9 Temmuz 2017 Pazar

KENAN MUTLU GÜRSES : ERMENİ MEZALİM ANITLARI NE ZAMAN YAPILACAKKENAN MUTLU GÜRSES : ERMENİ MEZALİM ANITLARI NE ZAMAN YAPILACAK

ggg@gggurses.com 30 Nisan 2017 www.gggurses.com

Dünya da bir millet düşününüz ki bin yıl başka milletlerin, başka dinlerin ve başka devletlerin "tahakkümünde" yaşamış olmasına rağmen, bu kadar "patırtı" çıkarabilsin! Bir devlet düşününüz ki yoksulluk içerisinde kıvranıp, ülke nüfusunu hızla kaybederken, bu kadar "patırtı"çıkarabilsin. Bir toplum düşününüzün ki, vatandaşı olduğu ülkede, 102 yıl önce kanatarak yara haline getirdiği o günlerini, yeniden kaşıyarak, trajedilere sığınarak, kendi milletinin patırtılarına bazen iştirak ederken, bazen sessiz kalsın.

Bir toplum düşününüz ki, dört yüz yıldır, yabancı devletlerin güdümünde kalsın. O devletlerin kullanılmış ve de kullanılanı olarak, vatandaşı olduğu devlete, isyan etmiş, O devletin milletiyle kavgalı olsun. Sonra da pişkince "Anadolu haklarının toplumsal beraberliğinin bozulmasından" bahsetsin. Her konuşmasının, her yazısının sonuna, mutlaka "ve Kürtler" diye ilâveler yapmak ihtiyacı duysun.

Garip olan şu ki; bu millet dünyanın değişik ülkelerine dağılmış en fazla 7,5-8 milyonluk, nüfusa rağmen bütün bunları yapabilsin!

Önceki hazırlıkları, yaptıklarını ve yaşadıklarını bir kenarda tutarsak, 1915 yılından tam 135 YÜZ OTUZ BEŞ, günümüzden 237 İKİ YÜZ OTUZ YEDİ yıl önce, vatandaşı olduğu Osmanlı İmparatorluğu'na Zeytun'da silâhlı isyana kalkışmış olduğunu unutmuş olsun. Bir millet düşününüzün ki ÜÇ ASIRDIR Müslüman Türklere yapmış olduğu KATLİAMLARI hiç ağzına almasın. Ama, fakat dahi demek ihtiyacını hiç duymasın!

Bir millet düşününüzün ki 13 Şubat 1878 de Patrik Nerses Varjebedyan başkanlığında topladığı "Ermeni Milleti" meclisinin kararı ile Rus Çar'ına neden başvurmuş olduklarını hiç hatırlamasın!

Bir millet düşününüzün ki "Ermeni Milliyetçi Kadınlar Derneği" (1879), "Ermeni Birleşik Cemiyeti" (1880), "Ermeni Anavatan Müdafileri Cemiyeti" (1881), "Ermeni Silahlılar Derneği" (1882), "Armenekanlar Ermeni Örgütü" (1885), "Ermeni İhtilâl Federerasyonu" –TAŞNAKSUTYUN- (1890), "Londra İnternational Democratic Club" (1893), "New York Krımyan" ve "New York Haçagiryan Komitesi" (1894) vd.leri ile "Ermeni Hınçak Partisi"nin (1894) neden Marsilya'ya naklolunduğunu ve de bunların hangi faaliyetleri gerçekleştirmiş olduklarını hiç hatırlamasın! Yayın organları vasıtasıyla yapmış oldukları isyan çığırtkanlıklarını hatırlamadıkları gibi birde bu çığırtkanlığa, soykırımı yalanıyla devam etsin.

Ermeniler, yapmış olduklarını hep yok sayarak, Osmanlı İmparatorluğunun en zor döneminde yaptıkları kalleşliği bir tarafa bırakarak, Türklerin 1.500.000 Ermeni yi öldürerek sözde soykırımı yaptıklarını iddia ederek "patırtı" çıkartıyorlar. Halbuki; 1914' de Osmanlı İmparatorluğu Sicil-i İdare-i Umumiyet Müdüriyeti istatistiği Ermeni nüfusunu 1.234.671 olarak veriyor. O dönemde diğer ülkelere göç edenleri, TEHCİR den geri dönenleri bir tarafa bırakırsak, 1.500.000 Ermeni'nin öldürüldüğünün tamamen YALAN olduğu apaçık ortaya çıkıyor.

Var sayalım! Türkler 1915'de var olan 1.500.000 Ermeni'yi öldürmüş olsun. 1916-1922 arasında Anadolu'da Milli Mücadele verilirken, Türklerin karşısındaki Ermeniler nereden çıkmıştı? Kâzım Karabekir Paşa, meselâ 13 Şubat 1918 de ERZİNCAN'I kimlerden kurtarmıştı? TERCAN, AŞKALE, ERZURUM hangi vahşeti gerçekleştirenlerden temizlenmişti? KARS, KARAKÖSE de kimlerle mücadele etmişti? "Patırtı" çıkaran Ermenilerin birazcık olsun ayaklarının yere değmesi gerekmiyor mu?

Şimdi sözün özüne gelecek olursak; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh, dünyada sulh" ilkesinden ayrılmadan, 2009 yılından bu yana Ermenistan'a gösterdiği barışçıl bakışı muhafazayla, taziye mesajlarında kullandığı ifadeleri de bir yere not ederek, MİLLİ MÜCADELE TARİHİ'NE yeni bir açıdan tekrar bakarak, bütün kazanımları değerlendirerek, MİLLİ BİR BAKIŞLA, Anadolu'da Ermenilerin KATLİAM yaptığı her yerde mutlaka MEZALİM anıtlarını dikmelidir.

Bu konuyu kim, kimler nasıl değerlendirir bilmiyorum. Cumhurbaşkanı mı, Başbakan mı, Bakan mı, belediye başkanı yoksa valiler mi,dernekler mi, vakıflar mı, her kim veya kurumsa, bir an önce anıtların yerlerini belirlenmeli ve süratle yapılmalıdır. Daha önce yine önermiştim. Mesela; ERZİNCAN' da Refahiye Erzincan arasında ILGAR ÇAYIRLARINA, mesela, ERZİNCAN-ERZURUM arasında tam ALTINTEPE'NİN karşısına. Teklif benden, Taktir sayın yetkililerin, ne diyelim ki!

Bütün bunları ısrarla tekrar ederek yazmamın nedenlerinden birincisi, lütfen; www.genocide-museum.am/trk/ internet sayfasına girerek, "Ermeni Soykırım Müzesi ve Enstitüsü-Ermenistan Cumhuriyet Milli Bilimler Akademisi" de haberler butonuna tıklayarak, 2007 yılından 2017 yılının şu günlerine kadar, Ermenistan da "Ermeni Soykırımı" müzesi ve anıtını kimlerin ziyaret ettiğine tek tek bakınız.

Sonra da, aşağıda listesini verdiğim dünyadaki Ermeni soykırımı anıtlarını inceleyiniz. Sizde duyarlılığınızı çevrenize aktarınız. Umarım, Ermeniler "patırtılarından" vazgeçerek, dost ve kardeşçe yaşamayı tercih ederler. Onlar tercih ede dursunlar, ben ERMENİ MEZÂLİM ANITLARI NE ZAMAN YAPILACAK diye sormak istiyorum.

ABD;Amerika Shicago şehri Davidson dağındaki Ermeni Soykırım anıtı (ABD, 1997)-Memorial khatchkar at Saint Mary's Armenian Apostolic Church in Glendale, California (2000-Memorial khatchkar (stone cross) in Whitinsville,- Massachusetts 2001Armenian Genoicde memorial in Philadelphia (USA)-Armenian Genocide Monument in Grand Park Los Angeles-Montebelo - California-Los Angeles Ermeni Soykırım anıtı (ABD)

Florida, Boca Raton şehrindeki Soykırım anıtı (ABD)-Rhode Islands Eyaletindeki Providence şehri Soykırım anıtı (ABD

ALMANYA; Bremen (Almanya),

ARJANTİN;Buenos Aires (Arjantin),Buenos Aires Ermeni Soykirimi anıtı (Arjantin)

Rosario şehrindeki Ermeni Soykırım anıtı (Arjantin)

AVUSTRALYA; Sidney (Avustralya),

BELÇİKA;Brüksel (Belçika),

BREZİLYA;Sao Polo (Brezilya),

BULGARİSTAN; Plovdiv (Bulgaristan)- Varna şehri Ermeni Soykırım anıtı (Bulgaristan)-Burgaz şehrinde Ermeni Soykırım anıtı (Bulgaristan)

ERMENİSTAN; Erivan-Tsitsernakaberd 1968 (Ermenistan)-Memorial khatchkar to the Armenian Genocide in Etchmiadzin 1965 Foto Flick,

Arablara minnet borcu heykeli 2009 Yerevan - Hayastan (Erivan - Ermenistan)

ETYOPYA; Addis Abeba (Etyopya)

FRANSA;France (Paris - Asnières)-Paris Komitas (Fransa)-AVIGNON ( VAUCLUSE ) PROFANATION EN 2010

Cannes (Fransa)-Valans (Fransa)-Memorial monument to the Armenian Genocide of 1915 by Turkey. Romans-sur-Isère, France- Chaville (Fransa)-Lyon (Fransa, 2006)-Square du 24 Avril 1915 à Bourg-Lès-Valence (Fransa)-

Charenton-le-Pont (Paris-Fransa)-Marseille's Armenian memorial (2002)-Armenian Genocide memorial in Grenoble (Isère, France) 1999-Montpellier-Toulon-Versailles-Fransa-Vienn-CHASSE SUR RHONE (ISERE - France]) 26.04.2009

SAINT CHAMOND ( LOIRE-FRANCE] )-Saint Martin d'Hères ( Isère -Grenoble - France)- DECINES (RHONE - LYON - FRANCE)-Un Khatchkar â Compiêqne

HİNDİSTAN;Kalküta (Hindistan)

HOLLANDA;Hollanda Ermeni Soykirimi anıtı Armeens monument begraafplaats De Boskamp in Assen 24 april 2001

Armeense genocide Almelo

IRAK;Bağdat Ermeni Soykırım anma anıtı (Irak)

İNGİLTERE;Londra (Ingiltere)-Cardiff (Wales-Ingiltere)

İRAN;Armenian Genocide Memorial in Abadan's Adab highshool İran-Tahran (Iran)-St Sarkis kilisesinde (Iran, Tahran)

Mémorial du génocide arménien - St Amenaprkitch kilisesinde, 1975 (Ispahan-Iran)

İSPANYA;Monumento Armenios Mislata (Valencia-Espana)-San Sebastia (Ispanya)

ISRAEL;Petach Tikva (Israel)

İSVİÇRE; Genova( Isviçre)

İTALYA;SAINT LAZZARO - VENISE - A la mémoire des pères Mékhitaristes martyrisés en 1915

KANADA;Montreal, 1998 (Kanada)-Laval (Québec - Canada)

KIBRIS;Nikosi (Kıbrıs)-Armenian Genocide Memorial in Larnaca (Kıbrıs 28 Mayıs 2008)

KUWAİT;The Armenians of Kuwait commemorate martyrs' day

LÜBNAN;Bikfaya, 1965 (Lübnan)-Katolik Ermeni Patriarkigi kilisesi (Beyrut, Lübnan)

Armenian Genocide memorial at the Armenian Catholic Patriarchate in Bzoummar, 1960 (Lebanon)

MACARİSTAN; Baskent Budapeste'de Ermeni Soykirimi anıtı (Macaristan)

MEKSİKA

MISIR; Kahire (Mısır)-Monument in memory of the victims of the Armenian Genocide by the ottoman Turks.

NORVEÇ; Nansen de Ermeni Soykırım anıtı (Norveç)

POLONYA; Krakow şehrindeki Ermeni Soykırım anıtı (Polonya)

RUSYA;Rusya'nın Kimri şehrinde Ermeni soykırım anıtı

ŞİLİ;Şili – Santiago

SLOVAKYA

SUDAN; Khartum

SURİYE; Halep (Suriye)-Armenian Genocide memorial statue Damascus (Syrie - built 1965, renewed 2005)

Aleppo – Halep (Suriye, 1985)-Deir Ez Zor, 1990 (Suriye)

ŞİLİ; Santiago (Şili)-Şili

URUGUAY;Montevideo (Uruguay)

ÜRDÜN

VENEZÜELA; Karakas (Venezüela)-Baskent Caracas Ermeni Soykirimi anıtı (Venezuela)

YUNANİSTAN;Atina (Yunanistan)-Yunanistan-Thesssaloniki

KAYNAK:- http://team-aow.discuforum.info/t1191-Monuments-Commemoratifs-du-Genocide-Armenien.htm

- Kaynakçalı Ermeni Meselesi Kronolojisi (1878-1923) Dr. Recep Karacakaya-İstanbul 2001

Kenan Mutlu GÜRSES

 
a45UyF587661-170709212915 Oraj Poyraz At Alpinaasia oraj_poyraz@alpinaasia.com
2017/07/10  08:21 2  65  alelma@yahoogroups.com


 
--

Id est
Yani

Latin Atasozu

Cariyelik & kolelik
NAHL 75.allah, hicbir seye gucu yetmeyen ve baskasinin mali olan bir kole ile; kendisine guzel rizik verdigimiz, o riziktan gizli ve acik harcayan kimseyi misal olarak anlatti.
Hic bunlar bir olurlar mi?
Hamd Allah a mahsustur, fakat coklari bilmezler.
MUMINUN 6.ancak esleri ve ellerinin sahip oldugu (cariyeleri) haric.(bunlarla iliskilerden dolayi) kinanmis degillerdir.
MEARIC 30.ancak eslerine ve cariyelerine karsi mustesna; cunku onlar kinanmaz;
NISA 24.(harp esiri olarak) sahip oldugunuz cariyeler mustesna, evli kadinlar da size haram kilindi.
Allah in size emri budur.
Bunlardan baskasini, namuslu olmak ve zina etmemek uzere mallarinizla (mehirlerini vererek) istemeniz size helal kilindi.
Onlardan faydalanmaniza karsilik kararlastirilmis olan mehirlerini verin.
Mehir kesiminden sonra (bir miktar indirim icin) karsilikli anlasmanizda size gunah yoktur.
Suphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.
NISA 92.yanlislikla olmasi disinda bir muminin bir mumini oldurmeye hakki olamaz.
Yanlislikla bir mumini olduren kimsenin, mumin bir kole azat etmesi ve olenin ailesine teslim edilecek bir diyet vermesi gereklidir.
Meger ki olunun ailesi o diyeti bagislamis ola.(bu takdirde diyet vermez).
Eger oldurulen mumin oldugu halde, size dusman olan bir toplumdan ise mumin bir kole azat etmek lazimdir.
Eger kendileriyle aranizda antlasma bulunan bir toplumdan ise ailesine teslim edilecek bir diyet ve bir mumin koleyi azat etmek gerekir.
Bunlari bulamayan kimsenin, Allah tarafindan tevbesinin kabulu icin iki ay pespese oruc tutmasi lazimdir.
Allah her seyi bilendir, hikmet sahibidir.
AHZAB 50.ey peygamber!
Mehirlerini verdigin hanimlarini, Allah in sana ganimet olarak verdigi ve elinin altinda bulunan cariyeleri, amcanin, halanin, dayinin ve teyzenin seninle beraber goc eden kizlarini sana helal kildik.
Bir de peygamber kendisiyle evlenmek istedigi takdirde, kendisini peygambere hibe eden mumin kadini, diger muminlere degil, sirf sana mahsus olmak uzere (helal kildik).
Kuskusuz biz, hanimlari ve ellerinin altinda bulunan cariyeleri hakkinda muminlere neyi farz kildigimizi biliriz.(bu hususta ne yapmalari lazim geldigini onlara acikladik) ki, sana bir zorluk olmasin.
Allah bagislayandir, merhamet edendir.
AHZAB 52.bundan sonra artik baska kadinlarla evlenmen, elinin altinda bulunan cariyeler haric, guzellikleri hosuna gitse bile, bunlarin yerine baska hanimlar alman sana helal degildir.
Allah her seyi gozetler.
BAKARA 178.ey iman edenler!
Oldurulenler hakkinda size kisas farz kilindi.
Hure hur, koleye kole, kadina kadin (oldurulur).
Ancak her kimin cezasi, kardesi (oldurulenin velisi) tarafindan bir miktar bagislanirsa artik (taraflar) hakkaniyete uymali ve (olduren) ona (gereken diyeti) guzellikle odemelidir.
Bu soylenenler, rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir.
Her kim bundan sonra haddi asarsa muhakkak onun icin elem verici bir azap vardir.
RUM 28.Allah size kendinizden bir temsil getirmektedir: mulkiyetiniz altinda bulunan koleler icinde, size verdigimiz riziklarda ortaklariniz var mi?
Iste biz ayetlerimizi, aklini kullanacak bir kavim icin boylece acikliyoruz.

Her dakika ovulmek isteyen bir Tanriya inanamam.

Friedrich Nietzs


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder