2 Ağustos 2017 Çarşamba

ATATÜRK'ÜN GERÇEK ADI KEMAL Mİ KAMAL MI, ÖĞRENELİM...ATATÜRK'ÜN GERÇEK ADI KEMAL Mİ KAMAL MI, ÖĞRENELİM...

İşte iddialar ve cevabı...

Atatürk'ün Gerçek Adı Kemal mi, Kamal mı?

Atatürk hakkında tartışılan birçok konu bulunmaktadır. Genellikle araştırılmadan, kulaktan dolma bilgilerle tartışılan pek çok konu büyüyerek Atatürk'ü karalama kampanyalarına dönüşmektedir.

Bunlardan biri de Atatürk'ün isminin Kemal mi, Kamal mı olduğu sorunudur. Bu isim sorunun ortaya attığı tartışmalar ilginç bir şekilde Atatürk'ün Yahudi olduğu iddiasına varacak kadar sapmıştır. Bu yazıda, asılsız iddialar

Sinan Meydan'ın Panzehir isimli çalışmasından bir kesitle açıklığa kavuşturulacaktır.

"Atatürk'ün Gerçek Adı Kemal Değil, Kamal'dır!"

Atatürk bir Türkçe aşığıdır.

Atatürk, 1934 yılındaki Soyadı kanununun –toplumsal amaçların yanında- Türkçeyi güçlendirmek için bir araç olarak görmüştür. Bu çerçevede halkı Türkçe soyadı kullanmaya özendirmek için önce kendisi ikinci adı olan Arapça Kemal'i, Türkçe Kamal biçiminde yazıp söylemiştir. Daha sonra Türkçe Atatürk soyadını almıştır. Yetmemiş çevresindeki neredeyse herkese Türkçe soyadları vermiştir.

Atatürk düşmanlığının "cahil milli sporu" haline geldiği bugünlerde Atatürk'ün bir süre Kemal adını Kamal olarak yazıp söylemesi tartışma konusu olmuştur. Buradan hareketle Atatürk'ün Yahudi olduğunu iddia eden ileri zekalılar bile çıkmıştır.

Kamal konusunda Benoit Mechin, Atatürk'ü anlattığı "Kurt ve Pars" adlı kitabında şunları yazmıştır: "..Örnek olmak üzere de kendi ismi olan Mustafa Kemal'i Kamal şekline soktu. Kamal Türkçe kale manasına geliyordu. Sonra da Atatürk, yani Türklerin babası diye bir soyadı aldı."

Şevket Süreyya Aydemir de Tek Adam adlı eserinde şöyle açıklamıştır:

"Bilindiği gibi 19.9.1921'de Büyük Millet Meclisi ona Gazi sanını verdi. Adı Gazi Mustafa Kemal oldu. Türkçeleştirme hareketleri sırasında bir aralık Kemal adını Kamal gibi kullanma hareketleri görüldü. Buradaki Kamal kelimesi galiba kale manasına alınıyordu. Nihayet Atatürk soyadı kanunlaştı."

21 Haziran 1934'te 2525 sayılı Soyadı Kanunu kabul edilmiştir. Bu kanunun uygulama zamanı yaklaşırken İsmet Paşa ve 22 arkadaşı Meclis Başkanlığına verdiği tek maddelik bir kanun teklifiyle, "Kamal özadlı Cumhurbaşkanımıza Atatürk soyadı verilmesi…"ni istemiştir. Teklif oybirliğiyle kabul edilerek Mustafa Kemal Paşa'nın öz adının Kamal (sonradan Kemal ve soyadının Atatürk olması 2587 sayı ile kanunlaştırılmıştır.

Atatürk Kemal yerine Kamal adını ilk kez 4 Şubat 1935 tarihli bir seçim bildirisinin sonunda kullanmıştır. İstanbul'da Dolmabahçe Sarayında kaleme aldığı "Milletvekili seçimi dolayısıyla ulusa bildirisi"ni Kamal Atatürk şeklinde imzalamıştır. Söz konusu bildiri basına "Önderimiz Kamal Atatürk'ün Ulusa Seçim Beyannamesi" şeklinde yansımıştır.

Atatürk'ün Mustafa Kemal adı yerine Kamal Atatürk adını kullanmaya başlamasının nedeni, Atatürk düşmanlarının iddia ettiği gibi din düşmanlığı değil, Arapça karşıtlığı ve Türkçe sevgisidir. Yani işin özü din değil dildir, dil. Atatürk eğer dinsel gerekçelerle hareket etmiş olsaydı, her şeyden önce kendisine verilen Gazi unvanını kullanmazdı. Ancak o, 1934 yılına kadar resmen, ömrünün sonuna kadar fiilen Gazi unvanını üstelik bir ad olarak kullanmıştır. Hatta çevresindekiler çoklukla kendisine Gazi diye hitap etmiştir.

Atatürk'ün soyu sopuyla uğraşan soysuzların acaba kaç tanesi bu boyutta bir Türklük şuuruna, Türkçe aşkına sahiptir?

Sinan Meydan, Panzehir Gerçeğe Çağrı, İnkılap Yayınları

LİNK : http://www.bilgeturkstrateji.com/m/haber/ataturk-un-gercek-adi-kemal-mi-kamal-mi-ogrenelim.html


a45UyF587661-170802001926 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/08/02  19:32 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Asla baskalarinin hayalleriyle dalga gecme.

Anonim Nasihat

Tevbe Suresi 111.Ayet:

Allah muminlerden, mallarini ve canlarini, kendilerine (verilecek) cennet karsiliginda satin almistir.
Cunku onlar Allah yolunda savasirlar, oldururler, olurler.
(Bu), Tevrat ta, Incil de ve Kur an da Allah uzerine hak bir vaaddir.
Allah tan daha cok sozunu yerine getiren kim vardir!
O halde O nunla yapmis oldugunuz bu alis verisinizden dolayi sevinin.
Iste bu, (gercekten) buyuk kazanctir.

Kur an-i Kerim in bazi ayetlerine iliskin mazeretler:
1- Bu ayetler yanlis tercume edilmis!
2- Bu ayetler yanlis anlasilmaya musait yani herkes anlayamaz!
3- Bu ayetler zaman asimina ugradi yani bugun gecersiz!
4- Bu ayetler cag disi yani Islam da reform yapilmasi lazim!
5- Bu ayetlere iman etmek imkansiz ama yine de ben bir muslumanim!

Mazeretlerin Cevaplari:

1- Diyanet Vakfi Meali ni, konularinda uzman Ilahiyatci Heyet hazirladi. En cok itibar edilen meal. Heyetteki herkesin yanlis tercume yapmasi imkansiz. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
2- Kur an-i Kerim i herkesin anlayabilecegine dair ayetler var* ve zaten bu sebeple indirilmis . Tersi ise adaletsizlik olur cunku herkesin anlayamayacagi ve yanlis anlasilmaya musait bir kutsal kitap gondermek Allah a yakismaz. Bir sakinca da sudur; Muslumanlara siz Kur an i anlamazsiniz, sadece biz anlariz diyen ruhban sinifi olusur ki Islam da ruhbanlik haramdir. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
3- Kur an in, kiyamete kadar , cihansumul(evrensel) yani her zaman ve her yerde hukmunun gecerli olduguna inanmak farzdir. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
4- Allah 21. yuzyilin hayat sartlarini ve yasam bicimini ezelden beri bildigine gore Allah in bu durumu hesaba katmadigi ni iddia etmek Allah a karsi cok buyuk bir iftiradir. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
5- Bu ayetlere iman etmeyenin adi Musluman degil Kafir dir.** Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.

*Bakiniz: Nahl Suresi 89. Ayet, Enam Suresi 38. Ayet, Maide Suresi 15. Ayet, Hac Suresi 16. Ayet.
**Bakiniz: Bakara Suresi 85. Ayet ve Maide Suresi 44. Ayet.

Yalan soyleyin mutlaka inanan cikacaktir. Olmazsa yalana devam edin. Bir seyi ne kadar uzun sure tekrarlarsaniz, insanlar ona o kadar fazla inanirlar.

Joseph GOEBBELS
(Hitler in Propaganda Bakani)


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder