındakilere ilişkiler benzer ilişkiler yer alıyor.

Cumhuriyet'in haberine göre; kitapta, belgeler ve yerinde yaptığı incelemelerle, Çalık Grubu'na ait olduğunu ortaya koyduğu Powertrans şirketinin hükümetten aldığı imtiyazla Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini haberleştiriyor. Powertrans şirketinin kuruluş zamanlaması ve ortaklarının Singapur ile off shore cenneti British Virgin İsland'da kurulan şirketlerde gösterilmesinin ardına düşüyor. Saklanan isimleri araştırıyor. Doğal olarak merkeze dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ı ve damadı Çalık Holding CEO'su Berat Albayrak'ı koyuyor.

Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede

BERAT ALBAYRAK: 2004''te Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra ile evlendi. 2007'de 26 yaşında Çalık Holding'in CEO'su oldu. Kitapta; Albayrak'ın CEO'luğunu yaptığı Çalık ile Powertrans'ın bağları "çalışanların geçmişi" ve "yazarın yerinde yaptığı araştırmayla" iki şekilde ortaya konulmuş. Önce çalışanların, yöneticilerin Çalık ile ilişkilerinden bir kaç örnek:

POWERTRANS'IN KİMLİĞİ

Ahmet Muhassıloğlu: 2011'de Powetrans'ın kuruluşunda yer alan ve sonra hisselerini Singapur'daki Lucky Ventures'a satan isim. 1998-2000 yıllarında Çalık'ın Türkmenistan'daki yatırımlarında çalıştı.

AHMET ŞADİ GÜNGÖR: 2012'de Powertrans'ın genel müdürü oldu. Daha önce Çalık Holding'e bağlı ÇEP Petrol'de koordinatördü. 2007-2011 AKP Milletvekilliği yaptı.

ŞEVKET ACAR: Acar: Powertrans'ın önce mali işler müdürü, 2013'te Yönetim Kurulu Başkanı. Daha önce Çalık Holding'de Arnavutluk'taki ALBtelecom'un CEO'su. Kitabın yazarı Tolga Tanış, şirketlerin yurtdışındaki adreslerine de ziyaretler gerçekleştirmiş.

Ve araştırma sonucunu kitapta şöyle anlatmış:

"Powertrans'ın sahipleri Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures'un işlemleriyle ilgili talimatları Albayrak'ın CEO olduğu dönem Singapur'daki Sovereign Trust Danışmanlık Firması'na doğrudan Çalık Holding yetkililerinin ilettiğini araştırmam sırasında teyit ettim."

Tolga Tanış, kitabında bir diğer sorunlu noktaya da dikkat çekiyor: Damat Berat Albayrak'ın Çalık Holding ile ilişkisi nedeniyle Powertrans'ın verilen imtiyazın "uluslararası standartlarda yolsuzluğun tam tanımı olduğuna..."

POLİTİKACI VE YAKINI

Bunu da 2005'te yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler yolsuzlukla mücadele sözleşmesi kapsamındaki siyasi bağlantılarını kullanarak kazanç sağlayan PEP'lerin (Politicaly Exposed Person-politikacı ve yakını) rolüyle ilgilendiriyordu.

Tanış şu cümlelerle durumu netleştiriyor: PEP, politikacıların yolsuzluğu gizlemek için buldukları yeni yöntemlere karşı geliştirilmiş bir tanım. Ve siyasetçilerin iktidar gücünü kullanarak imtiyaz sağladıkları akraba ve yakınlarına işaret ediyor. Uluslararası örgütler, PEP'ler konusunda son yıllarda öyle adımlar atmışlardı ki... Örneğin, dünya genelinde yılda toplam 1 trilyon dolara ulaştığı tahmin edilen rüşvet ve yolsuzlukla mücadele etmesi istenen dünyanın her yerindeki finans kurumlarına PEP'ler için öyle görevler yüklenmişti ki. Buna göre bankalardan bu PEP'leri yakından takip etmeleri ve PEP'lere ait hesaplardaki şüpheli hareketleri de düzenleyici kurumlara bildirmeleri isteniyordu.

BARZANİ'YE YAKIN AİLE ORTAK

Türkiye'de bu Singapur ve BVI firmalarıyla bağlantılı tek bir şirket açılmamışken, 1 Aralık 2009'da bu durum değişti. İstanbul'da Oiltrans Petrol Taşıma Sanayi ve Ticaret Limited şirketi kuruldu. 716551 sicil numaralı şirketin hissedarları arasında ise Powertrans'tan tanıdık olan yüzde 25 ile Lucky Ventures yine yüzde 25'le Grand Fortune Ventures vardı.

Peki diğer yüzde 50 kime aitti? O da Ankara'daki Yazıcı Hukuk Bürosu'nun, 1998'den beri başta petrol, doğalgaz ve enerji projelerinde çalışan avukatlarından Nihal Berker.

Tabii 100 bin TL sermaye ile kurulan ve tıpkı Powertrans'ta olduğu gibi, Singapur'daki şirketlerin hisselerini avukat İsmail Kınoğlu'nun temsil ettiği Oiltrans'ta Berker'in rolü sadece göstermelikti. Çünkü asıl önemli olan kişi, kuruluş sözleşmesinde Berker'in hisselerini temsil etmek üzere şirket müdürü olarak atandığı belirtilen Irak uyruklu Muhsen M. Nazer Amen Amen'di.

Başka bir deyişle, tıpkı Reza Zarrab'ın akrabaları gibi, Bakanlar Kurulu'nun 22 Mayıs 2013'te aldığı bir kararla Türk vatandaşlığına geçip Muhsin Nezir adını alacak olan işadamı. Nitekim Oiltrans kuruldu.

On bir gün sonra... 14 Aralık 2009'da İstanbul'da Muhsen M. Nazer Amen Amen'in yüzde 50 ortaklığıyla başka bir şirket daha sessiz sedasız faaliyete geçti.

Beş bin lira sermayeyle kurulan, 717758 sicil numaralı "Yüksek Enerji Limited"in diğer ortağı da yine Irak uyruklu Adeeb Mohammednadheer Ameen Ameen'di.

Ve bu uzun isimli kişinin sicil memuruna verdiği "282/40 Ainka- wa St. Erbil, Irak" adresi ise UB Holding'in Erbil'deki ofisinin bulunduğu yerdi. Velhasıl sonunda sınırın öteki tarafındaki ortaklar da bulunmuştu. Barzani Ailesi'ne çok yakın olan ve 1990'lardan beri İstanbul'da iş yapan Nezir Ailesi.

ADIM ADIM İMTİYAZ

2007 Irak Anayasası 140. Madde ülkedeki dev petrol yataklarının bulunduğu Kerkük'ün statüsüne ilişkin sorunun 2007 sonuna kadar yapılacak referandumla çözülmesini öngörüyordu. Bölgedeki Türkmen nüfusu düşünerek Kürtlerin bu referandumla Kerkük'ü Irak Kürdistan'ına bağlamasına karşı çıkan Türkiye plana karşı çıkıyordu. Barzani "Türkiye Kerkük'e karışırsa bizde Diyarbakır'a karışırız" derken Erdoğan 9 Nisan 2007'de "Bedeli ağır olur" diyecekti.

5 Kasım 2007

Beyaz Saray'da Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin ABD Başkanı George W. Bush buluştu. Aynı yılın nisan ayından kasıma kadar geçen sürede ilginç bir şekilde; "Türkiye ile Kuzey Irak'taki Kürdistan yönetimi" arasında, daha doğrusu "Erdoğan ile Barzani arasında" bir yumuşama oldu. Bu yumuşamayı en iyi tarif eden kulisi kitaptaki tanımla"iddiayı" İngiliz Economist dergisi yazacaktı: Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush'a, Kürtlerin bölgesel hükümetinin tanınması ve PKK'lilere af için söz verdi.

Mayıs 2008

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilere "Barzani ile güven oluşuyor" açıklamasını yaptı. 8 Ağustos 2008"Güven"den 3 ay sonra yurtdışında birbiriyle bağlantılı 3 şirket kuruldu. İkisi Singapur, biri Karayipler'deki off shore cenneti British Virgin İsland'da.

Eylül 2008

Şirketlerin kuruluşundan bir ay sonra Türkiye ve PKK arasında Norveç Oslo'da barış görüşmeleri başladı.

Ekim 2008-Mart 2011

Türkiye ile Irak Kürdistan yönetimi arasındaki sıcaklık her geçen gün arttı. Erbil'de 2010'da Türkiye konsolosluk açtı.

25 Mart 2011

Powertrans adlı şirket Esentepe'deki Maya Akar Center C Blok'ta yer alan 4/24 numaralı ofiste 50 bin TL sermaye ve 770581 sicil numarasıyla kuruldu. Faaliyet konusu kuruluş sözleşmesinde şöyle belirtilmişti: Türkiye içinde ve dışında petrol boru hatları inşa etmek; ettirmek; inşa edilmiş petrol boru hatlarını devralmak, satın almak veya kiralamak, petrol boru hattı veya diğer taşıma araçlarıyla ülkeler arası ve transit olarak petrol nakliyatı faaliyetinde bulunmak. Kurucular ise yüzde 50'yle Singapur merkezli Grand Fortune Ventures (Büyük servet girişimleri) ile İstanbul Ümraniye'de oturan Ahmet Muhassıloğlu gözüküyordu. Her iki ortak da İsmail Kınoğlu adlı avukat tarafından temsil ediliyordu.

29 Mart 2011

İlk defa bir Türkiye Başbakanı Erbil'e ziyarette bulundu. Erdoğan "Değerli dostum Sayın Başkan Barzani" diye konuştu.

21 Nisan 2011

Powertrans firmasının yüzde 50 ortağı gözüken Ahmet Muhassıloğlu aradan bir ay geçmeden hisselerini bir diğer Singapurlu şirkete "Lucky Ventures"a (şanslı girişimciler) devretti. Ortaklar iki ayrı şirketmiş gibi duruyordu. Ancak ikisi de aynı gün 8 Ağustos 2008'de kurulmuştu. İkisi de Singapur Muhasebe Müdürlüğü (ACRA) kayıtlarına göre aynı adresteydi: 112 Robinson Road 12-01 Singapur 068902. Danışmanlık şirketleri de (Sovereign Trust), muhasebe şirketleri de (Red Dot Consult) aynıydı. Powertrans'ın Türkiye'deki ticaret sicil kaydında aynı isim yetkili gösterilmişti: Yong Ngiat Sim. Powertrans yöneticileri bu iki şirketi farklıymış gibi göstermeye çalıştı. Hatta Grand Fortune için sahte bir adres gösterdiler. Ama ACRA kayıtlarına göre şirketlerin faaliyet gösterdiği yer aynıydı. Gösterilen sahte adres ise Singapur'da barlar sokağında, eğlence mekanı olarak işletilen bir binaydı.

Singapur'daki şirketler daha sonra bugün gizlilik seviyesi İsviçre'den bile fazla olan British Virgin Islands'a taşındı. Singapur'daki şirketler kabuk şirket (shell company) olarak kullanılıyor. Özellikle son yıllarda yasadışı iş yapanlar ile servetlerini gizlemek isteyen Rus ve Çinli işadamlarının çok sık yaptıkları gibi.

12 Haziran 2011

Tayyip Erdoğan'ın "ustalık dönemi" diye adlandırdığı dönem başladı.

6 Temmuz 2011

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayından sonra kabineyi 6 Temmuz'da açıkladı.

7 Temmuz 2011

61. Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplandı. Bu toplantıda önemli bir karar alındı. 18 Temmuz 2011'de yürürlüğe girecek bir karardı bu. "Ham petrol ve Jet Yakıtı'nın Türkiye üzerinden kara ve demir yoluyla taşınması."

14 Temmuz 2011

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 14 Temmuz 2011 tarihli ve 482 sayılı yazısı üzerine 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun 55. maddesine göre alınan bir karardı bu. Kararda "Ülke menfaatı açısından gerekli olan hallerde ham petrol ve jet yakıtının Türkiye gümrük bölgesinde karayolu ve demiryolu ile transitinde uyulacak usul ve esaslar"düzenlenmiş ve "işin yürütmesi" Gümrük ve Ticaret Bakanı'na verilmişti. Yani Erdoğan; Türkiye'de kurulu şirketlere ham petrol ve jet yakıtının Türkiye üzerinden transit geçirme izni verme hakkına kavuşmuştu. İşin başına da en güvendiği isimlerden Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı'yı koymuştu.

11 Kasım 2011

Karar 28109 sayılı Resmi Gazete'den yayımlanarak yürürlüğe girdi.

21 Aralık 2011

Powertrans şirketi gerekli altyapıyı kurmak için sermaye artırımına gitti. 50 bin TL olan kuruluş sermayesini 10 milyon TL'ye çıkardı.

4 Haziran 2012

Ahmet Şadi Güngör şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. Bu isim 2007'de AKP'nin Kocaeli milletvekili adayıydı. Şevket Acar da mali işler genel müdürlüğüne getirildi.

Temmuz 2011

Sermaye artırımı, ekip değişimi, lisans süresi ardından Powertrans çalışmaya başladı. Ortakları arasında Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Sepil'in bulunduğu Genel Energy'nin Kürt Bölgesi'nde Tak Tak'taki petrolünü Türkiye'ye taşımaya başladılar.

Ekim 2012

Bağdat Yönetiminden ilk itiraz 2012'nin sonlarında duyuldu. Tankerlerin sayısı çok çoğalmıştı.

11 Aralık 2012

Tartışmalar Washington'a sıçradı. ABD'liler kamyonlarla başlayan petrol ticareti yüzünden yaşanan Ankara-Bağdat ihtilafında İrak yönetiminin yanında durduklarını söylediler.

Ocak 2013

Irak Petrol Bakanlığı Türkiye'ye petrol taşıyan Powertrans tankerleriyle ilgili açıklama yaptı. Irak devlet şirketi SOMO'nun Irak'tan petrol ihracına yetkili tek kurum olduğunu, bu kuralı ihlal eden şirketlerin kargolarına el koyulacağını duyurdu.

Aralık 2013

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye ham petrolü taşıyan kamyonların dışında bir de boru hattı yapılacağı konuşulmaya başlandı. ABD durumdan hoşlanmadı.

700 MİLYON DOLAR KAZANÇ

Tolga Tanış'ın Singapur'daki şirketlerin gizlemeye çalıştığı bilançolardan elde ettiği veriler ile bu şirketlerin Türkiye'deki iştiraklerinin finansal sonuçları 31 Temmuz 2013 itibarıyla 673 milyon 953 bin 800 dolarlık bir gelire işaret ediyor. Meçhul kişilere Bakanlar Kurulu kararıyla verilen imtiyazdan ortaya dev bir kazanç çıkıyordu. Bağdat yönetimiyle ihtilaflı yapılan ve her şeyin Barzani'nin iki dudağı arasında olduğu bir operasyon.

Tanış, gizli kalma isteğini şöyle anlatıyor:

Powertrans'ın gerçek sahibinin kim olduğunu saklıyorlardı.

1. Siyaseten elde ettikleri imtiyazları perdelemek için.

2. Yürütülen ticari faaliyetin Bağdat hükümeti nezdinde Irak Anayasası'nın ihlali olarak görülüp bir kaçakçılık faaliyeti gibi ele alınması nedeniyle doğacak uluslararası hukuki sorumluluktan kaçmak için.

Türkiye'deki gizliliği ise dört farklı yöntemle gerçekleştirmişlerdi.

1. Avukatları hissedar yaptılar. Örneğin Yazıcı Hukuk Bürosu'ndan avukat Nihal Berker'in Oiltrans'ın kurucusu gözükmesi gibi.

2. Başka hiçbir kayda değer ticari girişimi bulunmayan sıradan insanları hissedar haline getirdiler.

3. Eskiden Çalık Holding bünyesinde görevler üstlenmiş, kendilerine yakın güvenilir isimleri yönetici yaptılar.

4. Ve kimsenin gerçek sahiplere ulaşamaması için de Türkiye'deki şirketleri Singapur'da kurulan başka şirketlerin üzerinde gösterdiler.

1 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ

Sabah ve ATV'yi 1.1 milyar dolar teklifle TMSF'den kamu bankaları kredisiyle alıp, daha sonra AKP'ye yakınlığıyla bilinen Kalyon İnşaat'a satan Ahmet Çalık, 26 yıldır iş hayatında ve 2.5 milyar dolarlık Çalık Holding'i yönetiyor. Holding Enerji, telekomünikasyon, finans, tekstil, inşaat, ticaret sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Çalık Grubu son olarak tartışmalı Passolig uygulamasının da sahibi. (Gazeteciler.org)

https://resistancehonorable.blogspot.com.tr/2016/12/oyle-bir-deprem-geliyor-ki-17-aralk.html

 
a45UyF587661-170403143507 Oraj Poyraz oraj_poyraz@alpinaasia.com
2017/04/03  16:38 2  65  alelma@yahoogroups.com


 --

Insanin dogasinda onu kavgaya surukleyen uc sey vardir:
Rekabet, guvensizlik ve sohret.

Thomas Hobbes

Bu evliligi ben istedim bu evlilik icin Muhammed e kizmayin..yazmaktadir.

Ahzab 38
ZEYNEP Muhammedin in oz halasinin, guzelligi ile unlu kizi ve 7.esidir.
Kolesi ve hukuken evlat edindigi Zeyd i, hala kizi Zeynep ile evlendirdi.
Muhammed goruntude boyle bir evlilik yaptirdi diye dedikodularin ardi arkasi kesilmedi.
Azhab suresinde Muhammed peygamber hanimlari dedikodu yapmayin diye vahiy geldi dedi.
Muhammedin in istemesiyle Zeyd, evliligi sona erdirdi.
Bir muddet sonra da Peygamber e, Zeynep ile evlenmesi icin vahiy yoluyla emir geldi.

Nevzat Evrim Onal : Dindar, kindar ve asalak nesil

05/04/2016 Sali

Ulkenin emegiyle gecinen insanlari olarak sunu hic tereddutsuz soyleyebiliriz: Islamcilar bu topluma yapismis asalaklar. Topluma hicbir faydalari yok; ondan besleniyor ama ona deger katmiyor ve zayif dusurup sagligini bozuyorlar. Bugun ortadan kalksalar toplum zarar gormez, ama her gun emip tukettikleri buyuk miktarda toplumsal kaynak faydali isler icin kullanilabilir.

Ustelik bu, salt son birkac yilin meselesi degil. Asalaklik, islamciligin fitratinda var. Islamci ideolojinin kokeninin dayandigi ulema, Osmanli tarihi boyunca tek bir anlamli ise yaramamis; ancak surekli toplumsal kaynaklardan otlanmis ve otlanamadigi anda kazan kaldirmistir. Imparatorluk maliyesi iflas edip toprak rejimi bozuldugunda ilk isyan edenler, ciftci olup da toprakla ugrasmamak ve bos beles yasamak icin medreselere dolusmus suhtelerdi*. Ulema, imparatorlugu kurtarmak icin yapilan her modernlesme cabasina bencilce direndi, fetva uzerine fetva cikartti ve devrim tarafindan supurulene kadar memleketin kanini emdi. Bu baglamda, gericilerin cumhuriyet devrimlerinden en fazla dillerine doladiklarinin harf devrimi olmasi mantikli; cunku harf devriminin bir hedefi gercekten de ulemanin, yani isi gucu tek bir kitabi okuyup isine geldigi gibi yorumlamak olan, skolastik cag kesislerinden beter asalaklarin toplumsal etkisini kirmakti.

Hazmedemedikleri, bunun basariya ulasmis olmasidir.

Ne var ki bu basari, cumhuriyetin ilericiligi ozel mulkiyet duzeninin sinirlarina carpana kadar surdu. Kapitalizmin issizlik ve sefalete mahkum ettigi toplumsal kesim buyudukce, Marx in Komunist Manifesto da aylaklik icinde curuyen yigin olarak tanimladigi ve gerici entrikalara kendini satmaya yatkin oldugunu vurguladigi lumpen proletarya, islamcilik tarafindan din afyonuyla uyusturulup ucuza satin alinarak bu topraklara uygun bicimde kurgulandi.

Bu kurgunun hamileri, Turkiye nin en gerici mulk sahipleri, haciaga lardi. Uretim namina hicbir isin ucundan tutmayan bu adamlar, zenginliklerini esasen devlet himayesinde gayrimuslimlerin mallarini yagmalayarak, bilhassa Demokrat Parti nin 6-7 Eylul provokasyonu sayesinde edinmisti (ornegin Beyoglu ndaki is hanlarinin cogunun 1955-56 arasinda tuhaf bicimde el degistirdi). Benzer bir surec metropoller goc ile buyurken yasanan gayrimenkul zenginlesmesinde, kamu arazilerine cokulmesiyle isledi. Boylelikle islamci zenginler, kendilerine en uygun para kazanma yontemleri olan rantiyelik, esnaflik ve ticarette hakim hale gelerek kapitalizmin finans haric her uretmeden kazanma yontemlerinde ustalastilar.

Toplam ogrenci sayisi bir milyonu asmis imam hatip sacmaligi buraya oturuyor. Bu kadar imama ihtiyac yok. Halkin bu yonde ozel bir talebi de yok; aksine kontenjanlar bos kaliyor ve insanlar cocuklarini kaydettirsin diye kirk takla atiliyor. En dindar aileler bile imam hatip okullarini son care olarak goruyor ve cocuklarinin gercek bir meslek edinmesini istiyor. Ne var ki islamci para babalarinin, iktidarlarina bekci ve deger uretmeyen getir gotur isleri icin emirlerine amade olacak, kafasi pek calismayan, gerektiginde icinden cihatci devsirilebilecek bir genc lumpen yigina; yeni bir asalak suhte kusagina ihtiyaci var.

Soruyorum: Hirsizlik, tecavuz, subyancilik ve akla gelen her turlu ahlaksizligin buradan fiskirmasinda sasilacak bir sey var mi? Insani ahlakli kilan, her seyden once ozsaygi ve ozguvendir; bunlari da emegiyle deger uretme becerisine sahip oldugunu gormesi saglar. Tek faydali isin ahirette hurilere kavusmak icin ibadet oldugunu dusunen, deger ureten emegi nafile bir caba goren ve islamin iktidari icin her alcakligi mubah sayan insanlar ahlakli olamazlar.

Ve tersi de dogru: Bu ulkenin iscilerinin onemli bir bolumu sagci ideolojilerin etkisinde kendi cikarlarini goremiyor ve savunamiyor olabilir; ama islamci guruhun icinde isciler cok kucuk bir azinlik.

Bugun, bir kez daha, 2013 Hazirani ndaki gibi karsi karsiya duruyoruz. Bir tarafta ulkenin egitimli, aydinliktan yana, dinsel degil modern kurallarla yasamak isteyen, kentli emekcileri var, biz variz. Diger tarafta ise bize hakaret eden, baski ve siddet uygulayan cahil, gerici, asalak lumpenler.

Biz olmasak, bu ulkeyi bir gun dahi donduremezler. Emegimizle bu faydasiz softalari beslemek zorunda degiliz. Imam yetistirmeyen imam hatipler kapatilsin diyen Gericilige Karsi Aydinlanma Hareketi, tam da bu karanliktan cikis yolunu gosteriyor.

evrimonal@gmail.com @nevzatevrimonal www.facebook.com/nevzatevrimonal

Medrese ogrencisi demek olan suhte, ayni zamanda softa kelimesinin kokenidir. Konuyu merak edenler, Celali Isyanlari oncesi ve sirasinda dolup tasan medrese imarethanelerinin nasil bugunku Ensar Vakfi na benzer tecavuz yuvalari olduguna dair tarihsel bilgiler icin Prof. Mustafa Akdag in Turk Halkinin Dirlik ve Duzenlik Kavgasi: Celali Isyanlari eserine bakabilir.

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/nevzat-evrim-onal/dindar-kindar-ve-asalak-nesil-151478


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/


BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder