10 Temmuz 2017 Pazartesi

YILDIRIM AİLESİNİN GİZLİ SERVETİ ORTAYA ÇIKTI!YILDIRIM AİLESİNİN GİZLİ SERVETİ ORTAYA ÇIKTI!

27 Mayıs 2017.

Daha önce Futbol Leaks dökümanlarını yayımlayan ve dünya çapında yankı uyandıran Avrupa araştırmacı gazetecilik ağı European Investigative Collaborations (EIC), bu sefer de Başbakan Binali Yıldırım'ın Off-Shore'daki gizli filosunu ortaya çıkardı.

EIC'nin yayımladığı belgelere göre Başbakan Yıldırım ve ailesi off-shore'cu çıktı. Yıldırım ailesinin vergi cennetlerine kayıtlı 11 kargo gemisi ve 7 gayrimenkulü var.

140 milyon euroluk 11 kargo gemisi, Hollanda'da 7 gayrimenkul

European Investigative Collaborations'ın (EIC) 'Malta Belgeleri' projesi kapsamında Başbakan Binali Yıldırım'ın ailesinin serveti üzerine yaptığı araştırma, ailenin daha önce varlıkları bilinmeyen üç Malta gemisi de dahil olmak üzere en az 11 kargo gemisini ve Hollanda'daki yedi gayrimenkulü içeren, yaklaşık 140 milyon euro değerindeki malvarlığını ortaya çıkardı. AKP hükümetinin ilk Ulaştırma Bakanı olan Yıldırım'ın bakanlığı sırasında ailesinin sahip olduğu gemiler ve denizcilik şirketleriyle ilgili birçok iddia ortaya atılmıştı.

11 gemi Hollanda'da kurulu off-shore şirketler üzerine kayıtlı

Yıldırım, 2013'te yaptığı açıklamada, işlerini çocuklarına devrettiğini, çocuklarının denizcilikle uğraştığını söylemişti. The Black Sea adlı internet sitesinde Zeynep Sentek ve Craig Shaw imzasıyla yayımlanan araştırmaya göre değeri 1.9 milyon ve 33 milyon dolar arasında değişen 11 geminin altısı banka kredisi olmadan satın alınmış olarak görünüyor. 11 geminin tamamı Malta ve Avrupa'nın vergi cenneti olarak bilinen Hollanda'da kurulu off-shore şirketler üzerine kayıtlı.

Başbakan olduktan sonra kabuk şirketleri devretti

Malta'da bulunan Mifsud and Sons Limited adlı aracı firma, Yıldırım ailesinin ülkede bulunan dört şirketini temsil ediyor. Bu şirketler Dertel Shipping Limited, Nova Ponza Limited, Rory Malta Limited ve Nova Warrior Limited. Bu kabuk şirketlerin yönetimi 9 Haziran 2016'da, Binali Yıldırım başbakan atandıktan iki hafta sonra Binali Yıldırım'ın yeğeni Süleyman Vural'a devrediliyor.

Kamuya açıklanmayan 3 gemi

Malta şirketlerinin üçünün içinde kamuya hiç açıklanmayan şu üç gemi var: MV Shark, MV Ponza ve MV Frezya S. Rory Malta ve Nova Ponza'nın hissedarı, 2015'te amca Yılmaz Erence ve oğlu Rıfat Emrah Erence'nin kurduğu Ceren Danışmanlık Denizcilik. Dertel Shipping ve Nova Warrior'ın hisselerinin sahibi ise Hollanda Antilleri Curaçao'da kurulu South Seas Shipping NV adlı şirket. Bu şirket, açık kaynaklardan bakıldığında CMT Shipping NV adlı başka bir Antiller avukatlık şirketi tarafından kurulmuş gibi görünüyor.

Şirketler başkasının üzerine evrak Yıldırım'ın oğlu imzalıyor

Ancak bu şirketin gerçek sahibi Malta belgelerine bakınca anlaşılıyor: South Seas adına evrakları bizzat Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım imzalıyor. Malta'daki gemilerin değeri iki milyonla üç milyon dolar arasında değişiyor. Malta'dan Hollanda'ya geçildiğinde, gemilerin toplam değeri bir anda 130 milyon dolara ulaşıyor.

Hollanda'daki dev servet

Ama bu gemilerin, Yıldırım ailesinin Hollanda'daki serveti yanında bir ağırlığı yok. Ailenin Hollanda'daki aktifleri 120 milyon euroya kadar çıkıyor. Örneğin gayrı-menkul şirketi Castillo Real Estate BV bunlar arasında yer alıyor. Hollanda'daki bu şirket, Almere'de bir diş kliniğine sahip. Amsterdam yakınındaki Almere'de bulunan iki binanın yanısıra, Castillo şirketi Hollanda'da dört mülke daha sahip. Schoonhoven merkezinde bir apartman, Utrecht'te iki ev, Den Haag'da bir kunduracı dükkanı. Bu altı özel mülkiyet, Yıldırım ailesi tarafından 2.16 milyon euroya satın alındı. Tümü nakit olarak ödendi.

En büyük servet ise, deniz faaliyetleri ile ilgili. Bu servet Zealand Shipping şirketi bünyesinde yatıyor. 2007'de kurulan şirket Haziran 2014'e kadar Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım yönetti. Daha sonra, Holland Investments Coöperatief UA adı verilen bir şirkete aktarıldı. Bu değişim, sadece yanıltma amacını taşıyor. Hollanda ticari kayıtlarında, şirketi yönetenin halen de Yıldırım'ın oğlu Erkam olduğu anlaşılıyor. Şirketin serveti en az 116 milyon Euro olarak ölçülüyor.

Holland Investment Coöperatief UA, Rotterdam'ın bir banliyösü olan Barendrecht'te Q-Shipping BV şirketinin yüzde 30'unu da elinde bulunduruyor. Bu şirket Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Abdulvahit Şimşek'e ait. Q-Shipping BV ve şubeleri 16 gemiyi yönetiyor. Denizcilik holdingi Zealand Shipping yüzde 100 Yıldırım ailesinin elinde bulunuyor. Geçen yıla kadar bu şirketin elinde 10 gemi bulunuyordu. Ocak 2016'da Erdoğan'a yakın Kolin Group bu gemilerden ikisini satın aldı.

Geriye kalan sekiz gemi ise şu şekilde: 2012'de elde edilen Zealand Almere ve MV Zealand Amsterdam, 2013 ve 2014'te satına alınan MV Zealand Ariane, MV Zealand Rotterdam ve MV Zealand Alexia, 2010 ve 2011'de satın alınan MV Zealand Beatrix, MV Zealand Delilah ve MV Juliana.

Bankaların verdiği krediler

Gemilerin maliyeti yüksek. Roterdam, Amsterdam ve Almere gemilerinin tamamı yeni. Her birinin maliyeti yaklaşık 33 milyon Euro. Diğer bir ifadeyle toplamda 100 milyon Euro dolayında değere sahip. Bu miktarın sadece yarısı borç. Amsterdam gemisinin tamamı, Kuveyt Türk Bank'ın 33 milyon euroluk kredisiyle alındı. Kuveyt Türk Bank'ın bir kısmı devlet denetiminde bulunuyor. Diğer krediler Yapı Kredi bankasından alındı.

http://gazetemanifesto.com/2017/05/27/yildirim-ailesinin-gizli-serveti-ortaya-cikti/

 
a45UyF587661-170709223700 Oraj Poyraz oraj.poyraz@openmail.cc
2017/07/10  12:26 2  65  alelma@yahoogroups.com


 

El opmekle dudak asinmaz.

Anonim

ISID Hakkindaki Hadis-i Serif
- -
Abbasogullarinin icinden dogudan ileride sancakli kisiler cikacak.
Onlarin once gelenlerinin ve sonra gelenlerinin isi adam oldurmek olacak.
Onlara yardim etmeyin.
Allah onlara yardim etmez.
Kim onlarin sancagi altinda yururse yahut bayragini tasirsa Allah onu kiyamet gunu cehenneme koyar.
Gercekten onlar Allah in en serliyaratiklaridir.
Onlar benden olduklarini iddia edecekler.
Dikkat edin, ben onlardanberiyim ve onlar da benden beridir.
Onlarin alameti sudur:
Saclarini uzatirlar ve siyah giyerler.
Onlari desteklemek icin oturmayin.
Carsilarda onlarla alisveris yapmayin.
Onlara yol gostermeyin ve onlara su vermeyin.
Cunku onlarin haykirdiklari tekbir ile sema ehli rahatsizolur

HIROSIMA, NAGAZAKI

Insanligin yuz karasi
Hirosima Nagazaki.
Mezar kentlerdir burasi
Hirosima Nagazaki.
Amerikan vahsetiyle
Gorulmemis dehsetiyle
Korku salan mansetiyle
Hirosima Nagazaki.
Yuz binler yanip eridi
Azrail hizli yurudu
Burada insanlik curudu
Hirosima Nagazaki.
Imparator teslim oldu
Ensesinde bomba buldu
Alevleri hakim kildi
Hirosima Nagazaki.
Kimi yasli kadin kuldu
Sabi subyan olum buldu
Ne cabuk da unutuldu
Hirosima Nagazaki.

Fena vurdu vahsi Bati
Kuruttular cumle otu
Bugun dahi durum kotu
Hirosima Nagazaki.
Yuz binleri yilan soktu
Amerika kina yakti
Merhameti asla yoktu
Hirosima Nagazaki.
Su gibi eridi demir
Insanlar olmustu komur
Yok edildi nice omur
Hirosima Nagazaki.
Yahudiler imal etti
Goz dagi vermeye yetti
Yalniz iki ucak gitti
Hirosima Nagazaki.
Hiddeti yim hatirlattim
Derdime ne dertler kattim
Merhameti ben mi sattim
Hirosima Nagazaki.

ASIK HIDDETI


Grup eposta komutlari ve adresleri :
Gruba mesaj gondermek icin : ozgur_gundem@yahoogroups.com
Gruba uye olmak icin : ozgur_gundem-subscribe@yahoogroups.com
Gruptan ayrilmak icin : ozgur_gundem-unsubscribe@yahoogroups.com
Grup kurucusuna yazmak icin : ozgur_gundem-owner@yahoogroups.com
Grup Sayfamiz : http://groups.yahoo.com/group/Ozgur_Gundem/
Arzu ederseniz bloguma da goz atabilirsiniz : http://orajpoyraz.blogspot.com/

BitCoin URL: 16496HKpgEEpx1d6t688HiXXdJP5jdA9xo


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder