10 Ağustos 2017 Perşembe

ÜRETEN KAPİTALİZMDEN KÖPEKBALIĞINAÜRETEN KAPİTALİZMDEN KÖPEKBALIĞINA

10 Ağustos 2017

Kendini her daim yenilmez olarak gösteren kapitalizm, emperyalist karaktere bürünerek bir bakıma yok olma aşamasına girmiştir.

Üreten kapitalizmden köpekbalığına

Dünya ekonomik dengeleri hızla değişiyor. Toplumlar ya da devletler iktisadi anlamda çıkmaz sokaklara girmek üzere. Kendini her daim yenilmez olarak gösteren kapitalizm, emperyalist karaktere bürünerek bir bakıma yok olma aşamasına girmiştir. Bununla beraber bugünün küresel ekonomik sistemi, liberalizmin teorisyenleri olan Adam Smith'lerin ya da David Ricardo'ların, hatta Marx'ın tahlil ettiği liberal ekonomik sistem değildir. Değişen her şey gibi iktisadi sistem de değişmiş liberalizm yerini neo-liberalizme bırakmıştır. Sonuç olarak da geçmişten günümüze neo-liberalizmle ilgili sayfalarca kitap yazılmış, teorik olarak defalarca tanımlanmıştır. Ancak zaman birçok şeyi bize gösterdiği gibi şuan ki neoliberalizmin bizim kafamızda kalıplaştırdığımız neoliberalizmle aynı olmadığını göstermiştir. Bu durumu bazı örnekler üzerinden açıklamak daha yerinde olacaktır.

İKİ ÖRNEK

İktisatçılarımız küresel gıda devi Kraft-Heinz'ı iyi bilirler. Kraft-Heinz, ABD merkezli bir gıda devi ve sahibi ABD'nin en zengin 2. adamı ve dolar milyarderi olan Warren Buffett. Şirket dünya ekonomik pazarında 'köpek balığı' olarak tanımlanmakta. Yani bünyesine aldığı bir şirketi büyütmek amacında değil aksine onu tıpkı köpekbalıkları gibi parçalayıp, bitirmek istemekte. Satın aldığı şirketlerde üretim azaltılmakta, fabrikalar kapanmakta ve işçiler işten çıkarılmaktadır.

Kraft-Heinz, 2010 yılında İngiltere merkezli başka dünyanın en büyük şekerleme şirketi olan Cadbury'yi 17 milyar dolar vererek satıl aldı. O dönem birçok iktisatçı bu satışın İngiltere ekonomisine darbe vuracağı gerekçesiyle kaşı çıkmıştı ancak satış gerçekleşti.

Geçtiğimiz aylarda ise yine başka bir küresel gıda devi olan İngiltere-Hollanda ortaklığında kurulan ve Unilever şirketini 143 milyar dolar vererek satın almaya çalıştı. Bu satın alma girişiminden sonra Unilever hisseleri bir anda 35 dolardan 50 dolara çıktı. Unilever CEO'su Paul Polmann, bu girişimin mali ve strateji k bir amacının olmadığını, dolayısıyla teklifi reddettiklerini açıkladı. Bu durum küresel ekonomik camiada bir deprem etkisi yarattı. İngiltere'nin çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesiyle devreye İngiltere başbakanı Theresa May girdi ve daha önce Kraft'ın 2010 yılında İngiliz gıda üreticisi Cadbury'nin satın almasını, karşı çıktığı bu tip şirket birleşmelerine örnek olduğunu, hükümetin teklifi yakından izleyeceğini ifade etti. Nihayetinde Kraft-Heinz şirketi Unilever'e yaptığı teklifi geri çekti ancak önemli ölçüde hisse kaybından dolayı şirket ekonomisi önemli kayıplar yaşadı.

Kraft-Heinz örneğinde görüldüğü üzere aslında neoliberalizm o kadar gözü doymaz bir noktaya geldi ki kendi karakterinde olan şirketler birbirlerini bitirmeye çalışıyor. Küresel bir gıda şirketi gelip değerinin çok fazlasını vererek başka küresel bir şirketi satın alıp parçalayabiliyor. Önüne kim geçerse, kim engel olmaya çalışırsa silip süpürmeye çalışıyor. Buna karşın emperyalist karaktere sahip İngiltere bile kendi çıkarlarını korumak için ABD'li şirkete müdahale edebiliyor.

YEM OLMAKTAN KURTULMAK

Son tahlilde küresel ekonomi içerisinde çok ciddi savaşlar yürütülmekte ve bu savaşların galipleri sadece kendilerinin olduğu, üretimin olmadığı bir sistem kurmak istemekte. Aslına bakarsanız bu savaş uzun zamandır var, ancak savaşın 'büyüklerinin' birbirlerini yok etme girişimlerine yeni yeni şahit oluyoruz. Amacı üretmek olmayan ve sadece yok etme dürtüsüyle hareket eden koca koca şirketler bir birlerine saldırıyor. Bu yaşanan gelişmeler de bize iktisadi analizler konusunda yeniden düşünmemiz gerektiğini gösteriyor. Görünen o ki kitaplardaki teoriler, pratiğe pek uymuyor ve kafamızdakilerin dışında gelişmeler yaşanıyor. Bu örneklerin önümüzdeki dönemde hızla artacağını görebiliriz ve bildiklerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekebilir.

http://www.ilk-kursun.com/haber/330412/ureten-kapitalizmden-kopekbaligina/

 
a45UyF587661-170810172843 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/08/10  19:32 2  65  alelma@yahoogroups.com


 Charles Bukowski

Cocugunu yedi yasinda namaza baslatmayan, on yasinda devamli namaz kildirmayan ebeveyn buyuk bir sorumluluk altindadir.

Mehmet Sevket Eygi
Murtecilerin cok sevdigi ve onemsedigi fikir adami.

Belediye baskani adayligim hayirli olsun

14 Subat 2014

Gecen gun odamda oturup onumuzdeki yerel secimlerde hangi partiye oy verecegimi dusundum. Yorucu saatler sonunda bir neticeye ulasamadim. AK Parti, CHP ve MHP yi cok begeniyordum, peki hangisini secmeliydim?

Tam umitsizlige dusmustum ki kafamda bir i$ik yandi. Madem karar veremiyorsun, dedim kendi kendime, neden kendin aday olmuyorsun? Sacmalama dedim. Sacmalamiyorum gayet ciddiyim dedim, kafayi mi yedin dedim, agzini bozma dedim.

Kendi icimde yasadigim kavgayi buyutmemek adina buyukluk gosterip sustum. Kararimi vermistim, belediye baskani olacaktim.

Oncelikle adayligimin herkese hayirli olmasini diliyorum. Gelelim icraatlara. Ilk icraatlar cok ozeldir. Belediye baskani oldugumda ilk icraatta cok heyecanlanacagim, orasi kesin. Ama zamanla alisirim.

Dernek ve esnaf ziyaretlerini artiriyoruz

Bir belediye baskani, omrunun ortalama yedi yilini ziyaretlerle geciriyor. Niye? Adam Corum ili Firsatli ilcesi Surprizli koyu icin dernek kurmus, belediye baskani olarak ziyaret etmesen aliniyorlar. Bizden size oy yok diyorlar. Yav sen kac hanesin? Adamdaki ozguvene bak. Oy vermeyecekmis. Sen onu bunu birak da o dernegin olayi ne, onu acikla. Butun gun okey, batak oynuyorsunuz. Dunyada okey oynamak icin dernek kuran yegane millet biziz. Madem dernek kuracaksin, yelpazeyi az genislet. Komple Firsatli ilcesi desen olmuyor mu? Illa sizin koyden mi olacak? Digerleri kotu insanlar mi?

Ama gorunen o ki, dernek ziyaretleri tutuyor, bu yuzden ben de oyunu kuralina gore oynayacagim. Mevcut dernek ziyaretlerini tam iki katina cikaracagim. Ziyaret edilmemis tek bir dernek kalmayacak. Iki arkadas tavla oynamak icin bile bir araya gelmis olsalar, onlari ziyaret edecegim.

Esnaf ziyaretleri de artacak. Cunku anladigim kadariyla esnaflar uc-dort gunde bir belediye baskanlarini gormezlerse guvensizlik sorunu yasiyorlar. Acaba belediye baskanimiz bizi sevmiyor mu, aramizda bir problem mi var, mesaj da atmadi diye dusunup bunalima giriyorlar. Kendilerini ise veremiyorlar.

Her yeri pankartla donatacagiz

Su anda benim yasadigim semtte hemen her sokakta belediyenin calistigina dair pankartlar asili. Belediye calisiyormus. Bozuk degil yani, calisiyor. Dunyada bunun kadar sacma baska bir pankart varsa o da sudur: Camasir makinesi calisiyor. Ben evimin balkonuna bunu asiyor muyum? Bir belediyenin normal olarak calismasi gerekmiyor mu zaten? Ilanlar, pankartlar yeni bir seyi haber vermek icin degil midir?

Ama cicegi burnunda bir siyasetci olarak bu oyunu da kuralina gore oynayacagim. Halk bundan memnunsa, onlari daha da memnun etmek bizim isimiz. Su anda semtte en cok gordugum pankartlar:

Belediye calisiyor...

Sinava giren ogrencilerimize basarilar dilerim

Kandilinizi tebrik ederim.

Bunlari artirmayi planliyorum. Halkla daha da ic ice olmak lazim:

Nasilsiniz

Gunaydinlaaaaaaar

Yeni kaldirimlarimiz hosunuza gidiyor degil mi?

Beyler nabiyonuz yaa, belediyeye gelin laflariz.

Halk buna bayilacak.

Kaldirim ve AVM ye yukleniyoruz

Pek cok belediye baskani kaldirim sever. Bazilari icin bu bir tutku haline gelmistir. Yapar, bozar, yeniden yapar. Hep daha iyinin arayisindadir. Ustelik bu, belediyenin calistigini gosterme adina muthis bir harekettir. Bu yuzden kaldirimlari ayda bir degistirecegiz.

Bir baska belediye baskani hobisi ise her turlu bos alani AVM ve is merkezlerine donusturmektir. Istanbullular olarak ihtiyacimiz olansa bilakis yeni bos alanlar. Fakat bir belediye baskaninin secim oncesinde Tam yuz yirmi bina yiktik demek yerine Tam yuz yirmi bina diktik demesi, insanlara daha iyiymis gibi geliyor. Isbu sebeple benim donemimde binaya doyacaksiniz. Istanbul da cok cok az bos alan kaldiginin farkindayim. Degerli secmenlerden rica ediyorum, bes on metrekare bile olsa, gordugunuz bos alanlari lutfen bana ihbar edin.

Nikah memurlarina yetki falan vermeyecegiz

$ik $ik goruyoruz, nikah memuru kafasina gore nikah kiyiyor. Kardesim sen neye dayanarak bu nikahi kiydin diye soruyoruz, belediye baskaninin bana verdigi yetkiye dayanarak diyor. Ne diyebilirsin ki adama? Adam yetkiyi almis, istedigi iki insani nikahlayabiliyor. Peki soruyorum, bu ne kadar guvenli? Nikah memuru tutup beni tanimadigim yasli bir kadinla evlendirse hayatim kararmaz mi?

Bu yuzden belediye baskani oldugumda tum nikahlari ben kiyacagim. Evlilik cuzdanini da kadina degil, erkege verecegim. Erkeklerin hafizasi zayif, bir sure sonra bu kadinin burada ne isi var deyip onu tehdit olarak algiliyor ve dovuyorlar. Ulkede bu kadar kadinin siddete ugramasinin baska bir izahi yok. Evlilik cuzdanini erkege verecegim ki, o kadini aslinda korumasi gerektigini bilsin.

Kopruleri atiyoruz

Trafik sorununu bitiriyoruz. Trafigin en buyuk sebebi kopruler. Demek ki kopruler ortadan kalktiginda sorun da kalmayacak. Buradan yola cikarak iki adet Bogaz Koprusu nu luks restorana donusturecegiz. Oyle bir manzarada yemek yemenin keyfini dusunun. Peki insanlar karsiya nasil gececek diye sordugunuzu duyar gibiyim. Bilincli secmen diye buna derim ben, helal olsun. Sorunun cevabina gelirsek. Gecmeyecekler. Evet, karsiya gecmeyecekler. Bu ne ya, cani $ikilan kita degistiriyor. Adam Atasehir de oturuyor, kahvalti yapmak icin Bebek e geciyor. Insafsiz! Sonra da abi koprude trafik cok fena yeeaaa diye agliyor. Dunyada topu topu alti tane kita var. Sen ikisinde birden yasamak istiyorsun. Boyle yagma yok. Asya daysan orada kal. Aksam yemegine Afrika ya gidiyor musun? Gitmiyorsun. Boyle dusun.

Adayligim hayirli ugurlu olsun. Onumuzdeki hafta yeni vaatlerim ve ozgecmisimle karsinizda olacagim. Simdi gidip bizim bakkali bir ziyaret edeyim.

http://beyinsizadam.net/
lukasaluka@gmail.com


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder