10 Temmuz 2017 Pazartesi

ARMAĞAN KULOĞLU : YÜREĞİMİZ AĞZIMIZDA BEKLEDİKARMAĞAN KULOĞLU : YÜREĞİMİZ AĞZIMIZDA BEKLEDİK15 yıldır Kıbrıs görüşmeleri her başladığında, "Bu sefer hangi tavizleri vereceğiz? Neleri kabul edeceğiz? Ya anlaşma olursa" diye yüreğimiz ağzımıza geliyor. Müzakereler sonuçlanmayınca da derin bir "oh" çekiyoruz. Çünkü hiçbir anlaşmanın Türk tarafının lehine olması mümkün değil. Allah'tan Rum tarafı mızıkçılık yapıyor da kurtarıyoruz. Bu sefer de aynı şey oldu. Yine "oh" dedik. Ancak bunun karşı tarafacın bir stratejisi olduğunu bilmek durumundayız.

İsviçre'den gelen haberler endişe vericiydi

Gelen haber ve beyanlara bakıldığında durum, Annan Planı'ndan da vahimdi.

Toprak tavizini içeren haritanın önceki müzakerede açıklanması, Rumları heveslendirmişti. Asker sayısını %80 azaltacağımız, sonra bunun da altına çekeceğimiz, garantörlüğü de esnetebileceğimiz konuşuluyordu. "Mutlaka sonuç alınacak" söylemi de sıkıntı yaratmıştı.

Türk Dışişlerinin önce "böyle bir şey yok", sonra da "sıfır asker, sıfır garanti kabul edilemez" demesi şüphe yaratmıştı. Bu şüphe doğru çıktı. Çünkü Rumlar her iki konuda da geri adım atmamakta ısrarlıydı. Türk tarafı, sıfırdan fazla asker ve birazcık garantiyi kabul edebilecek gibi bir intiba veriyordu.

Hükümet sözcüsü "Diğer meseleler çözülmeden güvenlik ve garantiler konusunda geri adım atılmayacaktır. Harita ve toprak meselesi de bu çerçevede ele alınabilir. Türkiye olarak olumlu yaklaşıyoruz" demişti. Demek ki güvenlik ve garantilerde geri adım atılabilecekti.

İngilizlerin üslerden biraz toprak verebileceği jesti, Türk tarafını toprak vermeye zorluyordu. Zaten Türk tarafı da %25'e razı olacak bir görüntü vermişti. Kalan topraklara Rumların da yerleşmesi, adanın Rum hâkimiyetine geçmesi anlamına geleceği hâlâ anlaşılamamıştı. "Paket çözüm" denen konu bunları kapsıyordu.

Müzakereler Türk kamuoyundan saklanıyor, son derece gizli tutuluyor, Türk tarafı çözüm için formüller üretiyor, Türkiye'deki yönetim de çıkan haberler için asılsız diyordu. Ancak müzakerelerdeki iddia ve ayrıntıları Rum basını duyuruyor, bu gelişmeler endişeleri gittikçe artırıyordu.

Görüşmelerin bu şekilde geçeceği belliydi

Müzakerelerin bu kapsamda yürüyeceğini bilmemek mümkün değil. Şimdi Rumlar yine masadan kalktı. Müzakere sonuca ulaşmadı ama bir sonraki müzakere, her zamanki gibi, verilen tavizler Rum tarafınca cebe konmuş olarak başlayacak.

Müzakereler Türk tarafına bir şey kazandırmaz. Kaybeden taraf daima biz oluruz. Rumların tam hâkimiyet peşinde olduğu bilinmeli.

Türk tarafı bugüne kadar masadan kalkan, müzakereye yanaşmayan taraf görüntüsü vermek istemedi. Ancak ABD Başkan Yardımcısının dahi anlaşma yapılması baskısının arkasındaki gerçeği de görmek gerekiyor.

Müzakereye katılanların ve onları yönetenlerin, KKTC ve sahip olunan haklar için herhangi bir katkıları olmadı. Bu nedenle taviz vermeye hakları yok. Bir daha mevcut durumu elde etmemiz söz konusu değil. Mevcut statü en iyi durumumuz. Bize bu durumu bahşedenler minnetle anılmalı, bu uğurda şehit ve gazi olanlara da şükran burcumuz olduğu unutulmamalıdır. Kıbrıs'ın Girit olmasına fırsat verilmemelidir.

Kıbrıs konusu, özelleştirmedeki gibi, miras yemeye benzemez.

Artık noktayı koymak gerekiyor

Son olduğu söylenen müzakere de sonuçsuz kalmıştır. Artık daha önce de söylendiği gibi herkes kendi yolunda gitmelidir.

Konu sadece KKTC'yi değil, ondan daha fazla Türkiye'yi ilgilendirir.

KKTC; Ada'daki Türkler için, siyasi haklara sahip, güven içerisinde, hür ve egemen olarak varlıklarını devam ettirebilecekleri bir vatana sahip olunması meselesidir.

Kıbrıs; Türkiye için tarihi miras, güvenlik, güvenirlik ve prestij konusudur. Ulusal güvenliğin yanında Doğu Akdeniz'deki etki alanının kısıtlanmasına engel olunması ve millî menfaatlerinin korunması meselesidir.

Türk tarafı için bir Kıbrıs meselesi yoktur. Artık KKTC'nin bağımsızlığının tanınması için gayret gösterilmeli, adı da KKTC değil, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC) olmalıdır.

Rumlara bir kere daha teşekkür etmeli, bir daha müzakere yapılmasına da fırsat verilmemelidir. Yüreğimiz hep ağzımızda. Yeter artık.

Armağan KULOĞLU 

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yuregimiz-agzimizda-bekledik-43441yy.htm

 
a45UyF587661-170710180922 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/07/10  18:20 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Her davranisin atasi, bir dusuncedir.

EMERSON

Anadolu da bir patirti, bir gurultu, kongreler, beyannameler falan, sanki bir sey yapabilecekler.
Blof yapmanin sirasi mi?
Hangi teskilatin, hangi kuvvetin var?
Bu ne hayal.
Kuzum Mustafa, sen delimisin?

Yazar Refi Cevat Ulunay - 1919

Levent ERTURK : BIR AFRIKA YARATILIS OYKUSU - TANRI BUMBA

levbaba@yahoo.com

Bir Orta Afrika halki olan Boshongo kabilesinin yaratilis miti. Boshongolar, Tanri ya Bumba derler.

***

Baslangicta, karanliklar icinde, sudan baska hicbir sey yoktu. Ve Bumba yalnizdi.

Bir gun Bumba, karninda cok siddetli bir aci hissetti. Ogurdu, zorlandi, kasildi ve sonra Gunes i kustu. Boylece her yeri i$ik kapladi. Gunes in isinlari suyu kurutmaya basladi, ta ki Dunya nin kara uclari gorunene kadar. Siyah kumsallar ve kayaliklar gorulebiliyordu. Fakat yasayan hicbir sey yoktu.

Bumba, Ay i ve yildizlari kustu, simdi gecenin de kendi isigi vardi.

Fakat Bumba nin hala karni agriyordu. Bir kere daha ogurdu ve ortaya dokuz tane canli cikti: Koy Bumba isimli bir leopar, sorguclu kartal Pongo Bumba, timsah Ganda Bumba, ve Yo isimli kucuk bir balik, sonra, yasli kaplumbaga Kono Bumba; ve leopar kadar hizli hareket eden, olumcul, guzel Simsek Tsetse; sonra beyaz balikcil Nyanyi Bumba, ayrica bir bocek, ve Budi isminde bir keci.

Bunlarin hepsinden sonra insanlar geldi. Bir suru insan vardi, fakat sadece bir tanesi Bumba gibi beyazdi. Onun adi Yoko Lima idi.

Ortaya cikan yaratiklar diger yaratiklari dogurmaya basladi. Balikcil butun kuslari yaratti, caylak haric. Timsah ise yilan ve iguanayi yaratti. Keci, butun boynuzlu yaratiklari olusturdu. Kucuk balik Yo, tum denizler ve sulardaki baliklari yaratti. Bocekten diger bocekler cikti. Yilanlar kivrilarak cekirgeleri ortaya cikardilar ve iguana boynuzu olmayan tum hayvanlari cikardi.

Sonra, Bumba nin uc oglu dunyanin geri kalanini bitireceklerini soylediler. Ilk oglu Nyonye Ngana beyaz karincalari yaratti fakat gorevini bitirebilecek kadar guclu degildi, bu yuzden oldu. Yine de karincalar hayattan ve varolmaktan mutlu olarak topragin derinliklerine indiler, corak topraklari kapladilar ve yaraticilarini onurlandirdilar.

Ikinci ogul, Chonganda, muhtesem agaclarin, otlarin, ciceklerin, bitkilerin fiskirdigi yesil bir alan yaratti. Ucuncu ogul, Chedi Bumba, farkli bir seyler yapmak istedi, fakat tum cabalarina ragmen Kite isimli bir kustan baska sey yaratamadi.

Butun bu yaratiklar icinde sadece Simsek Tsetse sorun cikariyordu. Basa o kadar cok bela olmaya basladi ki sonunda Bumba onu gokyuzune kovaladi. Insanlar atesi bilmiyorlardi, Bumba onlara agaclardan nasil ates cikarilacagini ogretti. Onlara, her agacin icinde ates bulunur dedi ve sonra agaci delip atesi nasil ozgurluge kavusturacaklarini anlatti. Bugun bile, bazen Simsek Tsetse yeryuzune sicrar ve etrafa zarar verir.

Sonunda, butun yaratma isleri bittiginde, Bumba baris icindeki koylere yurudu ve insanlara dedi ki: Bu mucizelere sahip cikin. Onlar size aittir.

Boylece Bumba, yaraticimiz ve ilk atamiz, her gun gorup kullandigimiz tum mucizeleri yaratti ve insanlarla diger yaratiklar arasindaki barisi sagladi.

***

Kaynak:

Maria Leach, Baslangic, dunyanin her yerinden yaratilis mitleri, Boshongo kabilesi bolumu (The Beginning, New York, 1956, pp.145-6; translated and adapted from E. Torday and J. A Joyce, Les Boshongo, pp.2)

Tercume: Levent Erturk
https://leventerturk1961.wordpress.com/2015/08/26/bir-afrika-yaratilis-oykusu-tanri-bumba/

- - - - - -

Saygi deger insanlar;

Afrika halklarindan Boshongo kabilesinin yaratilis inancini anlattigim yazima dileyenler blogumdan ulasabilirler.

Not:Bu tur mitlerdeki tanrilara tapmiyorum.
Sadece okumayi ve farkli seyler ogrenmeyi seven bir insanim.
Lutfen kimse,sen bunlara mi tapiyorsun seklinde sorular sormasin.
Aslinda bunubelirtmem gereksiz, fakat ne yazik ki bazi gruplarda okuduklarini anlamaktan aciz insanlar bulunuyor.
Boyle bir hatirlatmada bulundugum icin hepinizden ozur dilerim.

Levent Erturk.

- - - - - -

Ayni uyariyi ben de tekrar edeyim.
Idrak yollari tikanmis cok insan var maalesef

Oraj POYRAZ


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder