29 Temmuz 2017 Cumartesi

MUSTAFA SOLAK : ŞIK ULUSALCILIĞI BİLİYOR MU?

Romantik bir rüyadan uyanmanın zamanı mı acaba?
Oraj POYRAZ ( 0raj.p0yraz@neomailbox.net / oraj.poyraz@openmail.cc / oraj_poyraz@alpinaasia.com )
           L2fSIJNoA0xfSNxA      


MUSTAFA SOLAK : ŞIK ULUSALCILIĞI BİLİYOR MU?

29 Temmuz 2017

Bir siyasi lider (isim değil fikir önemli) Avrupa gazetelerine şu demeci veriyor:

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının FETÖ davasından tahliye olmaları sevindirici. Umarım diğerleri de kısa zamanda tahliye olurlar.

AKP'ye karşı mücadele eden Ahmet Şık "siyasal görüşüm dünyadaki tüm devletlerin terör örgütü olduğudur" diyor. Bunu bugün için değil genel olarak söylüyor. Daha önce de "ulusalcılık diye bir garabeti solculuk diye yutturmaya çalışanlar" sözünü etmişti. Dahası "Dersim'de katliam yapan, Ermenileri soykırıma uğratan devlettir" diye devam ediyor.

Şık'ın ifadelerini hapiste olduğu süreçte ele almak canınızı sıkılabilir ama Türkiye gazetesinin, Gülen'in 15 Temmuz darbe girişimini ulusalcıların yaptığını, 1-2 içinde darbe yapacağını söyleyerek ulusalcıları ve orduyu hedef tahtasına koyması üzerine akılların karışmaması adına cümlelerini irdelemek ertelenemez bir hal aldı. Emperyalizme karşı milletimizin bağımsızlığını nasıl sağlayacağımızın yanıtını arıyoruz. Soralım:

1) Emperyalizm çağındayız. Özellikle 8-10 devletin dünyayı sömürme mücadelesi verdiği, bunun için savaşlar çıkardığı, silahlarını sattığı, Suriye, Mısır, Libya, Irak, Türkiye, İran vb olduğu PKK, YD, IŞİD, FETÖ gibi taşeronlarıyla ve/veya doğrudan devletleri gibi devletleri parçaladığı, parçalamaya çalıştığı, üsler kurduğu, bir çağdayız. Devletsiz kalarak mı emperyalizme karşı özgürlüğü savunacağız?

2) Ulusalcılık, ulusunun bağımsızlığını, laikliği, emeğinin ürününü savunmak (fabrikaları, tütününü, ayakkabısını, vb), özelleştirmelerle satmamaktır. Atatürk'ün devletçilik ilkesinden sosyalizme kadar uzanan bir ekonomik modeli içerir.

Hal böyleyken ulusalcılık bağımsızlık, çağdaşlık, ekonomik gelişme gibi durumları sağlayan önemli bir kavram nasıl olamaz?

Ulusalcılık kendini sağda da solda da görenlerce sahiplenilebilir. Ulusalcılık solculuğu da barındırır. Sol, antiemperyalizmi, emeği, laikliği sahiplenmektir. Ulusallığın neresinde solculuk yoktur?

3) Dersim İsyanı'ndaki aşırılıkları eleştirelim ama bugün Dersim İsyanı'nın ezilmesi doğru değilse ortaçağ düzenine mi fit olacağız? Cumhuriyet, kendi otoritesini Tunceli'ye götürmemeli miydi? Köylü ağanın-şeyhin kölesi mi kalmalıydı?

4) Bugün Ermeni soykırımı yalan olduğunu Kaçaznuni, Lalayan, Boryan gibi Ermeni siyasetçi ve tarihçiler söylüyor. Ermenistan'ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni Taşnak partisi'nin kongresinde şunları söylüyor:

"Barışı sabote etmek için savaştık bile. Artık hepimiz Türkler'in düşmanı olan İtilaf devletlerinin kampındaydık. Türkiye'den 'denizden denize Ermenistan' talep etmekteydik. İtilaf devletlerinin ordularını Türkiye'ye göndermeleri ve hâkimiyetimizi temin etmeleri için Avrupa ve Amerika'ya resmî çağrılar yaptık.

Kandırıldık ve Rusya'ya bağlandık. Tehcir doğruydu ve gerekliydi. Gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz. Türklerin millî mücadelesi haklıydı. Barışı reddetmemiz ve silahlanmamız büyük bir hataydı. Türklere karşı ayaklandık ve savaştık. Sevr Antlaşması gözümüzü kör etmişti. İsyanımızın temelinde İtilaf devletlerinin bize vadettiği büyük Ermenistan hayali vardı." [Ovanes Kaçaznuni, Taşnak Partisi'nin Yapacağı Bir Şey Yok (1923 Parti Konferansına Rapor), Kaynak Yayınları, İstanbul, 2014.]

Karşılıklı kırımlar olmuştur ama meseleyi soykırım olarak ele alarak emperyalizmin işi kolaylaştırılmıyor mu?

"Bütün devletler teröristtir" diyen Şık, savunmasını, devleti özgürleştirmek için devlet yönetimine gelen İttihat Terakki'nin "kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!" sloganını atıyor. Bu, bağımsızlık, özgürlük için devleti yönetmenin ne kadar önemli olduğunun örtük kabulüdür.

Mustafa Solak

http://www.ilk-kursun.com/haber/328617/sik-ulusalciligi-biliyor-mu/

 
a45UyF587661-170729204644 Oraj Poyraz At 0raj.p0yraz@neomailbox.net 0raj.p0yraz@neomailbox.net
2017/07/30  02:28 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Gogun her yerde mavi oldugunu anlamak icin
dunyayi dolasman gerekmez.

Anlattigina gore kendisine bir adam gelip:
Ben ressamim, su resimleri yaptim.
Bana bu hususta fetva ver!
dedi.
Ibnu Abbas adama:
Bana yaklas!
emretti, adam yaklasinca:
Bana daha da yaklas!
dedi.
Adam yaklasti, Ibnu Abbas elini basinin uzerine koydu ve:
Ben Resulullah sav i dinledim.
Soyle diyordu:
Butun tasvirciler atestedir.
Allah ressamin yaptigi her bir resim icin bir nefis koyar ve bu ona cehennemde azab verir.
Ibnu Abbas devamla adama dedi ki:
Illa da resim yapacaksan agac yap, cani olmayan seyin resmini yap.

Kutubu Sitte 2167

ATATURKUN ERMENI TEHCIRI HAKKINDA TARIHI YANITI
Ermeni soykirimi iddialari icin, Bize karsi hakli bir ithamda bulunamazlar demisti.
Ulu Onder Mustafa Kemal Ataturk, uzun yillar once iddialari Dunya efkari, Ermeni ahalinin tehciri hususunda almaya mecbur kaldigimiz karar icin bize karsi hakli bir ithamda bulunamaz sozleriyle yanitlamisti.
Dunyanin, Ermeni tehciri konusunda Turk devletine karsi hakli bir ithamda bulunamayacagini belirten Ataturk, o donemde yasananlari, Bize karsi yapilmis olan iftiralarin aksine, tehcir edilmis olanlar hayattadir ve bunlardan ekserisi sayet Itilaf Devletleri bizi tekrar harp etmeye zorlamasa idi evlerine donmus olurlardi sozleriyle anlatmisti.
TURK KOYLERINDEKI ERMENI TERORU
Ataturk, 26 Subat 1921 de Amerikali gazeteci Clanence K. Streit in sorusu uzerine, Ermeni tehcirine iliskin su tarihi gercekleri dile getirdi:
Dusmanca ithamda bulunanlarin surdukleri buyuk mubalagalar disinda Ermenilerin tehciri meselesi aslinda suna inhisar etmektedir:
Rus Ordusu 1915 de bize karsi buyuk taarruzunu baslattigi bir sirada o zaman Carligin hizmetinde bulunan Tasnak Komitesi, askeri birliklerimizin gerisinde bulunan Ermeni ahalisini isyan ettirmisti.
Dusmanin sayi ve malzeme ustunlugu karsisinda cekilmeye mecbur kaldigimiz icin kendimizi daima iki ates arasinda kalmis gibi goruyorduk. Ikmal ve yarali konvoylarimiz acimasiz bir sekilde katlediliyor, gerimizdeki kopruler ve yollar tahrip ediliyor ve Turk koylerinde teror hukum surduruluyordu.
Bu cinayetleri isleten saflarina eli silah tutabilen butun Ermenileri katan ceteler, silah, cephane ve iase ikmallerini, bazi buyuk devletlerin daha sulh zamanindan itibaren kendilerine kapitulasyonlarin bahsettigi dokunulmazliklardan istifade ve bu maksada matuf olarak buyuk stoklar husule getirmeye muvaffak olduklari Ermeni koylerinde yapiyorlardi.
INGILIZLERIN IRLANDA YA REVA GORDUGU MUAMELE
Buyuk Onder Ataturk, Ermeni tehciri ve Ermeni cetelerinin yaptiklari katliamlar konusundaki goruslerini de su sozlerle dile getirmisti:
Ingilizlerin sulh zamaninda ve harp sahasindan uzak olarak Irlanda ya reva gordugu muameleye hemen hemen kayitsiz bir sekilde bakan dunya efkari, Ermeni ahalinin tehciri hususunda almaya mecbur kaldigimiz karar icin bize karsi hakli bir ithamda bulunamaz. Bize karsi yapilmis olan iftiralarin aksine, tehcir edilmis olanlar hayattadir ve bunlardan ekserisi sayet Itilaf Devletleri bizi tekrar harp etmeye zorlamasa idi evlerine donmus olurlardi. Gerek umumi harp sirasinda gerek mutarekeden sonra Ermeniler ve Rumlar tarafindan Musluman ahaliye yapilan mezalim uzerinde durmak uzun bir hikaye olur. Brest Litovks Muahedesi nin akdini muteakip Ruslarin sark vilayetlerimizi tahliyeye basladiklari sirada Ermeni cetelerinin yapmis olduklari katliam ve tahribat kafi derecede herkesin malumudur.
YUNANLILARIN YAPTIGI KATLIAMLAR
Ataturk, Streit e, Yunanlilarin Izmir i isgalleri sirasinda yaptiklari katliamlari da su sozlerle anlatmisti:
Yunanlilara gelince, Izmir in isgali sirasinda oyle cinayetler islemislerdir ki, Yunanistan in muttefiki Itilaf Devletleri tarafindan tescil edilmis bulunan Itilaf Devletleri Tahkikat Komisyonu uyeleri bile 1919 sonbaharinda bu vilayeti bastan basa kat ettikten sonra hazirladiklari raporda, Yunan makamlari aleyhinde son derece agir tenkitlerde bulunmuslardir. Yunanlilarin isgal ettigi diger bolgelerde her yas ve cinsiyetten on binlerce Turk katledilmistir.
TURKLER, HIRISTIYANLARI KATLEDIYOR IDDIALARI
1877-1878 Osmanli Rus Savasi nda Osmanli Devleti nin aldigi yaralari saramadigini goren buyuk devletler, Istiklal pesinde kosan Ermenilere yardim ederek Tiflis te Tasnak, Isvicre de Hincak teskilatlarini kurmalarina ve silahli mucadele baslatmalarina yardimci olmuslardi. Osmanli Devleti nin Balkan Harbi nden de maglup ciktigini goren Rusya, Ingiltere ve Fransa bir taraftan Turkiye yi aralarinda paylasma planlari, diger taraftan da Tasnak ve Hincak teskilatlarina her turlu silah ve para yardimi yapiyordu. Bu uc devlet, Turkiye aleyhine baslattiklari calismalari ve 1. Dunya Savasi nda Turkiye yi tasfiye etme hareketlerini kendi kamuoylarina kabul ettirebilmek icin kiliseleri de devreye sokarak buyuk bir propagandaya girismislerdi.
Bu amacla kitaplar yayinlayan ve toplantilar duzenleyen ulkeler, Musluman Turkler, Hiristiyan halklara zulmediyor, onlari katlediyor. Hiristiyan halklari kurtarmak icin Turkiye yi ve Turkleri cezalandirmamiz gerekiyor. Iste bu maksatla Turklere karsi harp ediyoruz temasini islemislerdi. Ulu Onder, bu gercek disi propagandanin onculugunu yapan Lloyd George ve George Clemenceau ya su carpici sozlerle yanit vermisti: Milletimiz aleyhinde soylenenler butunuyle iftiradir. Milletimizin zalim oldugu iddiasi bastan basa yalandir. Hicbir millet, milletimizden daha cok yabanci unsurlarin inanc ve adetlerine riayet etmemistir. Hatta denilebilir ki, baska dinlere mensup olanlarin dinine ve milliyetine riayetkar olan yegane millet bizim milletimizdir. Fatih, Istanbul da buldugu dini ve milli teskilati oldugu gibi birakti.
Rum Patrigi, Bulgar Eksarhi ve Ermeni Kategikosu gibi Hiristiyan din reisleri imtiyaza sahip oldu. Kendilerine her turlu serbestlik verildi. Istanbul un fethinden beri, Musluman olmayanlarin mezhar bulunduklari bu genis imtiyazlar milletimizin dinen ve siyaseten dunyanin en buyuk musaadekar ve civanmert bir milleti oldugunu ispat eden en buyuk delilidir.


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder