29 Haziran 2017 Perşembe

AHMET KILIÇASLAN AYTAR : ORTADOĞU'NUN SATIRBAŞLARI.AHMET KILIÇASLAN AYTAR : ORTADOĞU'NUN SATIRBAŞLARI.


ABD Başkanı D.Trump, Kongre'de açıkladığı üzere Obama yönetimi gibi İŞİD'i küçültmeyi değil ortadan kaldırmayı: Suriye İç Savaşına siyasal çözüm getirmeyi: Irak'ı çözümlemeyi: Beklemede kalan İsrail-Filistin barışını sağlamayı hedefliyor.

Trump, Pentagon'un dünyanın dört bir yanında İslamcı terör ideolojisini ve İŞİD'i yenmek üzere hazırladığı plan ve teröre karşı beraber savaşacakları, Rusya'nın da liste başında olduğu yeni koalisyon ortaklarıyla birlikte Demokratların ağır muhalefetine rağmen ısrarla hedefine yürüyor.

ABD'nin İŞİD'le mücadele koalisyonunda kendine Suriye'de PYD'yi partner seçmesi, Türkiye'nin bu gruptan dışlandığını gösteriyor.

Güç dengesi çok hızla değişirken, Ortadoğu yeniden inşa ediliyor...

*

Kasım'da ABD; İran aleyhindeki yaptırımları 10 yıl uzatmış, İran'ın tecrit edilmesinde sakınca görmemiştir...

Bu çerçevede öncelikle İsrail;

1- Her zaman HAMAS'la ve İran'la doğrudan bir savaş yaşayabileceği olasılığını dikkate alıyor, askeri hazırlıklarını sürekli geliştiriyor.

2- Rusya'nın Suriye'deki etkisini ve ittifakın içeriğini İran'a karşı kullanmanın yolunu oluşturmak üzere Rusya ile stratejik ittifak dizayn etmiştir.

Rusya bu ortaklıktan Doğu Akdeniz enerji denklemindeki yerini alarak hidrokarbon piyasalarında liderliğini sürdürmeyi amaçlıyor...

3- Karadan işgale maruz kalmamak ve korunmak amacıyla sınırları etrafındaki bölgelere askerden arındırma stratejisi uyguluyor.

Rusya'nın ABD ve Ürdün'le güney Suriye'de oluşturdukları silahsızlaştırılmış bölge bu amacı sağlıyor.

Ama İsrail; Mısır'ı, Suriye'yi, Lübnan'ı ve İran'ı her daim tehdit edebilir pozisyonda kalıyor...

4- Füze tehdidini nötralize etmek için düşman devletler sınırları ötesinde Güney Sudan gibi koruma daireleri oluşturmaya çalışıyor, Kürdistan bu stratejinin ürünüdür.

5- Bölgede konvansiyonel savaşın ötesinde olası bir nükleer savaşı kazanmak için hazırlanıyor.

6- Suudi Arabistan'ın, İran'ın Şii hilâliyle yayılma stratejisine karşı Şiiliğin bulunduğu her yerde etki alanını arttırmasının ve Şiiliğin yayılmasına karşı kalkan oluşturmasının önünü açmış, böylece çıkarlarına hizmet eden Sünni Arap ülkelerinin tutum ve politikalarında ortaklık sağlamıştır.

7- Ortadoğu'daki güç merkezi Suudi Arabistan ve İran arasında dağıtılırken, bölgede Sünni Arap ülkeleri ordusunun gerektiğinde doğrudan doğruya Şii İran ordusuyla karşı karşıya kalması öngörülüyor.

8- Nihayet Arap Dünyası ile geliştirdiği ilişkileri İsrail-Filistin meselesinin çözümünde kullanmanın, ardından Suudi Arabistan işbirliğinin ürünü olarak Filistinlilerle; 1967 sınırlarında kurulacak ve başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devletiyle beraber "iki devletli çözüm"ü öngören kapsamlı bir barış anlaşması yapılması amacını ortaya koymuştur...

*

Bu sırada bölgede ardarda önemli gelişmeler yaşanıyor.

1- "İki devletli çözüm" projesine karşı şiddetli bir mücadele veren, tersine İsrail devletinin yayılmasını öneren İsrail Başbakanı B.Netenyahu, artık ısrarla Başkan D.Trump'tan projeyi uygulamaya koymasını istiyor.

2- Pentagon'un antiterör projesi doğrultusunda Suudi Arabistan, Mısır ve BAE; IŞİD, El Kaide, Müslüman Kardeşler Örgütü gibi terör örgütlerini desteklemek ve Suudi Arabistan'ın ezeli rakibi Şii İran'la yakın ilişkiler içinde olmakla suçladıkları Katar'la diplomatik ilişkilerini ve havayolu ulaşımını kesmiş, sınırlarını kapatmıştır.

3- Bu suretle İslamcılık ideolojisi ve İslamcı terörle mücadele eden ABD koalisyonunun cihadçı grupları kuşatıp, kaçmalarına imkan vermeden yok etmeye dayanan stratejisini yürütmesinin önü açılmıştır.

4- Bölgede yağmacı politikalar takip eden tüm ülkeler, aşırılıkları atmak amacını paylaşan bir uluslar birliği haline gelecektir.

Bu noktada "Ben İhvan-ı Müslimin'i bir terör örgütü olarak görmüyorum. Çünkü İhvan-ı Müslimin bir düşünce örgütüdür" diyen R.T.Erdoğan Türkiye'sinin Katar'dan yana tavır aldığı, uluslararası İslamcılık ve terörüyle mücadeleye sırtını döndüğü ve terörle mücadele koalisyonu önünde bir hedef haline geldiğini görmek gerekiyor...

Buysa Ortadoğu'daki savaşın siyasi çözümü yolunda, ABD'nin yükümlülüğünü en azından asgari düzeye düşürecek ve işlenen suçların sorumluluğu yüklenecek iki vekil ülkenin; Katar ve Türkiye olarak belirlendiği anlamına geliyor.

5- Mısır, El Ezher Üniversitesinin tüm aşırılık ideolojilerini görme ve sınırlama rolü eşliğinde İslam'ın doğru öğretilerini yayma konusunda lider ülke olmuştur.

*

Katar'a ekonomik abluka uygulaması;

1- Suudi Arabistan'ın Katar'ı vesayete tabi tutmaya,

2- Katar'ın Suriye'de İŞİD'le yaptığı işbirliğini, İŞİD çevresinde bir araya gelen İslamcı Cihad güçlerini finanse etmekten,örgütlemek ve silahlandırmaktan alıkoymayı,

3- Bahreyn kraliyet ailesine yönelik muhalefetini önlemeyi,

4- Yemen'de Suudi karşıtı Husi asileri ve Suudi Arabistan'ın Şii ağırlıklı El Katif bölgesindeki yönetim karşıtlarını desteklemekten vazgeçmesini

5- Katar'ın İran ile ve onunla bağlantılı Filistinli İslamcı grup HAMAS'la,

6- Müslüman Kardeşler Örgütü ile arasına mesafe koymayı zorlamayı amaçlıyor.

7- Bu suretle Ortadoğu'da savaş suçları işleyerek hukuku ihlal eden Esad rejimi kadar muhalif tarafları, teröristleri destekleyen Katar'ın yöneticilerinin de paylarını üstleneceği bir sürece ilerleniyor.

*

Bu çerçevede;

1- Fransa Cumhurbaşkanı E.Macron, öncülü F.Hollande'nin savunduğu tutumu değiştirmiştir.

Fransa artık B.Esad'ın gidişini Suriye ihtilafını çözmenin ön koşulu olarak görmüyor.

Bu suretle Ortadoğu Dörtlüsü olarak adlandırılan Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve BM'nin artık İsrail-Filistin sorununun çözümünde anahtar rol oynamayacağı, bu rolü İsrail, ABD ve Suudi Arabistan'ın oynayacağı anlaşılıyor.

2- Suudi Arabistan'da Kral Salman, 31 yaşındaki oğlu Prens Muhammed bin Salman'ı kraliyet hiyerarşisinin bir meselesi için değil, Başkan D.Trump'ın başlattığı küresel ve bölgesel sürecin bir sonucu olarak veliaht ilan edilmiştir.

Prens'in ABD- Arap-İsrail ittifakına girmeye çok hazır olduğunda bir kuşku bulunmuyor...

*

Ama İsrail, İslamcı terör ideolojisi ve terör örgütlerine karşı açılan savaşta zafer kazanıldıktan sonra;

1- Şam'ın kendisini İran'a borçlu hissederek, İran'ın Şam'ın güneyinde daimi bir üs kurmasına izin verilmemesini istiyor.

2- Lübnan, uzun süredir İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmanın ana arenasıdır.

Bugün her ikisi de savaş sonrası Suriye'deki çıkarlarını üst düzeye çıkarmak için Mavi Hat'ta yerleşmeye çalışıyor.

Bu İsrail için Golan'ın karşısındaki Suriye'deki Hizbullah- İran ekseninin oluşması anlamına geliyor.

3- Moskova; ABD, Ürdün ve İsrail'in koordinasyonunda Güneydoğu Suriye bölgesinden İran yanlısı askerleri, İran yanlısı militanları ve Hizbullah kuvvetlerini geri çekmek garantisiyle İsrail sınırlarını kontrol etmek üzere Suriye'nin güneydoğusundaki yeni bir üs kuruyor.

Şimdiye kadar Rus askeri varlığı Akdeniz sahili boyunca ülkenin batı kesiminde yer alıyordu.

Şimdi yeni üs Golan'dan 85 km.,en yakın ABD üssünden 185 km. mesafededir.

4-İsrail ve Ürdün sınırlarındaki alanlar dahil olmak üzere Güneydoğu Suriye'nin günlük işlerini yürütmek üzere ortak bir ABD-Rusya yönetimi kuruluyor...

*

Bu noktada Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve BAE; Katar'a 13 maddelik bir talepname vermiştir.

ABD Dışişleri Bakanı E.Tillerson, Katar'ın bazı maddeleri yerine getirmesinin çok zor olmasına rağmen listeyi incelemeye başladığını açıklıyor.

Erdoğan Türkiye'si ise Katar'a açık destek vermesiyle Suudi Arabistan'la ortak çıkarlar noktasından giderek savruluyor.

*

Erdoğan, ABD'nin PYD'ye verdiği silahların namlusunun Türkiye'ye dönmesi ya da Kürtlerin burada bağımsızlık hareketine girişmesi durumunda buna yol açanlara misillemede bulunacağını ikaz ediyor.

Ya da El Nusra Cephesi, Ahrar Eş Şam grubu, muhaliflerin oluşturduğu "Ulusal Ordu Proje'sinin temelin oluşturan Özgür Suriye Ordusu'nun güç dengesinde bulunan İdlib'te;

TSK'yı da konuşlandırmak istiyor.

Fakat İdlib'e Türk askerlerinin gelişi, hükümet ile muhalifler arasında çatışmanın engellenmesine kifayet etmeyecek, buradaki güç dengesi El Nusra Cephesi aleyhine bozulacağı için kaçınılmaz bir çatışmaya girilecektir.

Erdoğan nafile bir pozisyonda sıkışmıştır; NATO'yu güya bölgesel bir kavgaya sürüklemenin feryadındadır...

*

Diğer taraftan, K.Kılıçdaroğlu "Adalet Yürüyüşü"nde her gün sayısı artan destekleyicileriyle mütemadiyen Erdoğan'ın tahtını sallıyor.

Onun yumuşak karnını oluşturan, FETÖ'nün 15 Temmuz başarısız darbesi etrafında bir çok meraka mucip konu, yazılı ve görsel medya ve sosyal medyada artarak gündeme geliyor.

Sanki, 15 Temmuz üzerindeki perde kalkacak, o günün şehitleri ve gazileriyle ilgili gerçek sorumlular bir bir aydınlığa çıkacaktır gibi bir beklenti oluşuyor...

Bu yolun garantisini, NATO'nun güney kanadı Ordusu Genelkurmay Başkanı H.Akar deruhte ediyor...

28.6.2017

 
a45UyF587661-170629181957 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/06/29  22:24 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

. . . . . .
Buyuk Adam olmaya gerek yok,
Bizler yalnizca Adam olalim yeter.

Anonim

Kuva-i milliyeciler kudurmus haydutlardir.

Medrese Hocalari Dernegi (Cemiyet-i Muderressin)

Turker Erturk: MUAVENET.
Kasten vurdular-Mesaj verdi-Mesaj anlasilmadi

1 Eki, 2015

Muavenet in 2 Ekim 1992 de Display Determination-92 (Kararlilik Gosterisi-92) adli NATO tatbikati sirasinda Ege de ABD ucak gemisi Saratoga nin atesledigi 2 adet Sea Sparrow hava savunma fuzesiyle vurulmasinin uzerinden tam olarak 23 yil gecti.

Fuzeler geminin kalbi sayilabilecek kopruustu ve SHM (Savas Harekat Merkezi) gibi yerlerin yakinina isabet etti. Fuzelerin isabeti sonucunda geminin komutani Deniz Kurmay Yarbay Kudret Gungor dahil olmak uzere 5 sehit ve 22 yarali verdik. Donemin ABD Disisleri Bakani Lawrence Ealeburger haberi Washinton Buyukelcimiz Nuzhet Kandemir e geminizi batirdik ozur dileriz diye iletti.

Olay gece yarisi yesil periyot olarak adlandirilan tatbikat disi bolumunde meydana geldi. Saratoga ve Muavenet Ege de Saroz Korfezi yaklasma sularindaydilar. Bildiginiz gibi Ege nin her iki tarafi NATO muttefikleriyle (Turkiye ve Yunanistan) cevrilidir. Ayrica civarda tatbikati veya ABD gemilerini yakindan izleyen Rus ve Cin harp gemileri mevcut degildi. Bunun anlami Saratoga dahil ABD harp gemilerinin yuksek hazirlik durumunda veya tetikte olmasini gerektiren herhangi bir durum yoktu.

KASTEN VURDULAR

Sea Sparrow satihtan havaya atilan, 19 km. menzile sahip, 231 kg agirliginda, 3,6 metre boyunda ve yakla$ik 170 bin ABD dolari maliyete sahip yari aktif radar gudumlu bir fuzedir. Sea Sparrow bir hava savunma fuzesi olmasina ragmen satihtan satiha yani suustu hedeflerine de atilabilme ozelligine sahiptir.

Sea Sparrow fuzesi atabilmek tek bir kisinin tabancayi eline alip ateslemesi gibi kolay bir sey degildir. Yine bu fuzenin firlatilabilmesi SHM de vardiya tutan bir subayin kolunu atesleme dugmesine yanlislikla carpmasi aciklamasi ile de izah edilemez. Fuzenin kazaen ateslenebilmesinin onune gecebilmek icin sistem cok sayida emniyet tedbirini icermektedir. Fuzeyi basari ile atesleyebilmek icin 6 asamadan gecilmesi ve gemi komutanin onayinin alinmasi gereklidir. Ayrica fuze at ve unut (fire and forget) turu bir gudumlu mermi degildir. Fuze ateslendikten sonra hedefini vurabilmesi icin bilgiye ihtiyaci vardir. Bu nedenle atan geminin hedef gemisini (Muavenet) radarla aydinlatmasi gereklidir.

Sonuc olarak olayin kaza olmasinin imkan ve ihtimali yoktur. Kaza olma sansi bir milyonda bir dahi degildir. ABD, en yetkili agizlarindan bu olayin bir kaza oldugunu acikladi. Ama bize gore Muavenet kasten, isteyerek, bilerek ve planlanarak vuruldu. O zaman akliniza su soru geliyor; ABD nicin bunu yapsin?

MESAJ VERDI

ABD bu olay ile Turkiye ye mesaj vermek istedi. Birincisi stratejik olani; soguk savas donemi sonrasi liderligimde yenidunya duzeni kurulmaktadir. Farkli yol arama kipirdanmalarinin farkindayim. Kayitsiz ve sartsiz izlemen gereken yol benim gosterdigimdir. Ikincisi ise guncel bir sorunla ilgiliydi ama sonuclari itibariyla bu da stratejikti. Cekic gucun Turkiye deki varligi ve yapacagi gorevler benim icin hayati oneme haizdir. Engellenmesi kabul edilemez.

ABD Muavenet i vurarak yakici ve yikici gucunun kucuk bir ornegini vermisti. Sonrasinda da Muavenet e karsilik 8 Knox sinifi firkateyni Turkiye ye cok ucuza vererek havucu da gostermisti.

ABD, kurguladigi yenidunya duzeni icinde Ortadogu yu yeniden sekillendirecekti. Bunun icin Turkiye yi kaybetmemek ve iliklerine kadar kullanmak yasamsal oneme haizdi. Bolgede ikinci bir Israil olmasi planlanan kukla Kurt Devleti nin olusumu icin Cekic guc cok onemliydi. Temmuz 1991 de goreve baslayan Incirlik ve Pirinclik te konuslanmis 77 ucak ve helikopter ile Amerikan, Ingiliz, Fransiz 1862 kisiden olusan Cekic guc un Turkiye den cikarilmasi asla ve asla kabul edilemezdi.

MESAJ ANLASILMADI

Gorunurdeki amaci Saddam Huseyin in olasi saldirilarina karsi Irak in kuzeyinde bulunan Kurtleri korumak olan ama esas amaci Irak i bolmek ve bolgede Kurt Devleti kurmak olan Cekic guc un gorev suresi TBMM de uzun ve sert tartismalardan sonra 24 Aralik 1992 de 6 ay uzatildi. Bu uzatmalar 2003 e kadar devam etti.

Turk Silahli Kuvvetleri ve Turkiye, Muavenet ile verilmek istenen mesaji anlayamamisti. Ama ABD nin ulkemiz ve bolgemiz icin planlari vardi. Anlamamakta direnince 1995 de Turk Generalleri hizadan cikti dediler. Irak a mudahelede yer almak istemeyen Ecevit i tasfiye etmek icin Kara Carsamba olarak bilinen 2001 Turkiye Ekonomik Krizini manipule ettiler ve Erdogan liderliginde AKP yi iktidara getirdiler. Erdogan a zorluk cikaran TSK yi itibarsizlastirmak icin 4 Temmuz 2003 de Turk Askeri nin kafasina cuval gecirdiler. Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlarla projelerinde gorevlendirdikleri AKP nin onunu actilar. Ve gunumuze kadar geldik!

Sehitlerimize rahmet diliyorum.

Saygilar sunarim

ILK KURSUN


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder