1 Ağustos 2017 Salı

YILMAZ ÖZDİL: BÜYÜKERŞENYILMAZ ÖZDİL: BÜYÜKERŞEN

01 Ağustos 2017Gündem

90 bin evladımızı kaybettiğimiz Sarıkamış'ta "Sarıkamış Şehitleri Anma Şenliği" yapılıyordu! Hem vallahi hem billahi, şuursuzluk öylesine hakimdi ki, şehitleri anmak için bizzat devletin valiliği tarafından "şenlik" düzenleniyordu, davul zurna eşliğinde halay çekiliyor, cirit oynanıyor, uçurtma yarışması yapılıyordu.

*

Bugün eğer Sarıkamış trajedisini hakettiği hüznüyle, hakettiği onuruyla anıyorsak, bunu, Profesör Bingür Sönmez'e borçluyuz. Sarıkamış doğumlu olan Bingür Sönmez, mesleğiyle hiç alakası olmadığı halde, en ufak maddi manevi beklentisi olmadan, Sarıkamış'ı hakettiği şekilde kavrayabilmemiz için adeta hayatını vakfetti, devletin yapamadığını, hükümetlerin yapamadığını yaptı, Sarıkamış Dayanışma Grubu kurdu, her sene Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü düzenledi, Sarıkamış'a dair kitaplar yazdı, medyanın dikkatini Sarıkamış'a çekti. Kendisine teşekkür mahiyetinde… Sarıkamış'ta Sarıkamış'ın Akp'li eski belediye başkanı tarafından silahla vuruldu! Ölümden kılpayı kurtuldu. Sarıkamış şehitleri'ni dünyaya tanıtan adam, Sarıkamış'ta şehit oluyordu.

*

Bugün Göbeklitepe diye bir yere sahipsek, bunu Alman arkeolog Profesör Klaus Schmidt'e borçluyuz. İnsanlık tarihini değiştirdi. Ölene kadar, 20 sene boyunca tırnaklarıyla kazıdı, Türkiye'ye kazandırdı. Geçen ay Şanlıurfa'daki evini soydular iyi mi! Kamyoneti kapıya dayadılar, klimalarını, buzdolabını, koltuklarını, kazı notlarını çaldılar, höyük yağmalar gibi yağmaladılar, perdeleri bile götürdüler.

*

Kadıköy'ü Kadıköy yapan isimlerden biri, Müjdat Gezen'dir. Bahariye'deki tiyatrosuyla, Ziverbey'deki Sanat Merkezi'yle, dile kolay, beş bin sanatçı yetiştirdiği Türkiye'nin ilk ve tek ücretsiz konservatuarıyla, 20 katlı apartman dikmek yerine, tapusunu öğrencilerinin üzerine yaptığı tarihi köşküyle, dara düşmüş emektarlara sahip çıktığı Sanatçı Evi'yle, para yerine insan biriktiren gönül kumbarasıdır. Benzin bidonuyla gelip kundakladılar!

*

Kastamonu Cide denince ilk akla gelen isim, hiç tartışmasız Rıfat Ilgaz'dır. Daima Cide'yi yazdı, daima Cide'yi tanıttı, Kastamonulu olmaktan onur duyardı, soyadı kanunu çıktığında hiç düşünmedi bile, Ilgaz Dağı'nı soyadı aldı. Kastamonu Cide'nin öz evladı Rıfat Ilgaz'ın ismini silmeye kalktılar Kastamonu Cide'de!

*

İzmir Selçuk'taki Şirince'yi Sevan Nişanyan sayesinde öğrendik. Sadece biz değil, dünya da ondan öğrendi. Şirince'yi yoktan var etti. Tarihi dokuyu, geleneksel mimariyi koruyarak, gariban köylülerin yoksulluk kaderini değiştirdi, turizmden ekmek yemelerini sağladı, sadece Şirince'de değil, tüm Türkiye'deki "butik otel" kavramını ona borçluyuz, küçük oteller bilincini Türkiye'ye o yaydı. Kendisine borcumuzu ödedik… Şirince'de kaçak lüks villa yaptığı gerekçesiyle 11 sene hapis cezası verdik, hapse attık! Lüks villa denilen alt tarafı dört duvar köy eviydi, sadece 60 metrekareydi, üç senedir yatıyordu, itirazları sonuçsuz bırakıldı, bileti kesilmişti, sekiz sene daha yatacaktı, firar edip Yunanistan'a sığınmak zorunda kaldı.

*

Porsuk çayında gondollar dolaşıyor, senfoni konserlerinde kuyruk oluyor, merdiven boşluklarında bile yer olmuyor, opera-bale kapalı gişe oynuyor, iddia ediyorum, şehir tiyatrosu Türkiye'nin en iyi kadrosuna sahip, sırf onları izleyebilmek için haftasonları Eskişehir'e gidiyorum, kurtuluş savaşı, cam, balmumu, örneği olmayan müzeler, milyon metrekare büyüklüğünde, ayaklarımızı yoran ruhumuzu dinlendiren parklar, planetaryum, gençlik merkezleri, denizi yok ama plajı var, yelken kullanmayı öğrenebiliyorsun, caddeler heykellerle süslü, engelli yurttaşlarımızın kimseden yardım almadan dolaşabildiği, sosyal hayata katılabildiği Türkiye'deki tek şehir, Masal Şatosu'nu Kapadokya'dan fazla turist geziyor, sürekli beş yıldızlı otel yapılıyor, eskiler iyi bilir, 20 sene önce bu şehirde çiçekçi bile yoktu, şu anda Türkiye'nin ve dünyanın en önemli markaları mağaza açıyor, dünya çapında "örnek şehircilik" ödülleri kazanıyor. Bu mucizeyi yaratan, Mustafa Kemal aydınlanmasının vücut bulmuş hali, Profesör Yılmaz Büyükerşen'e yumruk atıldı, silah çekildi, namluya mermi sürüldü, vatandaşlar araya girmeseydi, vuracaklardı!

*

Nereye faydan varsa…

Orada saldırılıyor.

*

Urfa'nın "şanlı" direnişini kim örgütledi mesela?

Kuvayi milliye.

Kime saldırıyorlar orada?

Atatürk'e.

*

(İnsan Hakları Anıtı'nın önünde kimseye zarar vermeden oturanların sadistçe kolunu kırıyorlar, Atatürk Anıtı'na orakla vuran yobaza, kibarca rica ediyorlar.)

*

Birbirinden bağımsız olaylar gibi görünüyor ama…

"Bireysel iyiliğe" karşı "kurumsal kötülük" hakim oluyor aslında.

sözcü

 
a45UyF587661-170801201007 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/08/01  21:23 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Zaman kendine uymazsa, kendini zamana uyduranlar.

Hz.Ali

Ahzab Suresi 50.Ayet:

Ey Peygamber!
Mehirlerini verdigin hanimlarini, Allah in sana ganimet olarak verdigi ve elinin altinda bulunan cariyeleri, amcanin, halanin, dayinin ve teyzenin seninle beraber goc eden kizlarini sana helal kildik.
Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istedigi takdirde, kendisini peygambere hibe eden mumin kadini, diger muminlere degil, sirf sana mahsus olmak uzere (helal kildik).
Kuskusuz biz, hanimlari ve ellerinin altinda bulunan cariyeleri hakkinda muminlere neyi farz kildigimizi biliriz.
(Bu hususta ne yapmalari lazim geldigini onlara acikladik) ki, sana bir zorluk olmasin.
Allah bagislayandir, merhamet edendir.

Kur an-i Kerim in bazi ayetlerine iliskin mazeretler:
1- Bu ayetler yanlis tercume edilmis!
2- Bu ayetler yanlis anlasilmaya musait yani herkes anlayamaz!
3- Bu ayetler zaman asimina ugradi yani bugun gecersiz!
4- Bu ayetler cag disi yani Islam da reform yapilmasi lazim!
5- Bu ayetlere iman etmek imkansiz ama yine de ben bir muslumanim!

Mazeretlerin Cevaplari:

1- Diyanet Vakfi Meali ni, konularinda uzman Ilahiyatci Heyet hazirladi. En cok itibar edilen meal. Heyetteki herkesin yanlis tercume yapmasi imkansiz. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
2- Kur an-i Kerim i herkesin anlayabilecegine dair ayetler var* ve zaten bu sebeple indirilmis . Tersi ise adaletsizlik olur cunku herkesin anlayamayacagi ve yanlis anlasilmaya musait bir kutsal kitap gondermek Allah a yakismaz. Bir sakinca da sudur; Muslumanlara siz Kur an i anlamazsiniz, sadece biz anlariz diyen ruhban sinifi olusur ki Islam da ruhbanlik haramdir. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
3- Kur an in, kiyamete kadar , cihansumul(evrensel) yani her zaman ve her yerde hukmunun gecerli olduguna inanmak farzdir. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
4- Allah 21. yuzyilin hayat sartlarini ve yasam bicimini ezelden beri bildigine gore Allah in bu durumu hesaba katmadigi ni iddia etmek Allah a karsi cok buyuk bir iftiradir. Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.
5- Bu ayetlere iman etmeyenin adi Musluman degil Kafir dir.** Hal boyle iken bu mazeret gecersizdir.

*Bakiniz: Nahl Suresi 89. Ayet, Enam Suresi 38. Ayet, Maide Suresi 15. Ayet, Hac Suresi 16. Ayet.
**Bakiniz: Bakara Suresi 85. Ayet ve Maide Suresi 44. Ayet.

Suleyman Celik: SEVR ANTLASMASI NDAN GUNUMUZE

scelik44@gmail.com

10 Agustos 1920 de Osmanli Imparatorlugu ile Birinci Dunya Savasi nin galipleri arasinda, Turk Ulusu nun olum fermani olan Sevr Antlasmasi imzalandi.

Internette kolayca bulabileceginiz Sevr haritasinda gorececeginiz uzere Osmanli ya, Sultan in halifecilik oynamasi icin, kucuk bir yer birakilmaktadir. Gercekte Muslumanlarin halifesi rolunu oynayarak Ingiltere nin kuklasi olmasi ve onun Islam ulkelerini somurmesine tinsel aracilik yapmasi dusunulmustur.

Aslinda Osmanli ya birakilan bolgenin Karadeniz kiyisinda, bir Pontus Rum Devleti kurulmasi icin Ingiltere soz vermistir. Yani gercekte Turklere Ic Anadolu da denizi olmayan kucuk bir alan birakiliyordu.

Turkiye Buyuk Millet Meclisi (Gazi Meclis) 19 Agustos ta aldigi kararla bu antlasmayi gecersiz saydi. Imzalayanlari ve onaylayanlari Vatan Haini ilan etti. 7 Ekim de Ankara Istiklal Mahkemesi Sevr i imzalayan Hadi Pasa, Riza Tevfik, Resat Halis ve Damat Ferit Pasa yi idama mahkum etti.

Imkansizi mumkun kilan Buyuk Dahi Gazi Mustafa Kemal Pasa nin onderliginde bir araya gelen Turk Ulusu, Ulusal Kurtulus Savasi sonunda kendisine bu antlasmayi dayatanlari dize getirerek olum fermanini kabul etmedigini dunyaya duyurdu. Ardindan Lozan Baris Antlasmasiyla Sevr tarihin cop sepetine atildi. Ne yazik ki gunumuzde Lozan tartisilir olmus, onun bir yenilgi oldugunu one surenler ortaya cikmistir. Boyle sapkinlara Sevr haritasini gosterin. Baska soze gerek yok.

Ancak emperyalistler kolay kolay pes etmezler. Bizim planlarimiz uzun erimlidir. Gerceklesmediginde bekletir ve kosullar olustugunda yeniden ortaya sureriz derler.

Ingiliz Bas Delegesi ve muttefiklerinin sozcusu Lord Curzon Ismet Pasa ya Lozan da demistir ki bak general, tum isteklerimizi ret ediyorsun. Bunlari ben cebime koyuyorum. Ulken harap ve yoksul. Para bizde ve (yaninda bulunan ABD Delegesi Amiral Bristol u gostererek) bunlarda var. Yarin borc almak icin gelip onumuzde diz cokeceksin. O zaman cebimdekileri cikarip hepsini alacagim.

Lord Curzon Ataturk doneminde cebine koyduklarindan zirnik alamamis, hatta dostlugunu kazanmak icin Krallarini ayagina gondermislerdir. Fakat ne yazik ki Ataturk ten sonra gelenler Lozan in kazanimlarini, ozellikle 2.Dunya Savasi sonrasinda Ingiltere nin yerini alan ABD ye kaptirmislardir.

Sovyetler Birligi nin dagilmasiyla dunyanin tek super gucu olan ABD hedef buyutmus, mazlum uluslarin ulusal devletlerini toptan ortadan kaldirmaya karar vermistir. Medyayi, yazarlari, (sozde) bilim insanlarini, ozellikle yerel isbirlikci/hain etki ajanlarini kullanarak kuresellesme ve dunya vatandasligi masallari ile ulusal devletleri cagdisi ilan eden, ulusal kahramanlari gozden dusurmeye, ulusal refleksleri koreltmeye yonelik; ote yandan din ve mezhep ayriliklari ile mikro milliyetcilikleri one cikaran butuncul bir bilgi kirliligi (desinformasyon) olusturma ve beyin yikama kampanyasi baslatildi. Yeni planlar yapildi, taktik ve stratejiler gelistirildi. BOP ve bunun gelistirilmisi GOP bu kapsamda yapilan planlardir. Bu planlar cercevesinde Sevr benzeri yeni haritalar servis edilmeye baslandi.

Bu yeni emperyal stratejiyi goz onune alarak, ulkemizde son yillarda yasananlari, yazilanlari, konusulanlari dusunun ve buna gore yeni haritalari yeniden degerlendirin.

Ataturk e ve silah arkadaslarina, Rauf Denktas a vb. yapilan saldirilari buna gore degerlendirin. Ulkenin bolunmez butunlugu icin canini ortaya koymus, gazi olmus ulusal kahramanlarimizi intihara surukleyecek derecede, alcakca yapilan saldirilari dusunun.

Ulusal birligimizi simgeleyen ozdeyislerin ortadan kaldirilmasini, TC nin resmi dairelerin logosundan silinmesini, andimizin yasaklanmasini ve en onemlisi bayragimizin yakilmasi, hatta askeri garnizonda gonderinden indirilmesini, buna karsilik bolucu teror orgutunun bayragi ile elebasinin posterlerinin her yere asilmasini toplumun bir tepki vermeksizin sessizce izlemesini buna gore degerlendirin.

VE TEKRAR TEKRAR IYI DUSUNUN! NEREYE GIDIYORUZ?..


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder