10 Ağustos 2017 Perşembe

YILMAZ ÖZDİL:Testis yiyen balıkYILMAZ ÖZDİL:Testis yiyen balıkGeçen hafta en çok okunan, en çok izlenen haberlerden biri hangisiydi biliyor musunuz…

"Testis yiyen balık" haberiydi!

*

Kızılırmak nehrinde pirana türevi bir balık yakalandı, petshop'tan alınıp akvaryumda beslendiği, bilahare nehre bırakıldığı tahmin ediliyor, literatürde "testis yiyen balık" olarak tanınıyor, bitki tohumlarıyla besleniyor, insanların testislerini bitki tohumlarına benzetip saldırdıkları için bu isimle anılıyor,

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi fen fakültesi uzmanları, nehirdeki pirana yoğunluğu tespit edilene kadar "çıplak yüzülmemesi" konusunda uyardı filan…

*

Sayın ahalimize, bilim bakanımızın ismini sor mesela, sağlık bakanımız kimdir diye sor, pek bilen çıkmaz…

"Testis yiyen balığı" sor, en ince detayına kadar anlatsınlar.

*

Daha bi sene önce darbenin eşiğinden döndük, deniz kuvvetleri komutanı Hasan Temizel midir, İbrahim Tarakçı mıdır diye anket yapsak, kaç kişi doğru cevap verebilir?

Fatih Terim'i yamultan arkadaş kebapçı mıydı, suşi'ci miydi, istisnasız herkes bilir.

*

(Google'a girin lütfen, "Koramiral Adnan Özbal" diye arayın, 45 bin sonuç çıkıyor, "Fatih Terim kebapçı" diye arayın, 238 bin sonuç çıkıyor, merak edilme oranı bir'e beş!)

*

Temmuz ayında kaç şehit verdik, kaç kadının daha, kaç çocuğun daha ocağına ateş düştü, sormayayım…

Magazin sunucusu Murat Başoğlu teknede kimi öptü, bilmeyen var mı?

*

Sayın hükümetimiz 500 bin inek, 475 bin koyun, 75 bin ton kırmızı et, 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirinç ithal ediyor,

Akp'den önce kendi kendine yetebilen Türkiye'nin tarımı dümdüz edilmiş, imha edilmiş, bana mısın diyen yok…

TRT'nin icat yarışmasında finale kalan "organik hoşaf projesi"ni duymayan yok.

*

"Türkiye'de yeni devlet kuruluyor" haberi koy, tıklanıyor…

"Türkiye'nin ünlü çifti boşanıyor" haberi koy, en az üç misli tıklanıyor.

*

Devlet okullarını "değerler eğitimi" kisvesi altında tarikatlara cemaatlere tahsis ediyorlar, umursanmıyor…

Bülent Ersoy'u Katmandu'da Buda zannettiler, trend topic oluyor.

*

(Bu memleketin şuurlu, duyarlı yurttaşlarını tenzih ederim.)

*

Sayın ahalimiz şeyinin keyfinde…

Sanırım o nedenle testis haberi en çok okunuyor.

*

Cumhuriyet yıkılırsa filan çok önemli değil ama…

Maazallah taşağı tehdit altındaysa, işte o fena!

 
a45UyF587661-170809213755 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/08/10  03:28 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Siyasetin Tek Limani Ahlaktir.

Recep Tayyip ERDOGAN(RTE)
Turkiye denilen ulkenin basbakani

Tevfik Pasa Ingiltere ile gizli bir anlasmaya varilarak Osmanli Devleti nin Ingiltere ye bagliliginin saglanmasini istedi.

Yuksek Komiser Amiral Calt Horpe un raporundan. 06.06.1919

Kur an daki Celiskileri Goz Ardi Etme Cabalarinin Yeni Celiskilere Neden Olmasi

Muhammed in, Tanri dan geldi diyerek yerlestirdigi hukumlerin celiskili ya da birbirleriyle tutarsiz olmasi, bir aralik oylesine goze batar ve oylesine halkin tuhafina gider olmustur ki, gerek Araplar, gerek Yahudiler ve Hiristiyanlar onu alaya almislardir. Tanri nin asla hata yapmayacagini, Kur an i sil boz tahtasi haline sokmayacagini, celiskili hukumler koymayacagini soyleyerek, Muhammed i uydurmacilikla damgalayanlar olmustur. Onlarin bu sekilde konusmalarina karsi Muhammed, Kur an i uydurmadigina dair Tanri dan vahiy geldigini soyleyerek isin icinden siyrilmaya calismistir. Bu amacla Kur an koydugu ayetlerden biri soyledir:

Ey Muhammed sana, Kur an i kendiliginden uydurdu derler; de ki, Uydurdumsa sucu bana aittir ... (Hud Suresi, ayet 35).

Bunu yaparken, Kur an da, celiski bulunmadigini, cunku celiski ve tutarsizlik gibi seylerin insana ozgu olup, ancak insan yapisi kitaplarda (sozlerde) bulunabilecegini, oysa ki, Tanri dan sadir olan sozlerde boyle bir sey olamayacagini anlatmak uzere su ayeti koymustur:

(Eger Kur an) Tanri dan baska bir yerden gelseydi, onda birbirini tutmaz bircok (celisme) olurdu (Nisa Suresi, ayet 82).

Fakat, isi biraz daha saglama almak icin, ayetlerin zamana ve ihtiyaca gore Tanri tarafindan degistirildigini soyleyerek, celiskili gibi gorunen ayetlerin kaldirilmis oldugu kanisina yer vermistir. Nahl Suresi ne koydugu su ayeti okuyalim:

Bir ayetin yerini bir baska, ayetle degistirdigimizde -ki Allah indirdigini gayet iyi bilir onlar Muhammed e, Sen sadece uyduruyorsun derler. Hayir, oyle degildir (Nahl Suresi, ayet 101).

Bunu pekistirmek uzere de, Allah diledigini mahveder, diledigini birakir (Rad Suresi, ayet 39) seklindeki ayetleri ornek vermistir. Anlatmak istemistir ki, Tanri, her yarattigini diledigi gibi yok edebildigi gibi, diledigi ayetleri nesh eder , yani kaldirir ya da degistirip yerine bir baskasini koyar veya oldugu gibi birakir. Bu dogrultuda olmak uzere, Kur an koydugu ayetlerden bir digeri soyledir:

Herhangi bir ayetin hukmunu yururlukten kaldirir veya unut-tufursak, onun yerine daha hayirlisini veya benzetini getiririz... (Bakara Suresi, ayet 106).

Yani Tanri, koymus oldugu ayetlerden herhangi birini kaldirmak istedigi zaman, onun yerine daha iyisini , daha hayirlisini ya da benzerini koymakta oldugunu bildiriyor! Ancak, Muhammed, bu tur ayetleri one surerek Kur an da celiski olamazmis, yani Tanri celiskili hukum koymazmis kanisini yaratmaya calisirken, cok daha sakincali celiskilere neden olmustur. Bir yandan Tanri yi, Hic yanilmayan, din gununun sahibi olan, her seyin hakimi, ilim ve hikmetin kokeni, ebediyetler ve ezeliyetler boyunca hata islemez olan, her seyi en mukemmel bir sekilde onceden hesaplayan, her yaratigin kaderini daha dogmadan once deftere yazan olarak tanimlarken, yani Tanri nin asla yanilmaz, asla hata yapmaz, her seyi en mukemmel ve ek$iksiz, en hayirli sekliyle dusunur ve yapar oldugunu belirtirken, diger yandan bu ayni Tanri nin, her seyi en iyi sekliyle dusunemedigini, en isabetli sekilde karar veremedigini, hayirli hukmun ne oldugunu bilemedigini, hata isleyebildigim ve bundan dolayi koydugu ayetlerin hukmunu yururlukten kaldirip, yerine daha hayirlisini veya benzerini koydugunu soylemistir.

Tanri yi hem hata yapmaz hem de hata yapar sekilde, tanimlamakla yeni celiskilere sebebiyet vermistir. Fakat, Kur an in uydurma olmadigini ve celiskili hukumler kapsamadigini belirtmek amaciyla, Tanri dan vahiy geldigini soylemesine ve ornegin, (Eger Kur an) Tanri dan baska bir yerden gelseydi, onda birbirini tutmaz bircok (celisme) olurdu (Nisa Suresi, ayet 82) seklinde ayetler yerlestirmesine ragmen, Muhammed, halktan kisilerin kendisi hakkinda yalanci , uydurucu ya da meczub diye konusmalarini onleyememistir. Onleyebilmek icin, iyice guclenmeyi beklemistir. Nitekim, Medine ye gecip de, taraftarlarinin sayisinin arttigini ve giderek guclendigini gordugu an, kendi aleyhinde konusanlari kilic yoluyla susturmaktan geri kalmamistir. Yaratmis oldugu korku ve dehset havasi sayesinde, artik hic kimsenin kendisini uydurmacilikla ya da celiskili hukumler koymakla damgalamaya cesaret gosteremeyecegini dusunmustur.
https://kuranelestirisi.wordpress.com/2011/12/30/kurandaki-celiskileri-goz-ardi-etme-cabalarinin-yeni-celiskilere-neden-olmasi/


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder