31 Temmuz 2017 Pazartesi

GAMZE KOLCU : CEZAEVİNDEKİ HASTANEDELER

 


GAMZE KOLCU : CEZAEVİNDEKİ HASTANEDELER

30 Temmuz 2017

OHAL kararnameleriyle ihraç edilmelerinin ardından "İşimi istiyorum" talebiyle başlattıkları açlık grevi bugün 145'inci gününe giren tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, cuma gecesi Sincan Cezaevi Kampüsü Hastanesi'ne götürüldü. Avukatları "Zorla sedyeye bağlanıp götürüldüler" dedi.

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) talebi üzerine, 26 Temmuz'da tutuldukları cezaevinden Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu'na götürülen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın sağlık durumları hakkında rapor alınmıştı. İki eğitimcinin cezaevi hastanesine naklinde bu rapor gerekçe gösterildi. Avukatları cuma gecesi yaşananları, önceki günkü görüşte öğrendiler. Özakça ve Gülmen'in avukatı Ebru Timtik, "Açlık grevinin 143'üncü gününde bir insanı zorla sedyeye bağlayarak, bir diğerini ise çarşafa sararak hastaneye götürmek insanlık dışı bir eylem" dedi.

MÜDAHALE ETTİRMEDİLER

Gülmen ve Özakça'nın hastanede tutulduğunu ancak bilinçleri açık olduğu için herhangi bir müdahaleye izin vermediklerini belirten avukatları Timtik, Hürriyet'e şunları anlattı:

"Kurul, 'iki insan hayati tehlike altındalar. Hapishanede ve yalnız başlarına kalamazlar' diyor. Ancak aynı kurul, 'Tutukluluklarının ertelenmesine gerek yoktur' hükmünde de bulunuyor. Ortada çok önemli hukuk garabeti var. Nuriye ve Semih tutuklu oldukları için onların tahliyesine ancak bir mahkeme karar verebilir. Tutuklamanın ne zaman yapılacağına karar vermek onların haddine değil, mahkemelerin kararıdır. Yarın (bugün) mahkemeye gideceğiz ve raporu göstereceğiz. 'Onların dışarı çıkabilmesinde yetkisi olan sadece sizsiniz. Bu hakkınızı kimsenin gasp etmesine izin vermeyin' diyeceğiz. Mahkemeye sorumluluklarını hatırlatacağız. Bugün ayrıca AİHM'ye yaptığımız acil tedbir talepli başvurumuzu raporlar ışığında yineleyeceğiz. Cuma gecesinden bu yana hastanede tutuluyorlar. Nuriye'nin de Semih'in de bilinçleri son derece yerinde ve açık olduğu için bedensel herhangi bir müdahale yapılmasına izin vermiyorlar."

SARILMAYA KIYAMAZKEN

Semih Özakça'nın kendisi gibi açlık grevinde olan eşi Esra Özakça, zorla hastaneye götürme haberini duyduğunda çok üzüldüğünü belirtti. Esra Özakça,

"Ardı ardına yaşadığı ikinci şiddet vakası.

Zor kullanılarak sedyeye bağlamışlar.

Biz görüştüğümüzde sarılmaya bile kıyamazken eziyet ediyorlar.

Nuriye ve Semih'in daha fazla sahiplenilmesi gerekiyor"

dedi.

AVUKAT TEPKİSİ: 'BU MU HEKİMLİK'

AVUKAT Selçuk Kozağaçlı da sosyal medya hesabı Twitter üzerinden,

"30 günde 21 uzman doktor;

7 rapor, 3 muayene.

Ortak görüş:

'Hayati tehlike, kalıcı sakatlık riski.'

Neyi bekliyorsunuz?

Ne bekliyorsunuz!

Tam teşekküllü kurul konuşmuş:

'Yaşamı tehlikede,

yalnız kalamaz,

hapiste kalamaz.'

Ne yapalım?

'Hastanede tutuklu tutun!

' Bu mu hekimlik?"

mesajı paylaştı.

http://www.hurriyet.com.tr/cezaevindeki-hastanedeler-40535557

 
a45UyF587661-170731160918 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/07/31  16:23 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

Butun bir hasat,bir kivilcim yuzunden elden gidebilirmis..

Anlamli sozler

Turkler kendi gucleri ile adam olamaz.
Ingilizler elimizden tutup bizi kurtaracak.

Yazar Refi Cevat Ulunay -21.05.1919

Turker Erturk: MUAVENET.
Kasten vurdular-Mesaj verdi-Mesaj anlasilmadi

1 Eki, 2015

Muavenet in 2 Ekim 1992 de Display Determination-92 (Kararlilik Gosterisi-92) adli NATO tatbikati sirasinda Ege de ABD ucak gemisi Saratoga nin atesledigi 2 adet Sea Sparrow hava savunma fuzesiyle vurulmasinin uzerinden tam olarak 23 yil gecti.

Fuzeler geminin kalbi sayilabilecek kopruustu ve SHM (Savas Harekat Merkezi) gibi yerlerin yakinina isabet etti. Fuzelerin isabeti sonucunda geminin komutani Deniz Kurmay Yarbay Kudret Gungor dahil olmak uzere 5 sehit ve 22 yarali verdik. Donemin ABD Disisleri Bakani Lawrence Ealeburger haberi Washinton Buyukelcimiz Nuzhet Kandemir e geminizi batirdik ozur dileriz diye iletti.

Olay gece yarisi yesil periyot olarak adlandirilan tatbikat disi bolumunde meydana geldi. Saratoga ve Muavenet Ege de Saroz Korfezi yaklasma sularindaydilar. Bildiginiz gibi Ege nin her iki tarafi NATO muttefikleriyle (Turkiye ve Yunanistan) cevrilidir. Ayrica civarda tatbikati veya ABD gemilerini yakindan izleyen Rus ve Cin harp gemileri mevcut degildi. Bunun anlami Saratoga dahil ABD harp gemilerinin yuksek hazirlik durumunda veya tetikte olmasini gerektiren herhangi bir durum yoktu.

KASTEN VURDULAR

Sea Sparrow satihtan havaya atilan, 19 km. menzile sahip, 231 kg agirliginda, 3,6 metre boyunda ve yakla$ik 170 bin ABD dolari maliyete sahip yari aktif radar gudumlu bir fuzedir. Sea Sparrow bir hava savunma fuzesi olmasina ragmen satihtan satiha yani suustu hedeflerine de atilabilme ozelligine sahiptir.

Sea Sparrow fuzesi atabilmek tek bir kisinin tabancayi eline alip ateslemesi gibi kolay bir sey degildir. Yine bu fuzenin firlatilabilmesi SHM de vardiya tutan bir subayin kolunu atesleme dugmesine yanlislikla carpmasi aciklamasi ile de izah edilemez. Fuzenin kazaen ateslenebilmesinin onune gecebilmek icin sistem cok sayida emniyet tedbirini icermektedir. Fuzeyi basari ile atesleyebilmek icin 6 asamadan gecilmesi ve gemi komutanin onayinin alinmasi gereklidir. Ayrica fuze at ve unut (fire and forget) turu bir gudumlu mermi degildir. Fuze ateslendikten sonra hedefini vurabilmesi icin bilgiye ihtiyaci vardir. Bu nedenle atan geminin hedef gemisini (Muavenet) radarla aydinlatmasi gereklidir.

Sonuc olarak olayin kaza olmasinin imkan ve ihtimali yoktur. Kaza olma sansi bir milyonda bir dahi degildir. ABD, en yetkili agizlarindan bu olayin bir kaza oldugunu acikladi. Ama bize gore Muavenet kasten, isteyerek, bilerek ve planlanarak vuruldu. O zaman akliniza su soru geliyor; ABD nicin bunu yapsin?

MESAJ VERDI

ABD bu olay ile Turkiye ye mesaj vermek istedi. Birincisi stratejik olani; soguk savas donemi sonrasi liderligimde yenidunya duzeni kurulmaktadir. Farkli yol arama kipirdanmalarinin farkindayim. Kayitsiz ve sartsiz izlemen gereken yol benim gosterdigimdir. Ikincisi ise guncel bir sorunla ilgiliydi ama sonuclari itibariyla bu da stratejikti. Cekic gucun Turkiye deki varligi ve yapacagi gorevler benim icin hayati oneme haizdir. Engellenmesi kabul edilemez.

ABD Muavenet i vurarak yakici ve yikici gucunun kucuk bir ornegini vermisti. Sonrasinda da Muavenet e karsilik 8 Knox sinifi firkateyni Turkiye ye cok ucuza vererek havucu da gostermisti.

ABD, kurguladigi yenidunya duzeni icinde Ortadogu yu yeniden sekillendirecekti. Bunun icin Turkiye yi kaybetmemek ve iliklerine kadar kullanmak yasamsal oneme haizdi. Bolgede ikinci bir Israil olmasi planlanan kukla Kurt Devleti nin olusumu icin Cekic guc cok onemliydi. Temmuz 1991 de goreve baslayan Incirlik ve Pirinclik te konuslanmis 77 ucak ve helikopter ile Amerikan, Ingiliz, Fransiz 1862 kisiden olusan Cekic guc un Turkiye den cikarilmasi asla ve asla kabul edilemezdi.

MESAJ ANLASILMADI

Gorunurdeki amaci Saddam Huseyin in olasi saldirilarina karsi Irak in kuzeyinde bulunan Kurtleri korumak olan ama esas amaci Irak i bolmek ve bolgede Kurt Devleti kurmak olan Cekic guc un gorev suresi TBMM de uzun ve sert tartismalardan sonra 24 Aralik 1992 de 6 ay uzatildi. Bu uzatmalar 2003 e kadar devam etti.

Turk Silahli Kuvvetleri ve Turkiye, Muavenet ile verilmek istenen mesaji anlayamamisti. Ama ABD nin ulkemiz ve bolgemiz icin planlari vardi. Anlamamakta direnince 1995 de Turk Generalleri hizadan cikti dediler. Irak a mudahelede yer almak istemeyen Ecevit i tasfiye etmek icin Kara Carsamba olarak bilinen 2001 Turkiye Ekonomik Krizini manipule ettiler ve Erdogan liderliginde AKP yi iktidara getirdiler. Erdogan a zorluk cikaran TSK yi itibarsizlastirmak icin 4 Temmuz 2003 de Turk Askeri nin kafasina cuval gecirdiler. Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlarla projelerinde gorevlendirdikleri AKP nin onunu actilar. Ve gunumuze kadar geldik!

Sehitlerimize rahmet diliyorum.

Saygilar sunarim

ILK KURSUN


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder