10 Ağustos 2017 Perşembe

RIFAT SERDAROĞLU: METAL YORGUNU MU / DOLAR VURGUNU MU?RIFAT SERDAROĞLU: METAL YORGUNU MU / DOLAR VURGUNU MU?


Erdoğan, teşkilatlarını sık-sık topluyor "sizde metal yorgunluğu var" diye fırçalıyor, teşkilatlarını şaibeye bulaşmakla suçluyor ve değiştirmekle tehdit ediyor!

Sanki AKP teşkilatlarında görev almak için kapıda bekleyen katar-katar insan varmış gibi!

Bu saatten sonra AKP'ye gidecek kişinin ya aklı yoktur ya da tepedekiler gibi cebini doldurmak istiyordur.

Siyasette alt kademelerde görev yapanlar için en zor şey, "Şaibeli liderini-hırsız bakanlarını müdafaa zorunda kalmaktır!"

Devlet Bankası Genel Müdürünün evindeki ayakkabı kutularında milyonlarca dolar bulunur, Bakan veletlerinin yatak odalarından balya-balya döviz fışkırır, para sayma makineleri çıkar, lideri oğluyla telefonda sıfırlama pazarlığı yaparken "pişti" olur, Bakan'ın biri tv'de "Ben niçin istifa edecekmişim, Başbakan ne emretti ise ben onu yaptım.

İstifa edecekse o etsin" der, dünün gariban hocası Milletvekili olmuş ilçeye son model Mercedes'le gelir, hepsinin savunmasını yapmak günahsız ilçe başkanına kalır!

*

İlçe Başkanı sokakta yürürken esnaf komşusu arkasından seslenir;

"Başkan, hadi yine iyisin, dolarlar senin ayakkabı kutularından fışkırıyormuş!

Bize yok mu?"

İlk seferinde duymazdan gelir ama lafların arkası kesilmez ki!

Bir-iki-üç-on beş derken dayanamaz ve İl Başkanını arar!

"Başkanım ben artık kimseye cevap veremiyorum.

Bir toplantı düzenleyeyim, gel sen anlat" diye yalvarır.

İl Başkanı da dertlidir!

"Ben Milletvekillerine söyleyeyim, onlar anlatsın" der ve adamı başından savar!

*

İlçe Başkanı bir taraftan dükkanını ayakta tutmaya çalışır, diğer taraftan da İlçe binasının masraflarıyla boğuşur.

Yönetimini toplar ve "Arkadaşlar, canıma yetti artık!

Bir taraftan milletin dedikodusu, diğer taraftan masraflar.

Herkes elini cebine atsın yahu" der.

İlçe Sekreteri Kasap Kâmil söz alır;

"Başkan, ihaleyi biz mi yapıyoz?

Avantayı biz mi alıyoz?

Hem çoluk çocuğun nafakasını harcıyoz hem adamların hırsızlıklarını örtmeye gayret ediyoz hem de metal bilmemneyi diye fırça yiyoz!

Yetti gari, benden bu kadar istifa ediyom ben.

Ben de, ben de, ben de diye sesler yükselir İlçe Başkanı dımdızlak tek başına kalıverir!

*

O sırada lider, tv' de konuşmaktadır;

"Teşkilatlarda bir yorulma görüyorum.

Buna metal yorgunluğu diyoruz.

Ne yapmalıyız, çok çalışmalıyız!

Yorulan arkadaşlarımız kenara çekilsin, yeniler gelsin.

Kimse kusura bakmasın, benim bu konuda affım yoktur…"

*

Ertesi gün Genel Merkezden gelen emirle İlçe Başkanı görevden alınmış ve yerine başkası atanmıştır!

Tebligatı alan Başkan, ilçenin tek meydanına çıkar ve bağırmaya başlar;

"Ulan Allahsızlar, ulan terbiyesizler!

Siz her türlü b.ku yiyin, ceremesini biz çekelim!

Oğlanın vakfına bir defada 100 Milyon Dolar avanta gelecek, siz susacaksınız!

Yahu ben değil 100 Milyon Doları, bir arada 5 Bin Doları görmedim.

Sonra bizi görevden alın, daha düne kadar Genel Merkeze hırsız diyen adamı yerime ilçe başkanı tayin edin!

Biz metal yorgunu olduk, siz dolar vurgunu yapmaktan yorulmadınız be!

Aha ben de istifa ediyom gari, alın partinizi başınıza çalın…

*

Değerli Okurlar;

Benzeri konuşmalar, şu an AKP teşkilatlarının çoğunda yapılmaktadır.

Yakında bu çıban patlar ve ne kadar pislik varsa ortaya çıkar.

İşte siz o zaman seyreyleyin gümbürtüyü…

*

Eee ne demiş atalarımız;

Akşamdan yediğin hurmalar, sabah olunca fena tırmalar…

 
a45UyF587661-170810203035 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/08/11  01:26 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

Sanatsiz kalan bir milletin hayat damarlarindan biri kopmus demektir.
1923.

K.Ataturk

Mitolojik varlik ejderha
A RAF 107.bunun uzerine musa asasini yere atti.
O hemen apacik bir ejderha oluverdi!
SUARA 32.bunun uzerine asasini birakiverdi, o hemen bir apacik ejderha kesildi.

Hakimler Kediler Arasindan Secilmelidir

24 Temmuz 2013

Kamuda basortusune serbestlik konusulmaya devam ediyor. Anlam veremiyorum, boyle bir konunun tartisilmasi dahi abes. Kamu calisanlari basortusu takmamali.

Oncelikle basortusu bize ait bir kiyafet degil. Disaridan geliyor hep bunlar. Oysa ki mini etek olsun, askili bluz olsun, bunlarin mesela binlerce yillik gecmisi var. Gordugun zaman Iste Anadolu bu! diyecegin turden, simsicak, bozkir kokusunu hissettigin kiyafetler... En eski Turk devletlerinde bile mini etege rastlarsiniz. Gizli bir kaynagimdan aldigim bilgiye gore Orhun Anitlari civarinda yapilan kazilarda sekiz bin yillik mini etek ve straplez bulunmus. Ama halka aciklanmiyor. Tarihci Feridun Duzagac in Eski Turk Devletlerinde Etek Boylari kitabinda bahsi gecer. Son derece samimi bir uslupla yazilmis enfes bir kitaptir. Okumadim.

Ayrica etrafimizdaki insanlar basortusu takarsa biz de bundan etkilenmez miyiz? Ben etkilenirim sahsen. Etrafimda uc kisi basortusu taksin, hop bir bakmissin ben de gecirmisim kafama. Yazik degil mi bana?

Ote yandan zaten basortusu Kuran da yok. Benim bir arkadasimin enistesi bakmis. Yokmus. Bulamamis yani. Ilahiyat alimlerinin dediklerine mi inanacagim yoksa arkadasimin enistesine mi? Elbette arkadasim enistesine inanirim, obur turlusu arkadasimi incitir. Bence dostluk dedigin boyle olmali.

BASORTULU ITFAIYECI AYRIMCILIK YAPAR MI

Gelelim kamu calisanlarina basortusu serbestisi getirildiginde ne olacagina... Az once minik bir beyin firtinasi yaptim ve aklima bazi sorular takildi:

Basortulu belediye otobus soforu: Basi acik bir yolcu Kaptan orta kapiyi acar misin dediginde acacak mi? Yoksa sirf basortusu takmadi diye Dugmeye bassaydin kardesim deyip yoluna devam mi edecek? Bunlar onemli, benim bu endiselerimi gidermek zorundasiniz. Sonucta endiseli ve modern bir insanim. Operaya bayilirim.

Basortulu itfaiyeci: Bir evde yangin ciktiginda Iceride namahrem vardir dusuncesiyle yangina mudahale etmezlik yapacak mi? Ya da haremlik-selamlik mantigiyla sadece kadinlarin oturdugu kisimlara mi su $ikacak?

Basortulu santral gorevlisi: Bir kamu kurumunu aradiginizda Kadinsaniz 1 e, bulug cagina gelmemis bir erkekseniz 2 ye, bulug ve uzeri bir erkekseniz No ya basiniz ve derhal o telefonu kapatiniz diyecek mi? Erkeklerle gorusmeyen bir santral gorevlisi nasil olur bana aciklar misiniz?

Basortulu hakim: Hakimler dis gorunuslerinde tarafsizliklarini gosterme adina hicbir isaret tasimamalidir deniyor. Aynen katiliyorum. Bu yuzden basortululer hakim olmamali. Fakat su anki hakimler de tarafsiz degiller, bunu da unutmamak lazim.

HAKIM CINSIYETSIZ OLMALI

Bir hakimin kadin veya erkek olmasi cok seyi degistirebilir. Kocasindan siddet goren bir kadinin $ikayetci oldugu davada kadin hakimin kadina, karisini aldatan bir erkegin davasinda erkek hakimin erkege daha yakin davranabildigi bilinen bir gercektir. Durum boyleyken cinsiyetini gizlemeyen bir hakim de aslinda tarafsiz gorunme ilkesini ihlal etmektedir.

Peki neden hakimler bu konuda en ufak bir adim atmiyorlar. Hakime bakiyorsun, apacik erkek. Ustelik erkek oldugunu gizlemeye de calismiyor. Adeta ben buradayim dercesine bir de biyik birakmis. Boyle coskun, dolu dolu, evet bu bir erkek dedirtecek cinsten biyiklar... Erkek hakim ozunde erkek olabilir, ozel hayatinda tam bir erkek gibi davranabilir ama burasi mahkeme. Burada tarafsizligini gostermek adina biraz efemine hareketler yapmasi, ne bileyim Ayy yaa karar veremiycem sindi ufff s.s. gibi ifadeler kullanmak suretiyle cinsiyetini gizlemesi gerekmez mi? Diger yanda kadin hakime bakiyorsun, o da masallah makyajiyla, saclariyla adeta ben kadinim diye bagiriyor. Tarafsiz gorunme ilkesinden bir gram nasiplenmemis.

Gorunen o ki, sadece basortusu degil hakimin kadin veya erkek, dolayisiyla insan olmasi durumunda tarafsiz gorunme sansi yok. Iste bu yuzden diyorum ki, hakimler kedilerden secilmelidir.

PEKI NEDEN KEDILER

Neden kurbagalar, kutup ayilari veya ahtapotlar degil de kediler? dediginizi duyar gibiyim. Gercekten koseye $ikistiran sorular bunlar. Ahtapotlari kafadan eleyebiliriz, sekiz tane kolu olan bir canlinin el altindan neler yurutebilecegini kestirmek guc. Bir koluyla karari imzalarken kalan 7 koluyla asagida para saymayacagini kimse garanti edemez. Kutup ayilari da birkac Eskimo davasina bakabilirler sadece, cografi sartlar yuzunden. Kurbagalara hic girmiyorum bile, bir kurbaganin hakimlik yapabilecegini dusunuyorsaniz doktora gorunmenizde fayda var.

Oysa kediler hakimlik icin idealdir. Bir kere, rusvet alamayacaklarina eminiz. Cunku kediler nankor hayvanlardir. Be insafsiz, be vicdansizin kizi, be nankor kedi dizeleri kedilerin karakteri konusunda saglam ipuclari vermektedir. Bu onlara herhangi bir iyilik yaptiginizda size en ufak bir geri donus yapmayacaklari manasina gelir. Bir kediye 100.000 lira para dolu bir canta verin, donup tesekkur etmez. Hatta icinde kedi mamasi yoksa cantayi acip bakmaz bile.

Ayni zamanda herhangi bir davada taraf tutmayacagi da kesindir. Insanlarin aralarindaki anlasmazliklar onu zerre kadar ilgilendirmez. Kedilerin tek derdi arada sirada surtunecegi bir bacak, biraz sut ve sobadir. Butun bunlar zaten mahkeme salonunda bulunabilen seyler.

MART AYLARINDA SORUN OLABILIR

Iste bu yuzden durust ve tarafsizligiyla bilinen kediler hakim yapilmalidir. Elbette kedilerin iletisim konusunda bazi $ikintilari var. Hemen her olaya miyav seklinde tepki veren hayvanlardan bahsediyoruz. Acaba sanigi suclu mu buldu, yoksa tahliyesine mi karar verdi anlamak tabi ki zaman alacaktir. Ozellikle mart aylarinda onlari mahkeme salonunda tutabilmek de kolay degil, bunun farkindayim. Ama mahkemelerin tarafsizligi adina bu yumurcaklara guvenmeliyiz, cunku adalet sisteminin guvencesi onlar olacaktir.

Peki kedinin cinsiyeti ne olacak? Erkek bir kedi erkeklerin tarafini tutmaz mi mesela? dediginizi duyar gibiyim. Gercekten de mevzunun suyunu cikarmakta ustunuze yok. Kedinin cinsiyeti onemli degil. Zaten uzaktan bakinca afedersiniz kadin mi erkek mi oldugunu kimse anlamiyor. Kucagina alip yakindan incelemen lazim ki goresin. Kusura bakmayin ama koskoca mahkeme baskanini da kimse kucagina alip disi mi erkek mi diye kontrol edemez. Ayiptir bu, yuce mahkemeye saygisizliktir.

Hakimin tarafsiz karar vermesi vicdani ve hukuk bilgisiyle degil tamamen disaridan nasil gorunduguyle ilgilidir. Bu yuzden basortululerin neden kamuda calismamasi gerektigini en guclu argumanlarla anlattigimi saniyorum. Umarim yetkililer bunlari dikkate alir.

http://beyinsizadam.net/
lukasaluka@gmail.comGrup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder