2 Ağustos 2017 Çarşamba

MURAT MURATOĞLU: ŞÖVALYEMURAT MURATOĞLU: ŞÖVALYE

​Üretimi teşvik etmek yerine ithalat yaparak fiyatı düşürmeye çalışmak tam da dünya lideri bir ülkenin yapacağı türden korkunç derecede zekice bir çözüm! Nitekim bunu dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Fransa yıllar önce görüp ödüllendirdi.

Yıl 2012… Yer Fransa… Görkemli bir tören yapılıyor. Fransa'ya hizmetlerinden dolayı layık görünenlere Fransa hükümeti tarafından Şövalye Liyakat Nişanları veriyor.

Geleneksel olarak 1883 yılından itibaren verilen liyakat nişanı ilk kez bir Türk bakanına nasip oluyor. "Chevalier dans l-Ordre du Merite Agricole" yani "Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı" AKP'nin Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından "onur duyularak" alınıyor.

* *

Peki, Türkiye'nin tarım bakanı Fransa'nın şövalyelik unvanını nasıl hak etti?

Fransa özellikle hayvancılıkta sıkıntılı günler yaşıyordu. Hükümetin uyguladığı politikaları protesto eden çiftçiler, başkent Paris'teki dünyaca ünlü Eyfel Kulesi'nin önünde toplanmıştı.

Hayvan yetiştiricileri kendilerine ayrılan 50 milyon Euro'luk yardımı az bulmuş ve koyunlarını Eyfel'in önündeki yeşil alanda otlatmıştı. Paris'in Taksim'i, ünlü Champs Elysees Meydanı'nı işgal etmişlerdi.

Meydana giden yolları kapatan çiftçiler, lastik ve saman yakarak eylem yapmıştı. Çiftçiler, açtıkları pankart ve dövizlerle dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi de protesto etmişti.

*

Çıkış yolu arayan Fransa, Türkiye'yi "hedef pazar" seçti. Fransız Tarım Bakanı, bunun için 5 milyon Euro kaynak ayırdıklarını söylemişti.

Türkiye'de o yıllarda canlı hayvan ve et ithalatı için kapıları açtı. Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, 2010- 2012 döneminde Türkiye Fransa'dan yaklaşık 250 milyon dolarlık canlı hayvan ve et ithalatı gerçekleştirdi.

Kendi yetiştiricisine hayrı olmayan Türkiye, Fransız hayvancılarının beyaz atlı şövalyesi oldu. Samanını bile yurtdışından ithal eden Türkiye'nin Tarım Bakanı pişkin bir şekilde Paris'e gitti, nişanı aldı, onur duydu! Kral yapsalar yeriydi…

* *

Önceki gün alınan kararlara göre sıfır gümrük vergisiyle 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin canlı koyun ve keçi, 75 bin ton taze veya soğutulmuş büyükbaş hayvan eti, 20 bin ton da çeyrek karkas et ithal edilmesinin önü açıldı.

Yanı sıra 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç ithal edilecek. Birileri yine birilerinin şövalyesi olacak.

Tarım ve hayvancılık bugün çökme noktasına gelmedi. Zaten çoktan çökmüştü. Çiftçi diye bir şey kalmadı. Parayı yandaş ithalatçılar ve tekel holdingler aralarında paylaştı. Komisyonlar takır takır hesaba yattı. Hepsi kazandı. Şövalyeler ise dış mihraklar diye ağlaşıp milleti kandırdı.

 
a45UyF587661-170802173243 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/08/02  23:25 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

GOZLERIM
. . . . . .
Gozlerim,
Gozlerim nerde?Seytan aldi, goturdu;
Satamadan getirdi.Gozlerim,
Gozlerim nerde?

Orhan Veli KANIK

Resulullah sav buyurdular ki:
Kim resim yaparsa, Allah onu Kiyamet gunu, yaptigi resim sebebiyle, onlara ruh ufleyinceye kadar azab eder.
Hicbir zaman da ruh ufleyici degildir.

Kutubu Sitte 2168

Degisen Dil ve Insan

Kitabimi az insanlar ve az yillar icin yaziyorum. Uzun omurlu olabilmesi icin daha saglam bir dille yazilmasi gerekirdi. Bizim dilimizin bugune kadarki surekli degismelerine bakilinca, elli yil sonra simdiki halinde kalacagini kim umabilir? Her gun elimizden kayip gidiyor benim yasadigim yillar icinde yari yariya degisti. Simdi artik olgunlasti diyoruz; her cag kendi dili icin oyle der. Hep boyle kacip degistigi surece ben dilimizin bugunku halinde kalmasini ozlemem. Dyi ve yararli yazilar onu kendilerine baglayabilirse baglar, gorecegi ragbet de devletimizin kaderine gore degisir. Onun icin kitabima hic cekinmeden kisisel bircok yazilar koyuyorum. Bunlar bugun yasayan insanlarin isine yaramakla kalir ve orta anlayistan ote ozel bilgileri olan kimi insanlari ilgilendirir. Gordugum bircoklari gibi benim ardimdan da olur olmaz sozler edilmesini istemiyorum dogrusu: Soyle dusunurdu, boyle yasardi; sunu ister, bunu istemezdi; olurken konussa buna sunu der, suna bunu verirdi; onu benden iyi taniyan yoktu, gibi. Kitabimda edep kurallarinin izin verdigi olcude egilimlerimi, sevgilerimi az cok belirtiyorum; bilmek isteyene sozlu olarak daha da serbestce ve ictenlikle acikliyorum duyup dusunduklerimi. Ama bakmasini bilen bu anilarimda her seyi soyledigimi, gosterdigimi gorur. Gorenlere kisacik gostermeler yeter Ust tarafini kendin bulabilirsin. Istenecek, aranip bulunacak hicbir sey birakmiyorum kendimden. Sozum edilecekse, dogru durust, gercege uygun edilmesini istiyorum. Ovmek icin de olsa beni oldugumdan baska turlu gostermek isteyeni yalanlamak icin obur dunyadan seve seve kalkar gelirim. Yasayanlardan bile olmadiklari gibi soz edildigini gormekteyim. Yitirdigim bir dostumu (La Boetie) var gucumle desteklemeseydim, bin bir turlu suret biceceklerdi ona.

Michel de Montaigne : Denemeler


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder