27 Haziran 2017 Salı

'AYKIRI DOKTOR'A BERAAT

27-06-2017

AKP zihniyetinin kurguladığı Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun, hakim ve savcı seçme ve değerlendirme sisteminin bir ürünü işte bu karar.
Adam karar yazmış, kararda kendi kendini yanlışlamış.
Benzer durumlarda küretaj imkanı ve hakkı olduğunu belirtmiş, ama bu hakkın kullanılmasını engelleyen doktoru haklı çıkartmış.
Neymiş efendim bebeğin yaşam hakkı varmış.
Ulan sığır hakim sen daha ilk satırda benzer durumlarda ailenin böyle bir hakkı ve imkanı olduğunu kendin yazmadın mı?

Sebep nedir?
Tamamen dini, adam yasa masa iplemiyor, keyfi karar veriyor.
İşte bu yüzden türbanlı hakim savcı olmaz.
Dinini işine karıştıran adam bir boka yaramaz.

Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA      


'AYKIRI DOKTOR'A BERAAT

İsmail SAYMAZ 26 Haziran 2017

12 yıl önce çocuk yapmaya karar veren Patoğlu çifti, daha anne karnındayken oğulları Süreyya'nın down sendromlu olduğuna ilişkin belirtileri fark etmediği gerekçesiyle doktora dava açtı. Sağlık Yüksek Şurası'nın Çelik'in tıp kurallarına aykırı davrandığı yönündeki görüşüne rağmen mahkeme, ceninin yaşam hakkının öncelikli olduğunu vurgulayarak doktorun beraatine karar verdi.

Mücella ve İlhami Patoğlu çifti 2005 yılında dünyaya ikinci bir çocuk daha getirmek istedi. Patoğlu hamileliğinin üçüncü ayında Batı Bahat Hastanesi'ne giderek, kadın doğum uzmanı Ali Çelik'e muayene oldu. 3 Kasım 2005'te Süreyya Patoğlu dünyaya geldi. Sekizinci gününde bebeğin down sendromlu olduğu anlaşıldı. Patoğlu çifti, testlerde down sendromlu olabileceğine ilişkin bulgular ortaya çıkmasına rağmen bebeğin doğumuna neden olduğu gerekçesiyle Çelik hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan dava açtı.

Küçükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde süren davada Dr. Çelik hakkındaki iddiaları reddetti. Batı Bahat Hastanesi de ortaya çıkan risklerin hasta dosyasına doktor tarafından not düşüldüğünü, hasta protokol kayıt defterine işlendiğini, hastanın sözlü olarak uyarıldığını ve hasta takip kartının Patoğlu'na verildiğini savundu. Patoğlu ise bir uyarıda bulunulmadığını ve kart verilmediğini söyledi.

DOKTOR İDDİALARI REDDETİ

Görüşü alınan Yüksek Sağlık Şûrası, 1-2 Ekim 2015'teki kararında, Dr. Çelik'in tıp kurallarına aykırı davrandığı sonucuna vardı. Şûranın 16-17 Mart 2017'deki kararında ise döllenmenin başladığı anda down sendorumunun başladığı, tedavi imkânının olmadığı, Çelik'in davranışı ile durum arasında bir nedensellik olmadığı da ifade edildi.

Mahkeme 18 Mayıs'taki son duruşmada beraata karar verdi. Gerekçeli kararda, Süreyya Patoğlu'ndaki rahatsızlığın yaradılıştan kaynaklandığı ve gebelikte yapılacak müdahaleyle giderilmeyeceği ifade edildi. Bahse konu suçun oluşması için kamu zararı ve kişilerin mağduriyeti koşulunun arandığı belirtildi. Down sendorumlu bebeklerde gebeliğin sonlandırılması yoluna gidilebileceği, bunun anne ve babanın inisiyatifinde olduğu, hukukun belli süre ve şekil şartlarında cevaz verdiği kaydedildi. Ancak ceninin yaşam hakkının öncelikli olduğu, down sendorumunun bir mağduriyet olarak kabulü ve gebeliğin sonlandırılması halinde bireyin yaşam hakkının elinden alınacağı vurgulandı.

http://www.hurriyet.com.tr/aykiri-doktora-beraat-40502208

 
a45UyF587661-170627162404 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/06/27  19:27 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Tok olan acin halinden anlamaz derler; ama bazen, ac olan da acin halinden anlamiyor...!

Dostoyevski – Ezilenler

Her asirdaki insanlarin en iyilerinden dunyaya getirildim.

Buhari

EINSTEIN ve MUSEVILIK
Benim icin Yahudilik tum diger dinler gibi en cocukca batil inanclarin vucut bulmus halidir.
For me the Jewish religion like all others is an incarnation of the most childish superstitions.

Kaynak: Albert Einstein in a letter to Beatrice Frohlich, December 17, 1952; Einstein Archive 59-797; from Alice Calaprice, ed., The Expanded Quotable Einstein, Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 2000, p.217.


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder